www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Teldeki Tüm Klasörler Hizmetinizde!
Eylül 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4

Telefonunuzun Kontrolünü Elinize Alın, Derinlere İnin: Dosya ve Klasörler

Gelişmiş işletim sistemi olan akıllı cep telefonlarının dosya sistemini yöneterek bellekte yer kazanmaktan gizli ayarlara ulaşmaya, sistemde temel değişiklikler yapmak yardımcı programlarla mümkün...
Ceptele yükleyeceğiniz dosya yöneticisi programlar ile hem telefondaki tüm dosyalara erişebilir, hem de bunları değiştirerek telefonu tümüyle kontrol edebilirsiniz

Akıllı cep telefonları
tıklayın, destekleyin:
olarak adlandırdığımız Symbian ya da Microsoft Smartphone gibi işletim sistemi olan telefonlar İnternet'ten dosya indirmekten program ayarları değiştirmeye pek çok olanak sunuyor.

Öte yandan kullandığımız arabirimin arkasında telefonun onlarca gizli özelliği yatıyor. Aynı bilgisayarımızdaki gibi bir dosya ve klasör düzenine sahip olan bu telefonlarda dosyalara, sistem klasörlerine ulaşmak ve değişiklik yapmak mümkün.

Bu yazıda, zaten çok detaylı ayar olanağı sunduklarından telefon özelliği olan el bilgisayarlarına değil, çoğu kullanıcıda olan Nokia 3650, 6600, Siemens SX1, vb. telefon modellerine odaklanacağız.

Yardımcı Programları Telefona Kurmak
(Bu bölümde kısaca değindiğim metotları detaylı olarak öğrenmek için, sağ kolondaki Ekstra başlığı altındaki bağlantılardan yararlanabilirsiniz)
Symbian işletim sistemine sahip olan Nokia'nın 3650, 3660, 6600, 6630, 6670, 6260, 7600, 7610, 7650, N-Gage gibi modelleri ile Siemens SX1, vb. telefonların derinliklerine inebilmek için bu telefonlara yükleyeceğimiz dosya yöneticisi programlardan yararlanacağız. Bir benzetme yapmak için bu programları eski Windows sürümlerinde sıklıkla kullandığımız Windows Gezgini'ne, ya da shareware olan Windows Commander'e benzetebiliriz.

Symbian işletim sisteminde en çok tercih edilen iki dosya gezgini SeleQ ve Fexplorer. Bu programların deneme ve tam sürümlerini İnternet'ten kolayca elde edebilirsiniz. Sağ kolondaki Ekstra başlığı altında size sunduğum iki linkden elde edebileceğiniz dosyalar, bu sayfalar çalışmazsa başka sitelerden de bulunabilir.

Programları İnternet'ten "FExplorer_english_111.SIS" ve "SeleQ3650v100_English.SIS" gibi isimlerle indirmiş olacaksınız. .SIS uzantılı dosyalar, Symbian sistemlerde kullandığımız kurulum dosyalarıdır. 30-70 KB gibi küçük boyutlarda olan bu dosyaları telefona aktarmak için pek çok seçenek mevcut. Telefona program yükleme yollarını önceki aylarda detaylı olarak irdelemiştik.

İlk seçenek, doğrudan telefonla WAP protokülü ile İnternet'e çıkmak ve bu programları barındıran sitelerden dosyaları indirmektir. Eğer bunun yerine bilgisayarınız ile bu dosyaları elde ettiyseniz, telefona aktarmak için pek çok seçenek mevcut. Dizüstü bilgisayarda kızılötesi ya da Mavidiş bağlantı noktanız varsa, ya da bilgisayarınıza USB protundan bağlanan bu tip bir port çeviri sahibiyseniz, telefonunuzda da aynı bağlantı noktasını etkinleştirdikten sonra, bilgisayara bağlı portun önüne telefonu yerleştirip, dosyaya sağ tıklayarak telefona yollayabilirsiniz. Bu durumda kurulum dosyası telefona mesaj olarak gelecektir.

Diğer bir seçenek, telefonun USB kablosu varsa bunu kullanıp bilgisayarla bağlantı kurmaktır. Bunun için telefon üreticisinin web sitesinden ya da telefonla gelen CD'den "PC Suite" gibi isimlerle adlandırılmış aracı programı bilgisayara kurmak gerekir. Bu program telefonunuzu bir noktaya kadar yönetmenizi, telefona program yüklemenizi, senkronizasyon yapmanızı sağlar. Program ile, USB üzerinden bağlanmış telefona kurulum dosyasını gönderebilir, ya da en kolayı PC Suite ile doğrudan telefona kurulum yapabilirsiniz.

Telefonunuzda bellek kartı, sizde de kart okuyucu olarak adlandırılan USB cihaz varsa, kartınızı telefondan çıkarıp kart okuyucuya takar, Bilgisayarım penceresi içerisinden bellek kartının içini görebilirsiniz. Bellek kartının içinde Installs, vb. isimli bir klasör olacaktır. İşte bu klasörün içine İnternet'ten indirdiğiniz .SIS uzantılı dosyayı kopyalabilirsiniz.


» 2. sayfa »
SeleQ ve FExplorer İle Telefon Yönetimi; Operatör Logoları, Sesler: Zengin Klasörler!...
  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Bu yazıda incelediğimiz yardımcı programları telefona kurmak için kısaca hatırlattığım yöntemlerle ilgili çok daha detaylı bilgiyi "Cep Telefonunu Mükemmel Yönetmek İçin: Bilgisayar İle Cepteli Buluşturmak" adlı dosya konusunda bulabilirsiniz. Ayrıca sitenin CJ Tech bölümünde yer alan "Akıllı Telefonunuzu Bilgisayar Gibi Yönetin" başlıklı yazı da size yardımcı olabilir.

- Bu yazıda incelediğimiz yardımcı programları indirmek için bu sayfalardan yararlana- bilirsiniz: FExplorer ve SeleQ