www.cihansalim.net

 Kitap
 
  Nâzım Hikmet Yaşamı ve Yapıtları
Ekim 2002
  Nâzım Hikmet Yaşamı ve Yapıtları
Ekber Babayev
Çeviren: Ataol Behramoğlu
İnkılap Yayınları / 358 sayfa

Büyük şair Nazım Hikmet çok uzun yıllar ülkesinden uzakta yaşamak zorunda kaldı. Bu yıllarda kurduğu dostluklardan biri de Türkolog Ekber Babayev ile olan yakınlığı idi.

Nazım, yüreğinde yaşattığı yurt özlemini biraz olsun gidermek amacıyla sık sık Azerbaycan yolculuklarına çıkardı. Ekber Babayev de bu yolculuklar sırasında ona can yoldaşlığı ederdi. Neredeyse Babayev can dostu, oğul, kardeş olmuştu Nazım'a. O da, ustası Nazım gibi Türkiye ve Türkçe tutkunuydu. İstanbul Türkçesini kusursuz kullanan bir Azeri idi. Nazım'ın oyunlarının Rusçaya çevrilmesi konusunda da yardım ediyordu.

Dolayısıyla Babayev, "ustam ve ağabeyim" dediği Nazım Hikmet'in yakınında ve yanıbaşında yıllarca yer aldı. Ekber Babayev'in kaleme aldığı bu kitap, hem Nazım'ın yapıtları üzerine kapsamlı ve bilimsel bir çalışma niteliği taşıyor; hem de büyük ustayla ilgili anılarını ve onun çeşitli konulara ilişkin görüşlerini yansıtıyor. Bugün artık aramızda yaşamayan bu iki yaratıcı insanın ortak anılarını içeren yapıt, kuşkusuz ilk elden aktarılmış çok değerli bir kaynak.

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.
- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları bana e-mail atın.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe

Algida'nın kış tatlılarını tanıtan yeni reklamını hazırlayan arkadaş, "artık insanların ağustos böceği olma şansı" var gibi laflar etti. Ne güzel, çocuklarımıza bundan böyle karıncayı değil tembel böceği örnek göstereceğiz!
1.10.2002