www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Kitap
 
  İslam: Medeniyetlerin Yüzleşmesi
Kasım 2003
  İslam: Medeniyetlerin Yüzleşmesi
Tarık Ramazan
Anka Yayıncılık

İslam: Medeniyetlerin Yüzleşmesi, Tarık Ramazan'ın önemil çalışmalarından birisidir. Bu eserde yazar, modernite ve İslam arasındaki ilişkiyi incelemekte, bu konuda çözümleyici tesbitlerde bulunmaktadır.

Ramazan'ın sorduğu en önemli sorunlardan birisi şudur: İslam alemi, öyle veya böyle kendine ihanet etmeden ve İslam dininin bir kaç temelini reddetmeden moderniteye ulaşabilir mi? Yazar bu soruyu cevaplarken, Batı ve İslam kavramlarının ortak ve aynı noktalarını belirleme çabasına da girmekte ve şu neticeye varmaktadır: Batı, moderniteye özel bir şekil vermiştir: Bu da, onun tarihine ve referanslarına bağlıdır. Başka bir medeniyet, modernitenin gerçekten farklı olacak gayelerini belirleyip tanımlayabilir. Yirmi birinci asrın başlarında bunu yapabilecek olan da İslam'dır.

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları bana e-mail atın.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe

Milli Eğitim Bakanı'nın Patrikhane ile ilgili olarak, "Ülkemizde onların da din eğitimi verebilmesi gerekli" tarzı açıklamaları sizce nereye çıkıyor? Belki de din eğitimi veren İmam Hatip gibi kurumları sıradan kılıp çoğaltmaya...