www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Kitap
 
  Yalan
Temmuz 2003
  Yalan
Tahsin Yücel
Can Yayınları

"Peygamberin Son Beş Günü" isimli romanından on yıl sonra "Yalan" ile tekrar karşımıza çıkıyor Tahsin Yücel.

Yalan, kendisiyle değil, kendisine yüklenmiş kişiliğiyle yaşayan Yusuf Aksu'nun romanı. Yusuf Aksu, içe dönük bir çocukluk döneminin ardından gittiği kolejde Yunus ile tanışır. Yunus, Yusuf'un yaşamındaki tüm boşlukları doldurabilecek kadar etkiler onu.

Yunus'un on yedi yaşında intihar etmesinin ardından gene yalnızlığa bürünen Yusuf bir yandan da belleğini ansiklopedik bilgilerle doldurmaya devam eder. Bilgi birikimi ve Yunus'un geliştirdiği dil kuramının ona ait olduğunun sanılmasıyla çevresi bir anda kalabalıklaşmaya başlar. Oysa her şey yalan üzerine kuruludur ve bunun farkında olan tek kişi de yine Yusuf Aksu'dur.

Yalan, yaşamımızın, yaşamımıza girenlerin ve yaşamımızdan çıkanların gerçek mi sahte mi olduklarını bizlere sorgulatabilecek bir roman. Öte yandan, bireyin kişiliğinin oluşmasında "diğerleri" kavramının yerini de somut bir biçimde, Yusuf Aksu örneğiyle, ele alıyor.

Tahsin Yücel, yalanın yaşamımızdaki boyutunu ve sınırlarını kendi perdesinden okuyucuya yansıtıyor.

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.
- Temmuz ayının kitabı, Yasemin Semiz tarafından seçilmiş ve tanıtılmıştır.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları bana e-mail atın.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe

Dünyamız hiç de iyiye gitmiyor gibi. Savaşlar, tarihin geçmiş dönemlerine göre azalmış olsa bile yine de küresel ısınma, dijital uçurum ve tabii küresel gelir dağılımındaki bozukluklar oldukça düşündürücü. Artık en azından hepimiz şu ısınma işini ciddiye almalıyız. Dijital uçurum hakkında bilgi almak için de buraya tıklayabilirsiniz.