www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Kitap
 
  Silmarillion
Mart 2004
  Silmarillion
J.R.R. Tolkien
Altıkırkbeş

Tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. Kökleri Hobbit'ten öncesine uzanır ve Yüzüklerin Efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir 'dünya'nın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm Tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. Yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi.

Elflerin en beceriklisi olan Feanor'un yarattığı üç Silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. Silmarillion, Elflerin tanrılara isyan ederek Orta Dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve Cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, Morfoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.

Yaklaşık 400 sayfalık Silmarillon'un çoğu okuyucuyu zorlayabildiğini belirtmekte de yarar var. Yüzüklerin Efendisi'nden farklı bir içerik sunan kitap adeta Orta Dünya tarihçesi, tabii ki Yüzüklerin Efendisi'nde yaşananların kaynakçasını bilmek farklı bir zevk veriyor.

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları mektup@ cihansalim.net adresine gönderin.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe (Sitenize link vermem için e-posta atabilirsiniz)

Devlet Tiyatroları'nın İnternet'ten bilet sattığını duyurmak için iyi bir fırsat. Site kullanımını zorlaştıran faktörler olsa da dtgm.gov.tr adresinden oyunlar hakkında bilgi edinebilir, yerinizi seçerek bilet alabilirsiniz.