www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Sürücü Günceller Gibi...
Kasım 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3

Firmware Güncelleyerek Donanıma Yeni Yetenek Kazandırın

Disk Sürücülere Yeni Yetenekler

CD ve DVD
tıklayın, destekleyin:
sürücüler ve daha da ender olsa da sabit diskler için hazırlanan güncellenmiş firmware dosyalarını çalıştırmak daha da kolaydır. Yeni bir firmware bazen CD veya DVD yazıcıya okuyamadığı diskleri okumak gibi yetenekler sağlayabilir. Yalnız bu yenilikler, donanımın yetenekleriyle bağlantılıdır. Basit bir firmware güncellemesi ile donanımdan mucizevi bir gelişme beklenemez. Genellikle, örneğin çıkarma düğmesine daha çabuk yanıt verme gibi küçük gelişmeler elde edilebilir. Sabit disklerde de, bazen performans sorununa yol açan hatalar giderilmekte, bazen veri güvenlik testleri gibi özellikler yenilenmektedir.

Disk sürücüleri güncellerken dikkat edilmesi gereken doğru firmware dosyasının indirilmesidir. Benzer model isimleriyle yakın özellikte pek çok sürücü piyasaya sürülmektedir. DVD ve CD sürücülerde rakam değişiklikleri gözden kaçmakta, ya da sabit disklerde kapasite farkı atlanmaktadır. Doğru dosya indirilip çalıştırılınca, önce donanımı seçmeniz istenebilir. Eğer bu bir CD veya DVD sürücü ise, içinin boş olması tercih edilir. Ardından güncelleme programının düzgün çalışması ve bitmeden kapatılmaması gerekir.

Güncelleme programına doğru sürücü gösterildikten sonra işlem başlatılır, güncelleme %100'e varmadan bilgisayar kapatılmamalıdır
Güncelleme programına doğru sürücü gösterildikten sonra işlem başlatılır, güncelleme %100'e varmadan bilgisayar kapatılmamalıdır

Son olarak bilgisayar yeniden başlatılır. Çoğu durumda, sonraki açılışta Windows "Yeni donanım" uyarısı yaparak size sormadan varolan donanımınızı bir kez daha bulur ve sürürücülerini tekrar yükler.

Fotoğraf Makinaları, Cep Telefonları...

ADSL modemler de, yine diğer bilgisayar donanımlarına benzer şekilde güncellenebilmekte, ama genelde bunun için modemin yönetim konsoluna ulaşmak gerekmektedir. Web tabanlı yönetilen bir modemde, menülerde "firmware update" vb. bir seçenek bulunup, bu ekrandaki "Gözat..." düğmesi ile açılan pencerede, yeni firmware dosyasının indirilip kaydedildiği yer bulunur ve dosya seçilir. Güncelleme bittiğinde modem kapatılıp açılır.

Bunlara ek olarak bilişim ürünlerinin yetenek olarak ilerlemesiyle, sayısal fotoğraf makinaları, iPod ve daha pekçok MP3 çalar, bazı cep telefonları da firmware güncellemesine tabii olmaktadır. BU tip ürünler genellikle USB veri kablosuyla bilgisayara bağlanarak güncellenmektedir. Örneğin Siemens SX1 gibi bazı telefonlar güncelleme ile gelişmiş fotoğraf çekmeye kadar varan ilerlemeler kazanabilmektedir.

Buna benzer şekilde, MP3 çalar ve el bilgisayarları da güncellenebilmektedir. Tüm bu cihazların üreticileri, bilgisayar donanımı üreticilerinin tersine, firmware güncellemesi ile ilgili detaylı bilgiyi web sitelerinde vermektedir.

Daha ilgi çekici olanı ise, yeni menü dilleri, daha hızlı gösterim gibi özellikler kazanabilen sayısal fotoğraf makinalarıdır. Bu ürünlerde firmware güncellemesi genellikle makinaya takılı bulunan compact flash, vb. bellek kartı üzerinden gerçekleştirilir. Bunun için Internet'ten elde edilen güncelleme dosyasının bellek kartına aktarılması gerekir.

Böyle bir aktarım ya USB kart okuyucu ürünler kullanılarak ya da dizüstü bilgisayarlarda artan sayıda sunulan benzer dahili okuyucular ile gerçekleştirilebilir. Dosya bellek kartına aktarılıp, fotoğraf makinası tamamen şarjlı pillerle açılır. Ardından menüye girilince "firmware update" seçeneği, eğer dosya karta doğru kopyalanmışsa, göze çarpar. BU seçenek çalıştırılıp, işlem bitene kadar beklenir. Yine az önce belirttiğimiz, ürünü kapamama, işlemi bölmeme kuralları geçerlidir.

« İlk Sayfaya Dön «

  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- ROM ve Firmware hakkında detaylı bilgi için İngilizce olan bu sayfadan yararlana- bilirsiniz.
- CD ve DVD sürücülerin güncel 'firmware'leri cdfreaks'den elde etmek mümkün.