www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Renk Körlüğü: O Kadar Basit Değil
Kasım 2000
 
Oran Erkeklerde %10!

Renk körlüğü,
tıklayın, destekleyin:
sanılanın tersine ender rastlanan bir göz bozukluğu değil. Hem de herkesin basit sandığı bu tip körlüğün farklı dereceleri bulunuyor. İleri seviye renk körleri bazen çok az görebilirken diğerleri sadece bir miktar farklı görebiliyor.

İnsan gözünde üç tip renk reseptörü var: Kırmızı, yeşil ve mavi. Bunların yanında siyah ve beyaz reseptörler de mevcut. Son ikisi diğerlerinden daha güçlü olduğu, ya da tersten söylersek üç rengin reseptörleri daha zayıf olduğu için karanlıkta renkleri pek iyi ayırt edemiyoruz.

Üç renk reseptöründen zedelenen veya eksik olanı körlüğün çeşidini belirler. Çoğu görme bozukluğu kırmızı ya da yeşil, veya her ikisinin birden eksik olmasına dayanır. Kırmızı görme görevi olan hücrenin eksikliği yeşil-kırmızı renk körlüğü oluştururken yeşil-mavi körlüğü çok seyrektir. Tüm reseptörlerin birden eksik olması ve kişinin sadece siyah-beyaz görmesi de mümkündür.

Hepsi ileri seviye renk körlüğü sayılacak derecede olmasa da erkek nüfusunun %10'u renkleri algılamada sorun çeker. Kadınlarda ise oran kadınlarda çok daha düşüktür.

Renk körlüğünün derecesini anlamak ve emin olmak için 17 adımlı bir test yapılıyor. Biz de size bu testi burada sunuyoruz. Her adımda farklı görünümlere varılabiliyor.

12 Örnek Resimli Test
İçin Tıklayın »
 
 

- Renk Körlüğü ile ilgili Internet'te yeterli bir Türkçe içerik henüz yok, konuyla ilgiliyseniz şu yabancı adresler işinize yarayabilir:

-Color Vision
-Morton Plant Mease Health Care: Color Blindness
-Color Blindness
-American Academy of Opthalmology
-The physiological factors that affect color perception

- Diğer "Ayın Dosyası" konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.