www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Her yerden İnternet'e ulaşmak için
Ocak 2006
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3

Cep Telefonu Bilgisayarınızın Modemi Olsun

Turkcell ise;
tıklayın, destekleyin:
ConnectCell adıyla hazırladığı yardımcı yazılımla tüm işlemleri bilgisayarda otomatik gerçekleştirmenizi sağlayan faydalı bir araç geliştirmiştir. Fakat bu araç sınırlı sayıda Nokia, Ericsson, Motorola ve Siemens modelini desteklemektedir.

Diğer alternatif olan üretici web sitelerinde ise, modele özel sayfalara girilince menüde yer alan Destek (support) seçeneğinden Yazılım (software veya download) linki, bilgisayarda kullanılabilecek dosyaları size sunar.

Bazı ceptel modelleri için, yine üretici firma tarafından hazırlanan PC Suite adlı programlar bulunmaktadır. Programın asıl amacı telefonu yönetmek, resim ve melodi transferi yapmak olsa da, çoğu zaman bu Suite paketlerini indirmek gerekebilir, zira modem sürücüsü sadece bu paketin içinde yer alıyor olabilir.

Turkcell, kendi kullanıcıları için sınırlı sayıda ceptel modelinin tüm ayarlarını otomatik yapan ConnectCell adlı yazılımı ücretsiz olarak kullanıma sundu
Turkcell, kendi kullanıcıları için sınırlı sayıda ceptel modelinin tüm ayarlarını otomatik yapan ConnectCell adlı yazılımı ücretsiz olarak kullanıma sundu

Yazılım indirildikten sonra kurulum yapılıp telefon ilk kez bu kurulum sonrası bilgisayara takılır. Eğer modem sürücüleri indirilmeden önce telefon bilgisayara bağlanmış ve Windows donanım kurulumu yapmış ise, telefonla bilgisayar arasında daha önce olduğu gibi bağlantı kurulur ve Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp Özellikler tıklanır. Gelen ekranda Donanım sayfası altında Aygıt Yöneticisi açılır ve modem olarak listelenen cep telefonuna sağ tıklanıp Özellikler seçilir. Gelen pencerede “Sürücü Güncelleştir...” denir. Hedef olarak Internet’ten indirilen ya da CD’den elde edilen sürücü dosyasının açıldığı klasör gösterilir. Böylece Windows telefonu doğru bir şekilde modem olarak kurmuş olur.

Son Adım: Bağlantı Kurmak

Telefon başarıyla sisteme modem olarak kurulduktan sonra geriye kalan tek şey çevirmeli bağlantı oluşturmaktır. Bunun için Denetim Masası’ndan Ağ ve İnternet Bağlantıları açılır ve gelen pencerede Yeni Bağlantı Sihirbazı çalıştırılır. Modem olarak, cep telefonu seçilir ve ilerlenir. Sonraki adımlarda, aranması gereken numara ve kullanıcı adı, şifre bilgileri operatörden alınır. Bunun için operatörün destek hattını aramak en kolay yol olacaktır.

Turkcell’in ConnectCell programı, sınırlı sayıda telefonun gerekli ayarları yapmaktadır. Telsim ise, yine GPRS bağlantısına en baştan beri önem verdiğinin göstergesi olarak sayfalarında “GPRS Bağlantısı için gerekli olan PC ayarları” altında tüm bilgileri vermektedir.

Çevirmeli bağlantıda aramak için girilecek numara GPRS bağlantısı kurulması için sembolik bir rakamdır. Internet’e cep telefonundan çıkmak, herhangi bir numarayı aramayı gerektirmemektedir. Aylık GPRS kullanım ücreti dışında, ne telefon ne de Superonline, TNN gibi firmaların verdiği erişim servisinin benzeri için operatöre ek ücret ödenmemektedir. GPRS ile bağlantı süresi değil transfer edilen veri ücretlendirildiğinden yüksek telefon faturalarıyla karşılaşan, aslında yüksek miktarda veri transferi yapmayan, sohbet odaları gibi hizmetlerle Internet’te uzun süre geçiren kullanıcılar için GPRS uygun bir alternatif olabilir.

« İlk Sayfaya Dön «

  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Cep telefonlarıyla ilgili detaylı ve farklı konularda dosya konuları da yardımcı olabilir: Örneğin cep telefonunu bilgisayara bağlamanın çeşitli yöntemlerini derinlemesine incelemek için Cep Telefonunu Mükemmel Yönetmek İçin: Bilgisayar İle Cepteli Buluşturmak adlı yazımı öneririm.

- Cepteli bilgisayara modem olarak tanıtmak için gerekebilecek sürücü dosyalarını telefon üreticinin web sitesinden indirebilirsiniz. GPRS tarifeleri ve detaylı bilgiler, bağlantı araçları içinse operatör sayfalarından faydala- nabilirsiniz: Turkcell; Telsim; Avea