www.cihansalim.net

 Kitap
 
  Ölüler Kitabı
Mart 2002
  Ölüler Kitabı
Mesut Yar
Alfa Basım Yayım Dağıtım

"Bana sorarsanız hakkımı helal etmedim hiçbir sevdiğime. Sevmeyi şiir kitaplarında okuyup, şairlerin kadınlarına aşık olan umarsız, bir hayli de arsız bütün edebi sakinler gibi. Hiçbir kadın o dizelerdeki gibi durmadı benim aynamda. Yüzleri yoktu ölümsüz aşk vaatlerinde bulunurken. Aslında ne yaptımsa kendime yaptım biraz, aslında bütün haksızlıkların kontratlarında sol alt köşedeydi adım. Tango'nun en münasebetsiz yeridir, kadının burkulan dizi üzerine abanması adamın, gözlerdeki ateşe acıyla su verilir, kadının kendinden geçmesiyle ritmin değil, adamın ve adımın alakası vardır anlayacağınız. Yürek acısı da böyledir biraz. En münasebetsiz yerinde hayatınız acıtır canınızı, yandığınızı zannederken üşürsünüz. İşte benim gibi. Sonrası mı; zamanın içinden geçen ırmağa doğru çıkılır yola..."

Mesut Yar, uzun yıllar boyunca azınlıklar içinde yaşadı ve azınlıkta kalmayı tercih etti. Arkeoloji eğitiminden sonra gazeteciliği tercih etti. Kendini ekranda bulduğu güne kadar tiyatro ve opera sahnesinden hiç inmedi. Ekranda haberci kimliğini, hayatta 'okur' ve 'yazar' kimliğini hiç kaybetmedi. Her biri aniden bastıran cüretler sonucu ortaya çıkmış üç kitabı vardı. Ölüler Kitabı'nın yazarı, Kanal 6 Anchorman'ı olarak ekranlarda sık sık karşılaştığımız bir yüz. Ölüler Kitabı ise onun hiç tanık olamadığımız silueti.

Ölüler Kitabı, 'cinai' aşkların öyküsü. Titrek bir katilin anlattığı hikayeleri kimse dinlemek istemese de, Ölüler Kitabı'nda her cinayet bir aşk, her aşk bir av hikayesi. Örümceğin aşkı misali, sevişmek hem zulmüdür erkeğin, hem yaşadığının farkına vardığı biricik an. O zulmü çok tatmış, çok defalar bir örümceğin dişleri arasında can vermiş bir kahramandır cinai aşkların meselcisi.

Ölüler kitabı, Eski Mısır ve Tibet'de son yolculukta yardımcı olması amacıyla ölmekte olan kişiye okunan bir ölüm kılavuzudur. İnsanın niyet, duygu ve düşüncelerini daha dünyadayken denetlemesini öğrenmesini salık verir. Mesut Yar'ın ölüler kitabı kılavuzdan öte, ölüm ve aşk, deneme, öykü ve şiir arasında dolanan bir paylaşım daha çok. Paylaşımları kılavuz edinmek isteyenlerin dikkatine...

 
 

- Daha önce tanıttığımız kitaplara ulaşmak için diğer kitaplar sayfamıza gidebilirsiniz.

- Çok beğendiğiniz, ya da burada yayınlanması isteyeceğiniz kitapları bana e-mail atın.

- Türkçe kitap siteleri gün geçtikçe artıyor. Örneğin, Kitapsaray, Türkiye Online, Idée Fixe

Motor sporlarında tüm yılın şampiyonlarını bir araya getiren "Şampiyonlar Şampiyonası" düzenleniyor. Ama Fransa'dan otomobiller ve de Avrupalı birkaç sürücü çağrılıyor, finalde de iki yabancı sürücü yarışıyor. Bize de biraz garip geliyor, çünkü olay Türk şampiyonları için sanmışız saf saf
03.03.2002