www.cihansalim.net

 Kitap
 
  Uğur Olsun! 'Bir devrimcinin öyküsü'
Mart 2003
  Uğur Olsun! 'Bir devrimcinin öyküsü'
Sevgi Özel
Bilgi Yayınevi / 520 sayfa

Bu kitapta, genç yaşta halkın gözbebeği olan bir efsane ismin öyküsü anlatılıyor. Uğur Mumcu, vurguncunu, kaçakçının, yobazın üstüne gitmiş; karanlık güçlere karşı korkusuz güçlere karşı korkusuz duruşuyla toplumu sarsmış bir devricmiydi.

24 Ocak 1993'te arabasına konulan bir bombayla öldürüldüğünde milyonlarca insan ayaklanmış, yollara dökülmüştü. Onun, hukukçu-gazeteci kimliğiyle yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkardığı gerçekler ve yaşamı araştırmalar sonucu ortaya çıkardığı gerçekler ve yaşamı pahasına verdiği savaşım; sürekli kandırılan bir halkın, bütün varsıllıkları talan edilen bir ülkenin acılı öyküsüydü aynı zamanda.

Sevgi Özel, Uğur Mumcu'yu ve onun 'dava'sını daha yakından tanıma-inceleme olanağı bulduğu dönemde, titiz, ayrıntılı ve ilk kez incelenen belgelere dayanarak yaptığı araştırmadan sonra bu yiğit devrimcinin yaşamöyküsünü kaleme aldı.

'Uğur Olsun! ' haksızlıklar karşısında suskun kalmadığı için öldürülen aydınların ve demokrasi için ödenen ağır bedelin unutulmasına izin vermeyecek bir yapıt.

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.
- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları bana e-mail atın.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe

Ülkemizde gazete okuru sayısının düşüklüğü zaten önemli bir sorunken son zamanlarda hafta içi satışların düştüğü kaydediliyor. Ek verilen hafta sonları ise satışlar normale dönüyor. Hafta içi işyerinde gazete okuduğunuzu, ya da akşamları eve yorgun geldiğinizi bahane etmeyin ve hafta içi de, evdekilerin de okuma alışkanlığı köreltmemek için gazete alın...
2.3.2003