www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Kitap
 
  Cumhuriyet'in İktisat Tarihi
Eylül 2003
  Cumhuriyet'in İktisat Tarihi
Oktay Yenal
Homer Yayınları

Cumhuriyet'in İktisat Tarihi, iktisat tarihçilerinin göz ardı ettikleri önemli bir unsuru, nüfus etmenini etkin bir biçimde devreye sokuyor; ''demografik geçiş süreci''nin önemini vurguluyor; ve Cumhuriyet'in sınırlı bir beşeri sermaye ile yola çıkışını karşılaştırmalı bir biçimde gözler önüne seriyor. Simon Kuznets ile Ömer Celal Sarç'ı aynı grafikte görmek Türkiye'de okurun pek alışık olmadığı bir yöntem.

Ekonomide makro dengesizlikler, bunun fiyatlar genel düzeyine ve dış ödemelere yansıyışı, Oktay Yenal'ın ana sorunsallarından biri. Denge bozukluklarının, verimliliği, büyüme hızını, ve gelir dağılımını olumsuz etkilediği; sürdürülebilir büyüme hızını yavaşlattığı kitabın savları arasında.

Ve nihayet insan kaynaklarının 21. yüzyılda temel belirleyici olacağını, ve eğitim yoluyla nitelikli beşeri sermayenin oluşturulmasının kaçınılmazlığını vurgulayan Oktay Yenal, araştırıcı, yaratıcı kadroların yetiştirilmesi için yeni bir eğitim atılımından yana...

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları bana e-mail atın.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe

Kamuoyu Süreyya Ayhan ile ciddi olarak hayal kırıklığına uğradı. Peki bu genç kız üzerine fazlasıyla yük binmedi mi? İkinciliği de çok daha mutlu karşılamalıyız gibime geliyor. Tabii Ayhan'a da psikolojik destek sağlanmalı, ayrıca son metrelerde çok iyi olmadığı, vb. gibi konularda karşılaştığı eleştirileri inkar yerine yapıcı eleştiri olarak kabul etmesi sağlanmalı.