www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Sürücü Günceller Gibi...
Kasım 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3

Firmware Güncelleyerek Donanıma Yeni Yetenek Kazandırın

Pek çok donanım, temel işlevlerini yapmasını sağlayan firmware isimli bir yazılım sayesinde çalışır. Hataları düzelten, performans arttıran yeni firmware ile donanımınızı güncellemek hem kolay hem de oldukça faydalıdır.
Donanımların ROM belleklerine kayıtlı BIOS gibi firmware yazılımları güncelleyerek donanımınıza ek özellikler katmak mümkün

Software, hardware,
tıklayın, destekleyin:
driver gibi İngilizce terimleri kavramışken bu kez de "firmware" terimi ortaya çıkmıştı. Genellikle ROM, yani sırf okunabilir bellek ile eş anlamlı kullanılan firmware, aslında bu tip bellek birimi üzerinde saklanıp kullanılmakta olan veriyi tanımlamak için daha uygun bir kavram.

Donanımlarımızı işletim sisteminin tanıyabilmesi ve daha verimli çalıştırabilmesi için nasıl sürücü yazılımlara gerek varsa, bu aşamadan da önce, donanımların bilgisayar tarafından tanınması ve iletişimin kurulması gerekmekte. Fakat, işlemcimiz bilgisayar açıldığında sabit diskle bile nasıl konuşacağını bilemez. Kendisine yol gösterme görevi de, BIOS olarak adlandırılan, bilgisayardan faydalanabilmemiz için işletim sisteminden önce gelen, bir tür ROM üzerine kayıtlı olan yazılımdır.

Bilgisayarın temel fonksiyonlarını etkinleştiren anakart üzerinde kayıtlı BIOS'a ek olarak CD sürücüden ADSL modeme pek çok ürünün kendi BIOS benzeri yazılımı olur. Bu yazılım, yani firmware üzerindeki bilgiler ile cihaz görevlerini yerine getirir. Pek de bilinmeyen ise, hem BIOS'u hem de diğer donanımların firmwarelerini güncellemenin mümkün ve de oldukça kolay olduğudur.

Hangi Donanımlara Firmware Güncellemesi

Firmware güncellemek bazen donanımlara ek özellikler kazandırmakta, bazen ender rastlanan sorunlar giderilmektedir. Örneğin birkaç yıllık bir BIOS, güncellemeyle yeni bir donanım teknolojisini tanıyacak hale gelebilmekte, bir DVD kaydedici yeni ve daha hızlı boş disklere kayıt yapabilme özelliğine kavuşabilmektedir. Ya da, üretim aşamasında fark edilmeyen, ama kullanıcı tecrübeleriyle öğrenilen disk yazma sorunları giderilebilmektedir.

Fakat tüm bu gelişmeler her donanım ürünü için değildir. Öncelikle her donanım firmware güncelleme imkanı sunmaz. Bu imkana sahip donanım tiplerinin de sadece bazı üreticiler tarafından üretilen ürünleri yeni firmwarelere kavuşur. Son olarak, 'firmware'in getireceği fayda da üründen ürüne değişir.

Ekran kartları, RAM bellek, klavye, fare gibi donanımlarda firmware güncellemesi yapılmazken özellikle BIOS, CD ve DVD sürücüler, SCSI ve IDE sabit diskler, bazı ADSL modemler için sıklıkla yeni firmwareler kullanıma sunulmaktadır.

Sözkonusu donanım ürünlerinizin marka ve modelini not edip üretici sitesindeki download ve destek bölümlerine başvurabilir ya da Internet'te ürününüzün modelini ve firmware kelimesini aratabilirsiniz.


» 2. sayfa »
Hangi Donanımlara Firmware Güncellemesi; Firmware Güncellerken; BIOS Güncellemesi...
  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- ROM ve Firmware hakkında detaylı bilgi için İngilizce olan bu sayfadan yararlana- bilirsiniz.
- CD ve DVD sürücülerin güncel 'firmware'leri cdfreaks'den elde etmek mümkün.