www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Cepteli Bilgisayardan Kolay Yönetim
Temmuz 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4

Cep Telefonunu Mükemmel Yönetmek İçin: Bilgisayar İle Cepteli Buluşturmak

Nokia'yı PC Suite İle Yönetmek

Telefonda, kızılötesi ya da
tıklayın, destekleyin:
Mavidiş etkinleştirilip, USB'den takılan portun karşısına yerleştirilir ve PC Suite programı çalıştırılır. Program, telefonu fark eder ve telefondaki verileri diskinize yedeklemeyi önerir. Bu tercihten sonra, PC Suite tüm menüleriyle karşımıza gelir. Settings Wizard bölümünden, telefonla ilgili SMS, GPRS gibi pek çok ayar yapılabilir, ayarlar yedeklenir ve geri alınır. Synchornize bölümünden, telefondaki adres defteri ve e-postalar, PC ile eşitlenebilir. Bu bölümler, telefon bozulunca giden ya da yanlışlıkla silinen kişi listesini kurtarmanızı sağlar.

En sık kullanılacak bölümler ise File ve Image Transfer'dir. Bu bölümlerde, ekranın üst kısmında sabit diskin içeriği, alt yarısında telefondaki dosyalar, fotoğraflar ve şarkılar listelenir. İki bölüm arasında kalan ok ile PC ile telefon arasında istediğiniz her türlü dosyanın alışverişini yapabilirsiniz. Hem de PC Suite, alışveriş esnasında, dosyaların kalitesinde değişiklik yaparak daha uygun yürütülmelerini sağlayabilir.

Telefona Program Yüklemek
Telefona farklı programlar yükleyerek ona bilgisayar özellikleri kazandırabilirsiniz. İnternet'ten kolayca bulunacak yüzlerce farklı program .jar ve .sis gibi uzantılara sahiptir. Bu programları yüklemek, Nokia PC Suite'de Tools menüsünden Install Device Software denerek yapılır.

Program kurulumunun telefona mı, bellek kartına mı yapılacağına, programın boyutuna ve önemine göre karar verilebilir.
Program kurulumunun telefona mı, bellek kartına mı yapılacağına, programın boyutu ve kart takılı değilken kullanılmasını gerektirecek kadar önemli olup olmadığı göz önünde bulundurarak karar verilebilir.

Gelen ekranda, İnternet'ten aldığınız kurulum dosyasını nereye koyduğunuzu gösterirsiniz ve Next diyerek ilerlersiniz. Sonraki adımda, programı telefonun kendi belleğine mi, yoksa bellek kartına mı yüklemek istediğiniz sorulur. Bu tercihten sonra program kurulur ve telefonunuzun ana menüsünde yerini alır. Benzer özellikleri olan SX1 Suite de kurulum aynı şekilde yapılır.

Örneğin, 3650 ve 7650 kullanıcıları, sesli video kaydedeme sorunlarını bizzat çözebilirler. Bunun için telefona özel web sayfasından "Nokia_3650_Video_Recorder.SIS" dosyası indirilip telefona kurulur.

Bu metotlara ek olarak, kart okuyucusu olanlar kurulum dosyasını bellek kartına kopyalayabilir. Ya da, USB kablosu ile telefona bağlanan her türlü modelin içini, aracı bir program ile, ya da doğrudan Bilgisayarım penceresi içinden gezmek mümkündür. Telefonun Install klasörüne yerleştireceğiniz .sis ve .jar uzantılı dosyalar Symbian telefonlar için, .CAB uzantılı dosyalar SmartPhone modeller için, telefonun içinden çalıştırılarak kurulum kolayca yapılabilir.

  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Akıllı cep telefonu ile bilgisayarınızı birbirine bağladıktan sonra (ya da bunun için) gerekli olan telefona özel yazılımları, telefon üreticisinin web sitesinden kolayca temin edebilirsiniz. Telefon ile gelen CD'den çıkan yazılımların daha güncel sürümleri ve ek yazılımlar da yine üreticinin sitesinden bulunabilir.