www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Teldeki Tüm Klasörler Hizmetinizde!
Eylül 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4

Telefonunuzun Kontrolünü Elinize Alın, Derinlere İnin: Dosya ve Klasörler

Bu yollardan biriyle
tıklayın, destekleyin:
, ya da bir cep telefonu servis noktasından faydalanarak telefona aktardığınız kurulum dosyasını, Mesajlar menüsünde ya da telefonunuzdaki Program Yöneticisi, Yönetici gibi adlara sahip olan menü öğesinde bulabilirsiniz. Dosyayı çalıştırınca kurulum başlayacaktır. Telefon, yazılım üreticisine güvenip güvenmediğinizi soracaktır, sorulara "Evet" yanıtı vererek kurulumu tamamlamış olursunuz.

SeleQ ve FExplorer İle Telefon Yönetimi
Kurulum tamamlandıktan sonra, telefonunuzun menüsüne tercihinize göre FExplorer veya SeleQ eklenecektir. Programı çalıştırınca, telefonunuzun belleği birkaç farklı disk olarak, Windows'da Bilgisayarım penceresinde görüntülenen sürücüler gibi görüntülenecektir. İşletim sistemi, çalışma prensipleri nedeniyle, telefonda birkaç sürücü var gibi gösterir.

SeleQ ve FExplorer telefonunuzun içeriğini, aynı Bilgisayarım penceresinde olduğu gibi sürücü sürücü gösterirler
SeleQ ve FExplorer telefonunuzun içeriğini, aynı Bilgisayarım penceresinde olduğu gibi sürücü sürücü gösterirler

Bu sürücülerin içine girmek, telefonun kontrol çubuğunu bastırıp OK diyerek değil, çubuğu sağa iterek mümkündür. Her iki programda da, klasörlerin içine girmek çubuğu sağa doğru, bir üst klasöre çıkmak ise sola doğru iterek gerçekleştirilir.

Sürücü sürücü listeleme yapılan kök dizindeyken, diskler hakkında bilgi alabilirsiniz. Sola doğru kaydırmak, ya da Seçenekler menüsünde File seçeneğinden Properties denerek boş alan bilgisini de görebilirsiniz.

Bu iki program vasıtası ile, telefonun içindeki klasörleri istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Önemli olan, bir sistem dosyasını yanlışlıkla silmemektir. Aksi halde telefon düzgün çalışmayabilir ve de sorumluluk kullanıcının üstünde kalır.

Telefonun içinde dolaşarak dosyaları, Edit menüsünden kesebilir, kopyalayabilirsiniz. Hatta bir bellek kartı telefona takılıysa, telefondaki dosyaları bellek kartına kopyalayabilirsiniz. Takılı bellek kartı, kök dizinde genellikle "E:" diski olarak görüntülenen birimdir.

Operatör Logoları, Sesler: Zengin Klasörler!
Bu yardımcı programlar sayesinde derinlerine indiğimiz telefonun farklı klasörlerine eriştikçe telefonun işleyişi hakkındaki bilgimiz artacak. Gizli özelleştirmeler yapmak, başkalarından farklı bir telefon görünümü elde etmek böylece mümkün.

Telefonunuzdaki zil seslerini beğenip bunları nasıl farklı telefonlara alabileceklerini merak edenler, telefondaki C dizini içinde System klasörü altında Sounds\Digital yolunu izleyerek bu dosyalara ulaşabilir, bunları bellek kartına kopyalayabilir ya da kızılötesi ile başka telefona yollayabilir. Bazı modellerde, System değil Nokia klasörü içinde arama yapmak gerekir.


» 3. sayfa »
Operatör Logoları, Sesler: Zengin Klasörler! devam ediyor; Harika Araçlar...
  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Bu yazıda incelediğimiz yardımcı programları telefona kurmak için kısaca hatırlattığım yöntemlerle ilgili çok daha detaylı bilgiyi "Cep Telefonunu Mükemmel Yönetmek İçin: Bilgisayar İle Cepteli Buluşturmak" adlı dosya konusunda bulabilirsiniz. Ayrıca sitenin CJ Tech bölümünde yer alan "Akıllı Telefonunuzu Bilgisayar Gibi Yönetin" başlıklı yazı da size yardımcı olabilir.

- Bu yazıda incelediğimiz yardımcı programları indirmek için bu sayfalardan yararlana- bilirsiniz: FExplorer ve SeleQ