www.cihansalim.net

 Kitap
 
  Tarihimizde Garip Vakalar
Şubat 2003
  Tarihimizde Garip Vakalar
Reşat Ekrem Koçu
Doğan Kitapçılık / 148 sayfa

Reşat Ekrem Koçu'nun çalışması bir çok kişinin ilgisini çekecek nitelikte. Hele bir de şaşırtıcı olayları takip etmekten ayrıca zevk alanlardansanız bir solukta bitireceğiniz kitaptan çeşitli alıntılar sunuyoruz:

"Eğrikapı çöplüğünde bulunan taş işlenince meydana 48 kıratlık nadide bir elmas çıkar... Kaşıkçı Elması'nın Eğrikapı çöplüğüne nasıl düştüğü tarihin bır sırrı olarak kalmıştır."

"Tanzimat'tan evvelki devirde, İstanbul'da padişahtan başka ancak üç kişi, eğer ata tercih ederlerse arabaya binmek hakkına sahiptiler. Bu üç kişi de ilmiye sınıfının en yüksek simaları olan şeyhülislam, Rumeli kazaskeri ve Anadolu kazaskeri efendilerdi."

"Tanzimat'a kadar memleketimizde tatbik edilmiş eski yasaklardan garip, garip olduğu kadar da hazin ve tuhaflarından biri de, çarşı hamamlarına giden gayrimüslimlerin nalın giymekten men edilmiş olmalarıdır."

"Eskiden rakıya aslan sütü derlerdi; herkes içki içemez, rakıyı yüreği sağlam insanlar içmelidir, derlerdi. onun için eski büyük gedikli meyhanelerdeki rakı güğümlerinin üzerine pirinçten bir yürek şekli konulurdu."

Sümbül çiçeğinin mor renklisinin katmarlisi, ilk defa olarak XVII. asırda büyük Türk alimi Katip Çelebi tarafından elde edilmişti.'

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.
- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları bana e-mail atın.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe

Uzay mekiği düşerken bile acaba bir terör saldırısı olabilir mi diye düşünebilen beyinler, insanlığın nasıl bir medya bombardımanı altında kaldığını açıkça gösteriyor.
2.2.2003