www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Teldeki Tüm Klasörler Hizmetinizde!
Eylül 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4

Telefonunuzun Kontrolünü Elinize Alın, Derinlere İnin: Dosya ve Klasörler

Arama demişken,
tıklayın, destekleyin:
yine bu iki yardımcı programın menülerinde yer alan "Find" seçeneği ile belli bir uzantıya ya da belli bir ada sahip olan dosyaları kolayca bulabilir, belki de onlarca resim arasında dakikalarca arama yapmaktan kurtulabilirsiniz. Aynı bilgisayarda olduğu gibi yıldız gibi simgeler kullanmak, dosyanın değiştirme, oluşturma tarihini belirmek ve boyuta göre seçim yaparak gelişmiş arama yapılabilir. Örneğin ali*.* girerek aratıp ali harfleri ile başlayan tüm dosyalarınızı bulabilir, fotoğrafları, hatta metin dosyalarını bile listeletebilirsiniz.

Bulduğunuz dosyaları açmak içinse, ilgili programa gitmenize gerek kalmaz. Hem FExplorer hem de SeleQ kendi içlerinden dosya çalıştırılmasına olanak sunarlar.

Bu programlar ile kazandığınız bir başka yetenek operatör logosu değiştirme yeteneğidir. Örneğin yurt dışından telefon alanlar, ekranlarındaki mini operatör logosundan sıkılmış olabilir. Bu logoyu silmek için C dizini altında System\Apps\phone klasöründe bulunan Oplogo klasörü bulunup silinebilir. Hatta FExplorer'ın File menüsünde "Set Operator Logo" seçeneği kullanarak uygun boyutlarda bir dosya logo olarak kullanılabilir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiler, telefon modelinizle ilgili İnternet forumlarında kolayca bulunabilir.

Klasörleri gezdikçe kullandığınız bileşenlerin yerini keşfetmeye devam edeceksiniz. Örneğin Z diskinde Nokia\Sounds\Digital altında, telefonun zil seslerine ulaşabilirsiniz. Böylece buradan başka telefonlara zil sesleri aktarabilirsiniz. Fazla özelleştirme imkanı sunmayan modellerde, bu sayede telefona ek zil sesleri de eklenebilir. Başka telefonlardan ya da İnternet'ten elde ettiğiniz melodileri, daha önce bahsettiğimiz telefona dosya aktarma yöntemiyle bir klasöre gönderebilir, buradan FExplorer ve SeleQ yardımıyla doğru klasöre taşıyabilirsiniz.

FExplorer, uygun bir dosya yaratmanız halinde bunu operatör logosu olarak kullanmanız için menü seçeneğine sahip
FExplorer, uygun bir dosya yaratmanız halinde bunu operatör logosu olarak kullanmanız için menü seçeneğine sahip

Yine Z diskinde System\Sounds\Digital altında telefonun fotoğraf çekince kullandığı ses efekti, vb. dosyaları bulabilirsiniz. Hatta yine Z diskinde, System altında T9Ldb klasörü altında, mesaj yazarken otomatik tanıma özelliği sunan T9 için gerekli dilbilgisi dosyalarını bulabilirsiniz. Böylece, çok sık kullanmamanızı önersem de, telefonda boş yer elde etmek için kullanmayacağınız Yunanca, vb. Dillerin T9 dosyalarını silebilirsiniz.

Harika Araçlar
İki programın da Tools menüsünde oldukça faydalı araçlar bulunmaktadır. Örneğin FExplorer'ın Compress Memory seçeneği ile telefonu zorlayan bir programı çalıştırmadan önce gereksiz işlemleri geçici bellekten silebilirsiniz. Böylece sanki bilgisayardaki RAM belleği temizlemiş gibi bir gelişme elde edebilirsiniz.

Buna ek olarak, çoğu telefonda kızılötesi etkinleştirildikten ancak belli bir süre sonra kendi kendine kapanmakta, size kapatma seçeneği sunmamaktadır. SeleQ ve FExplorer, kızılötesi üzerinden dosya gönderebildikleri gibi istediğiniz zaman bu bağlantı noktasını kapatıp açmanıza olanak sunarlar.

Bilgisayarınızda olduğu gibi bu programlarda da "Yeniden Başlat" seçeneği ile sistemi kapatıp açabilirsiniz. SeleQ'de Tools menüsünde, FExplorer'da ise Phone menüsünde Restart seçeneği bunun içindir.


» 4. sayfa »
Harika Araçlar devam ediyor; Microsoft Smartphone Windows Gibi...
  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Bu yazıda incelediğimiz yardımcı programları telefona kurmak için kısaca hatırlattığım yöntemlerle ilgili çok daha detaylı bilgiyi "Cep Telefonunu Mükemmel Yönetmek İçin: Bilgisayar İle Cepteli Buluşturmak" adlı dosya konusunda bulabilirsiniz. Ayrıca sitenin CJ Tech bölümünde yer alan "Akıllı Telefonunuzu Bilgisayar Gibi Yönetin" başlıklı yazı da size yardımcı olabilir.

- Bu yazıda incelediğimiz yardımcı programları indirmek için bu sayfalardan yararlana- bilirsiniz: FExplorer ve SeleQ