www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Sürücü Günceller Gibi...
Kasım 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3

Firmware Güncelleyerek Donanıma Yeni Yetenek Kazandırın

Firmware Güncellerken...

Firmware güncellemek,
tıklayın, destekleyin:
işletim sistemi için donanım sürücülerini güncellemekten oldukça farklı ve ciddi bir işlemdir. Windows'da sürücü güncellemek, Windows dosyalarında değişiklik yapar, yani Windows etkilenmekte, donanıma dokunulmamaktadır.

Öte yandan firmware, donanım üzerinde korunmuş bir bellek birimindeki kodları değiştireceğinden güncelleme uygulamasının sekteye uğramaması ve yarım bırakılmaması kritik önem arz eder. Yarım kalan güncelleme, eski firmware'i de sildiyse cihaz düzgün çalışmayabilir. Elektriklerin kesilmesi, bilgisayarın yeniden başlatılması dikkat edilmesi gereken tehlikelerdir.

Fakat BIOS ve firmware güncellemek eskisine göre oldukça kolaylaşmıştır. Ayrıca pek çok üretici, firmware güncellemesini güvenli kılmanın yollarını geliştirmiştir.

BIOS Güncellemesi

BIOS'a bilgisayar açılırken, DEL, F8 gibi tuşlara basarak ulaşıp üretici adı ve güncellik bilgisini görebilirisiniz. AMI (megatrends.com), Phoenix (phoenix.com), Award (award.com) gibi başlıca BIOS üreticileri kendi sitelerinde güncellemeleri sunuyor olsa da anakart üreticilerinin siteleri ilk tercih olmalıdır. Kendi anakartlarının özelliklerini göz önüne alarak belli aralıklarla BIOS güncelleme dosyaları ve bu dosyayı çalıştıracak yardımcı yazılımları Internet üzerinden sunarlar. Dosyayla ilgili talimatlar takip edilmelidir.

Çoğu anakart üreticisi Windows'da çalışan gelişmiş BIOS araçları sunmakta
Çoğu anakart üreticisi Windows'da çalışan gelişmiş BIOS araçları sunmakta

Ender karşılaştığımız bazı eski anakartlar için, Internet'ten elde ettiğiniz güncelleme dosyasını bir diskete kopyalayıp sistemi bu disketle açmak gerekmektedir. Ardından disket içindeki güncelleme dosyası çalıştırılır ve de BIOS güncellenir, sistem işlem tamamlandığında disketsiz olarak açılır.

Son yıllarda üretilen çoğu anakartın yanında gelen CDler ve Internet sitelerinden anakart üreticisinin BIOS yardımcı programları dağıtılmaktadır. Bu programlar ile BIOS sabit diskte bir dosyaya yedeklenebilir. Mevcut BIOS bilgisi incelenip yeni BIOS Internet'ten otomatik indirilip, Windows'u kapatmadan BIOS güncellenebilir.


» 3. sayfa »
Disk Sürücülere Yeni Yetenekler; Fotoğraf Makinaları, Cep Telefonları...
  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- ROM ve Firmware hakkında detaylı bilgi için İngilizce olan bu sayfadan yararlana- bilirsiniz.
- CD ve DVD sürücülerin güncel 'firmware'leri cdfreaks'den elde etmek mümkün.