www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  PC Buzdolabı Kadar Ses Yapmasın
Ağustos 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3

Daha Sessiz, Daha Huzurlu Bilgisayar

Gittikçe hızlanan işlemciler, ekran kartları daha çok ısınıyor, bunları soğutmak için takılan fanlar PC'nin fazlasıyla gürültü yapmasına neden oluyor. Bu gürültüden yazılım ve donanımsal çözümlerle kurtulmak mümkün
Gürültüsüz bir bilgisayar için gittikçe güçlenen bileşenlerin sesini kısmak gerekli. Bunun için yazılım önlemleri bulunmakta. Ayrıca donanımsal çözümlerle daha sessiz fanlar, hatta fansız soğutma sistemleri gibi pek çok seçenek de mevcut

Bilgisayarlar sahip oldukları
tıklayın, destekleyin:
bilgi işlem gücünü kullanımımıza sunarken, eşantiyon olarak ses çıkarmayı ihmal etmezler. Onlarca yıl öncesine göre büyük bir ilerleme kat etmiş olsalar bile, yine de çeşitli donanım parçaları yüksek seste "müzik" yapar. Eğer makina müziğinden zevk alan bilgisayar bağımlılarından değilseniz, bu sesleri azaltıp daha rahat bir çalışma ortamı yaratmanız mümkün.

Özellikle ADSL'nin yaygınlaşmasından sonra, bilgisayarı dosya indirmek için açık bırakmak genel bir yönelim olduğundan, ortaya çıkan ses uzun vadede sağlığınızı bile etkileyebilir. Zira, günümüzün en yeni oyun sistemleri, bir restoranda olduğu gibi 60 desibellik gürültü yaratabilmektedir.

Ses kirliliğinin kaynağı, eskimiş veya iyi bakılmamış bir parça ya da kullanılan işlemci ile kasa fanının fiziksel özellikleri olabilir. İlk sınıfa giren ses kaynaklarına karşı önlem almak daha kolaydır. Biz de, sesi azaltma çabalarımızı yazılımsal ve donanımsal olarak ikiye ayıracağız.

Program Ayarlarıyla Gürültüye Önlem
Özellikle uzunca süredir kullanılan, bilinçli olarak toplanmamış bazı sistemlerde, sabit diskler ciddi bir ses kaynağı haline gelir. Hele kasa masa üstünde ise, her bir dosya açılması tıkır tıkır sabit disk taramasını size dinletir. Fiziksel olarak zarar görmüş olabilecek bir diskten gelebilecek sesleri, en azından diskimizi daha iyi organize ederek azaltabiliriz.

Diskteki verileri daha verimli yerleştirmeden önce, fiziksel olmayan veri hatalarını kontrol etmek yerinde olacaktır. Bunun için, Windows XP öncesi sürümlerde, Başlat menüsünde Programlar, Donatılar, Sistem Araçları altında ScanDisk'i çalıştırıp, tüm disklerinizi ve disk bölümlerinizi tek tek taramadan geçirebilirsiniz.

Aynı işlemi her sürücü için ayrı ayrı yaptıktan sonra Windows'u yeniden başlatın. Windows tekrar açılmadan önce, sabit diskiniz hatalara karşı kontrol edilecek ve hatalar düzeltilmeye çalışacaktır. Bu denetim 15 dakika sürebilir. Tekrar Windows açıldıktan sonra ise, Programlar menüsünde Donatılar'dan Sistem Araçları altındaki Disk Birleştirici'yi çalıştırın. Ve de sabit disklerinizi birleştirin. İngilizce Windows'da Defrag denilen bu işlem, dosyaların parçalanmasını en aza indirir, böylece sabit diskin okuma kafası, bir dosyayı okurken olabildiğine az hareket eder, disk olabildiğince az döndürülür. Bu da, sabit disk kaynaklı gürültüye çözüm getirebilir. Windows'un Disk Birleştiricisi'ne alternatif olarak Internet'ten elde edebileceğiniz Diskeeper gibi programlarla, optimizasyonu özelleştirebilirsiniz.

Eğer diskinizden arada bir yüksek seste, çalışma ve "sönme" sesleri alıyorsanız verilerinizi mutlaka yedekleyin. Diskiniz elektrik sorunu yaşıyor olabilir ya da sabit diskin üzerindeki kontrol kartının ömrü kısalıyordur. En kötü olasılık ise, fiziksel zarar gören disk katmanlarıdır.


» 2. sayfa »
Yazılım Tabanlı Fan Kontrolü; Donanım Önlemleriyle Ses Kısmak...
  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Bu yazıda genel hatlarıyla ele aldığım sessiz PC hakkında çok daha derin ve detaylı kaynaklar mevcut. İlgilenenler için önerebileceğim yabancı linkler şunlar: silentpcreview. com; quietpc.com. Ayrıca fanlara alternatif donanımlar kullanmak için yaratıcı ipuçları da zerofanzone. co.uk adresinde...

- Gürültüyü azaltmak için ele aldığım donanımsal çözümler için bazı gereksinimleri- niz olabilir. İlk aklıma gelenler şunlar: Kasa içi temizlik için vakumlu toz emici; Kasa titreşimini emecek zemin malzemesi; Tornavida; Yeni ve sessiz ya da eski bir güç kaynağı fanı; İsteğe göre fansız soğutma sistemi.