www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Her yerden İnternet'e ulaşmak için
Ocak 2006
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3

Cep Telefonu Bilgisayarınızın Modemi Olsun

Avea ve Turkcell hatlarda
tıklayın, destekleyin:
ise etkinleştirme yapılmasına gerek yok. Ücretler ise birbirine çok yakın. KB başına Avea’da 0,0017 YTL, Turkcell’de ise 0,0018 YTL ücret alınıyor. 5, 10, 25 ve 50 MB gibi belli miktarlar aşıldıkça KB ücreti tüm operatörde düşüyor. Örneğin 50 MB üstü kullanımda KB başına 0,0005 YTL ücret alınıyor. Bu tarifeler faturalı hatlar için geçerliyken faturasız hatlarda GPRS bağlantısı daha pahalıya patlıyor. Örneğin Turkcell’de 60 KB 1 kontör olarak ücretlendiriliyor ve kullanıcı belli süre aralıklarında yeni bir oturum açmış gibi algılanıyor. Böylece 5 dakika arayla 20 KB’lik iki e-postanızı okusanız iki kontör harcamış olabiliyorsunuz.

Telefonunuza özel ayarlar Turkcell ve Avea’da telefon modeli belirtilerek kısa mesajla istenebiliyor. Gelen mesaj açılarak ayarlar kolayca yüklenmiş oluyor. Telsim ve Avea’nın web sitelerinde, telefon ayarları farklı modeller için detaylı olarak anlatılıyor.

Bu işlemler ile GPRS iletişimi etkinleştirilmiş oluyor.

Telefonla Bilgisayarı Buluşturmak

Bu bölümde önceki aylarda detaylı olarak telefon-bilgisayar bağlantı seçeneklerini karşılaştırmıştık. Telefonun içeriğini bilgisayar üzerinden değiştirmek için bellek kartlı telefonların bellekleri kart okuyucularla değiştirilebiliyor, fakat bu telefonla modem bağlantısı kurma yolu olarak adlandırılamaz. Geriye kalan seçenekler, kızılötesi, Mavidiş ve USB veri kablosu. Telefonunuz bunlardan bir yada birkaçını destekler. Eğer telefonla USB kablosu verilmişse ek bir harcama yapmanıza gerek olmaz.

Ama eğer, dizüstü bilgisayarınızda varolan kızılötesi veya Mavidiş bağlantı noktanız yoksa, gerek dizüstü gerekse de masaüstü sistemleri telefonla buluşturmak için 45-50 YTL civarında fiyata satılan USB kablolu Mavidiş ya da kızılötesi adaptörler almanız gerekecektir.

Telefonu kızılötesi adaptöre oldukça yakın yerleştirmek ve oynatmamak gerekirken Mavidiş adaptörle bilgisayardan 10 metre kadar mesafe içinde telefonu istediğiniz noktada kullanabilirsiniz. İki bağlantı türü arasında veri transferi açısından hız farkı olsa da, Internet bağlantısının erişebileceği en yüksek hız, kızılötesinin veri transfer hızından oldukça düşüktür. Bu nedenle hız, seçiminizde bir kriter olmayacaktır.

Tercihiniz tabii ki telefonunuzda hangi özelliğin olduğu, ikisi de varsa modem bağlantısı kurmak için bunlardan birisinin zorunlu olup olmadığı bilgileri üzerine yapılmalıdır.

Telefonu Modem Olarak Tanıtmak

Telefonu bilgisayara bağlamak için veri kablosu ya da kablosuz aracılardan biri temin edildikten sonra telefon bilgisayarla buluşmaya hazırdır. Fakat bilgisayara eklediğimiz her yeni donanım gibi cep telefonunun da işletim sistemi tarafından tanınıp düzgün kullanılabilmesi için cep telefonuyla ilgili sürücüler yüklenmesi gerekir.

Windows genellikle sisteme ilk kez bağlanan bir telefonu algılayıp hemen bunu standard modem olarak kurmaya kalkar. Fakat böyle bir kurulum telefonun modem olarak kullanılmasına yeterli olmaz. Bunun için telefonun üreticisinin web sitesinden, telefonla gelen CD’den veya Telsim sitesinden telefonun modem sürücüleri indirilmelidir. Zira Telsim, GPRS sayfalarındaki Ayarlar bölümünde pek çok modelin, hem Windows hem de Linux için gerekli yazılımlarını kullanıcılara sunmaktadır.


» 3. sayfa »
Telefonu Modem Olarak Tanıtmak (Devam); Son Adım: Bağlantı Kurmak...
  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Cep telefonlarıyla ilgili detaylı ve farklı konularda dosya konuları da yardımcı olabilir: Örneğin cep telefonunu bilgisayara bağlamanın çeşitli yöntemlerini derinlemesine incelemek için Cep Telefonunu Mükemmel Yönetmek İçin: Bilgisayar İle Cepteli Buluşturmak adlı yazımı öneririm.

- Cepteli bilgisayara modem olarak tanıtmak için gerekebilecek sürücü dosyalarını telefon üreticinin web sitesinden indirebilirsiniz. GPRS tarifeleri ve detaylı bilgiler, bağlantı araçları içinse operatör sayfalarından faydala- nabilirsiniz: Turkcell; Telsim; Avea