www.cihansalim.net

 Kitap
 
  Oryantalizmin Eleştirel Kısa Tarihi
Ocak 2003
  Oryantalizmin Eleştirel Kısa Tarihi
Yücel Bulut
Yöneliş Yayınları / 224 sayfa

Dr. Yücel Bulut’un Oryantalizmin Eleştirel Kısa Tarihi adlı kitabı, Doğu ve Batı ilişkisi üzerine kaleme alınmış nitelikli bir eser. Kitaptan alıntılarla sizi başbaşa bırakalım şimdi: "Doğu" olmasaydı eğer, "Batı"da olmazdı. Badı Doğu'yu "ötekileştirmek" suretiyle kendisini tanımlar. Oryantalist söylemde Doğu, her zaman Batı'dan farklı bir şeyle, Batı'nın sahip olduğu varsayılan bilim, demokrasi, rasyonalite, ilerleme, sivil toplum vb. özelliklerle kıyaslanarak tanımlanır. Doğu durağandır. Batılılara göre Doğulu duygusaldır, bünyesi mantığı kaldıramaz. Bu Doğu kendisini anlatamaz; Batı kendisi için konuştuğu gibi Doğu'yu da dillendirir. Batı Doğu'ya hep cinsel imgeleri temel olarak yaklaştı ve onu hep dişi olarak tasvir etti. Doğu'yla karşılaşmasında, kendisini "gelinin tülünü kaldıracak damak" gibi hissetti.

Tablolarda, gezi kitaplarında, hikayelerde, şiirlerde büyüleyici egzotik güzellikteki Doğulu kadınlar, zengin fakar çirkin Doğulu erkeklerle birlikte eşitsizlik duygusunu uyandırcak biçimde sunuldu. Ötekisi'nin barbarlığında kendi medeniliğini bulan Avrupa, kendisinin Doğu'yu aydınlatma ve oraya özgürlük götürme misyonuyla donatıldığını ilan etti.

Batı, Doğu’ya hep cinsel imgeleri temel alarak yaklaştı ve onu hep dişi olarak tasvir etti. Doğu’yla karşılaşmasında, kendisini “gelinin tülünü kaldıracak damat” gibi hissetti. Tablolarda, gezi kitaplarında, hikayelerde, şiirlerde büyüleyici egzotik güzellikteki Doğulu kadınlar, zengin fakat çirkin Doğulu erkeklerle birlikte eşitsizlik duygusunu uyandıracak biçimde sunuldu. Ötekisinin barbarlığında kendi medeniliğini bulan Avrupa, kendisinin Doğu’yu aydınlatma ve oraya özgürlük götürme misyonuyla donatıldığını ilan etti. William Allan’in 1838 tarihli “İstanbul’da Köle Pazarı” adlı tablosunda resmedilen erkek karşısında tam bir baş eğme rolüne itilmiş kadının çaresizliği, kötü yazgısını kabullenişindeki acıklı hali, Batılının vicdanını rahatlatır: Çünkü sömürgelerde tüm Doğulular ama özellikle de kadınlar bağımlılık altındaydı. Onların Batı egemenliği altındaki bağımlılıkları, köle pazarlarına sürülmelerinden daha vahşi olabilir miydi?

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.
- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları bana e-mail atın.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe

Güney Kore'de yeni yıl için toplananlar ellerinde pankartlarla "Yeni bir savaş istemiyoruz" dediler. Eğlenceyi, çılgınlığı geride bırakıp bilinçli şeyler yapmaya çalışan bu insanları görmek tüyler ürperticiydi...
2.1.2003