www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Görsel Performans İçin Alternatifler
Ekim 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4

Gizli Ayarlarla Ekran Kartına Dışarıdan Doping

Ekran kartları geliştikçe, üreticilerinin hazırladığı sürücülere alternatif yazılımlar çoğalıyor. Bu üçüncü parti sürücülerle ekran kartınızda normalde ulaşamadığınız ayarları değiştirebilir, ekran kartını daha yüksek hıza zorlayabilir ve performans artışı elde edebilirsiniz...
Ekran kartlarının kendi sürücülerine ek olarak bağımsız olarak dağıtılan 3. parti sürücüler kullanarak ekran kartınızın gizli ayarlarına ulaşabilir, görüntü performansınızı yükseltebilirsiniz

Gün geçtikçe ekran kartlarının
tıklayın, destekleyin:
yetenekleri artıyor. Bu yetenekleri kullanan üç boyutlu görsel uygulamalar ise kart ile "sürücü" dediğimiz arabirim yazılımları ile anlaşıyor. Ekran kartı üreticileri neredeyse her ay sürücülerini yenileyip İnternet'ten dağıtıyorlar.

"Ekran Kartı Optimizasyonu İle Daha Yüksek Görüntü Performansı" adlı dosya konusunda gerek ekran kartı sürücüleri, gerekse de BIOS ve anakart çipset ayarlarını gözden geçirip, halihazırda elimizdeki olanakları en iyi şekilde nasıl kullanabileceğimizi araştırmıştık.

Fakat bu kadar özellik kazanan kartlarına dışardan, 3. parti olarak adlandırılan yazılımların da geliştiriliyor. Bu yazılımların ekran kartınızda çalışıp çalışmayacağı ise, kartınızın modeli ve de özelliklerine bağlı. Zira bir kart serisi genelde tek bir tasarımla üretilip, fabrika testlerinde düşük performans gösterenler aynı donanım yapısına rağmen giriş seviyesi olarak etiketlendirilip daha düşük fiyatlandırılıyorlar.

Örneklendirmek gerekirse, Radeon 9800 SE, 9600 XT'den oldukça düşük fiyata satılıyor, fakat çoğu SE kart aslında XT ile aynı donanıma sahip. Üretim hatası sonucu gelişmiş bir XT özelliği çalışmadığından düşük model olarak paketleniyor.

Üreticiler de, farklı fiyatlandırma politikasıyla karlarını arttırabildiklerinden, rekabetin de etkisiyle piyasaya benzer özellikle farklı fiyattan ürün vermek zorunda kalıyorlar. İşte bu noktada, 3. parti yazılımlar ekran kartının düşük model/fiyat nedeniyle kapatılmış özelliklerini açmaya, böylece beklenmedik bir fiyat/performans oranı elde etmemize yardımcı oluyorlar.


» 2. sayfa »
Temel Faktörler, BIOS ve Çipset; ATI ve NVIDIA Araçları...
  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Bu yazıdan önce "Ekran Kartı Optimizasyonu İle Daha Yüksek Görüntü Performansı" adlı dosya konusunu okuyarak mevcut ekran kartı araçlarınızı nasıl yönetebile- ceğinizi görebilirsiniz.

- Bu yazıyla ilgili linkler: Tweakguides: Ekran kartları ve oyunlar gibi üç boyutlu uygulamalar için optimizasyon rehberleri
- ATI kartlar için Rage3D yazılımı
- ATI kartlar için ATI Tool:
- NVIDIA için Coolbits
- NVIDIA için NVTweak