www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Her yerden İnternet'e ulaşmak için
Ocak 2006
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3

Cep Telefonu Bilgisayarınızın Modemi Olsun

Cep telefonu üzerinden İnternet'e çıkmak çoğu kullanıcı için hala zor bir yöntem. Telefon seçimi, operatör farkları, telefonla bilgisayarı bağlama alternatiflerini kısaca ele alıyoruz.
Cep telefonundan İnternet'e çıkmak için telefon ayarları, operatör seçimi, tarifeler, bilgisayarla telefonu USB, Mavidiş, Kızılötesi gibi seçeneklerle bağlama alternatifleri ve telefonu bilgisayara tanıtmak...

İki yıl önce
tıklayın, destekleyin:
ücretsiz GPRS imkanı sunan operatörler vasıtasıyla bilgisayarı cep telefonu üzerinden Internet’e bağlamak bir anda popüler olmuştu. Tarifeler değişince ve ADSL’nin de yaygınlaşmasıyla ilgi azaldıysa da son dönemde, özellikle dizüstü bilgisayar satışlarının artmasıyla ve GPRS EDGE ile yeni cep modellerinin ADSL’ye rakip Internet hızlarına kavuşmasıyla GPRS üzerinden Internet tekrar ilgi çekmeye başladı.

Masaüstünde normal ya da ADSL modemler ile çevirmeli bağlantı kurmak, ya da ethernet kartıyla mevcut bir Internet bağlantısını paylaşmak temel seçenekler. Dizüstünde ise yaygınlaşmaya başlayan kablosuz WiFi bağlantı seçeneği de Internet erişimini sınırlardan kurtarmaya çalışıyor. Ama fiziksel sınırlar olmadan Internet’e erişmek, en azından WiMAX gelene kadar gerçekte GPRS ile mümkün.

GPRS Yetenekli Telefon İlk Adım

Cep telefonları GSM şebekesi üzerinden GPRS protokolü ile veri transferi yapabilmekte, böylece Internet üzerinden e-posta transferi, web ve wap sitelerini gezmek mümkün olabilmekte. Tabii ki bunların mümkün olması için, telefonun GPRS bağlantı yeteneğinin olması gerekmekte, ki bu destek artık neredeyse tüm ceptellerde bulunmakta.

Fakat GPRS bağlantısı kurabilmesine rağmen, akıllı telefonlar olarak adlandırdığımız telefonlar dışında kalan çoğu telefon yukarda saydığım web sayfaları gezme gibi yeteneklere sahip olmuyor.

Kendileri size web sitesi gezme olanağı sunmasa da, bilgisayara bir modem gibi bağlanarak veri transfer edebildiklerinden masaüstü ya da dizüstü sisteminizle GPRS’li telefon üzerinden web sitelerini gezmekten online oyun oynamaya Internet’i sınırsız kullanma olanağı sunuyorlar.

Anlaşıldığı gibi cep üzerinden Internet’e çıkmak için telefonda gereken ilk özellik GPRS. İkinci adım telefonu bilgisayarla buluşturmak. Telefona program yüklemek, resim alışverişi yapmak gibi veri transferi işlemlerini kızılötesi, Mavidiş, veri kablosu veya bellek kartı okuyucu üzerinden yapıyor olsanız da, telefonun modem olarak bilgisayara bu seçeneklerden hangisiyle bağlanabildiğini öğrenmeniz gerekiyor.

Bazı modeller veri kablosuyla Internet’e çıkabildiği gibi bazıları sadece Mavidiş veya sadece kızılötesi gibi sınırlamalarla geldiğinden bağlantı arabirimini seçmeden önce bunu bilmek gerekiyor.

Operatörden GPRS Hizmeti Almak

Telefonunuz GPRS özellikli ise operatörün veri transfer hizmetini hattınız için açtırmak atılması gereken ikinci adım. Dünya’da GPRS uygulamaya başlayan 3. operatör Telsim’in abonelerinin hatlarında GPRS’i etkinleştirmeleri gerekiyor. (Fiyatlar bu yazı hazırlandığı döneme aittir.) Etkinleştirme için 10 YTL ücret alınırken iki tarife seçeneğinden biri seçiliyor. Ayda 50 MB’ın üstünde veri alışverişi yapacaklara uygun olan sınırsız tarife aylık 50 YTL iken, kullanım bazlı tarife ise Türkiye’nin en ucuz GPRS tarifesi olarak her bir kilobyte 1500TL (0,0015YTL) olarak ücretlendiriliyor.

» 2. sayfa »
Operatör (Devam); Telefonla Bilgisayarı Buluşturmak; Telefonu Modem Olarak Tanıtmak...
 
  Diğer Dosyalar
48 dosya
  Daha önce işlenen konulara Diğer Dosyalar sayfasından ulaşabilirsiniz.
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Cep telefonlarıyla ilgili detaylı ve farklı konularda dosya konuları da yardımcı olabilir: Örneğin cep telefonunu bilgisayara bağlamanın çeşitli yöntemlerini derinlemesine incelemek için Cep Telefonunu Mükemmel Yönetmek İçin: Bilgisayar İle Cepteli Buluşturmak adlı yazımı öneririm.

- Cepteli bilgisayara modem olarak tanıtmak için gerekebilecek sürücü dosyalarını telefon üreticinin web sitesinden indirebilirsiniz. GPRS tarifeleri ve detaylı bilgiler, bağlantı araçları içinse operatör sayfalarından faydala- nabilirsiniz: Turkcell; Telsim; Avea