www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Cepteli Bilgisayardan Kolay Yönetim
Temmuz 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4

Cep Telefonunu Mükemmel Yönetmek İçin: Bilgisayar İle Cepteli Buluşturmak

Bağlantı Kablolu mu Kablosuz mu

Akıllı telefon ile PC
tıklayın, destekleyin:
arasında veri transferi için elinizdeki seçenekleri telefonun özellikleri belirler dedik. Ama genelde, bu tip gelişmiş telefonlarda sadece bir seçeneğe mahkum kalmazsınız.

Genellikle bu telefonların çoğunda kızılötesi ve Mavidiş özelliği bulunur. Avuçiçi ve dizüstü bilgisayarlarda da çoğunlukla kızılötesi, sayılı modelde ise Mavidiş bulunur. Böylece telefondan dosya transferi bu aracılarla yapılabilir.

Masaüstü bilgisayarlara ise, kızılötesi ve Mavidiş özelliği, USB portundan takılan port çeviricilerle kazandırılabilir. Eğer böyle bir port satın alırsanız, sürücülerini ürün CD'sinden yükledikten sonra, cihazı USB portuna takarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Windows'da Denetim Masası'ndan bu yeni bağlantı için oluşturulan seçenekten ayarları kontrol etmenizde fayda vardır. Örneğin, kızılötesi bir port taktıysanız, Denetim Masası'nda Kablosuz Bağlantı seçeneği oluşturulur. Bu bölümü açıp, tüm kutucukları işaretleyerek, dosya transferi mümkün kılınmalı.

Ardından, telefonun menüsünden kızılötesi ya da Mavidiş erişim etkinleştirilir. Eğer kızılötesi port kullanılıyorsa, telefonun kızılötesi bağlantı noktası portun göz kısmına, 10 cm.i geçmeyek uzaklıkta yerleştirilir. Bilgisayar telefonu fark eder ve kısa bir yükleme yapar.

Kabloyla Bağlantı Alternatifleri
Sony Ericsson'un P800 ve P900 serileri USB portuna bağlanan ve üstüne telefonun yerleştirildiği beşik ile gelirler. Buna benzer şekilde, SX1 de veri kablosu ile gelir. SX1'in temel yazılımı bile bu kabloyla güncellenebilmektedir. Yine Motorola MPX200 gibi modellerde de, USB kablosu paketten çıkmaktadır. En ekonomik olan bu yöntemle ek bir donanım almanıza gerek kalmaz, ama veri aktarım hızı düşüktür.

Kart okuyucular ile cep telefonunuzdaki bellek kartıyla çok hızlı veri transferi yapmak çok kolay
Kart okuyucular ile cep telefonunuzdaki bellek kartıyla çok hızlı veri transferi yapmak çok kolay

Kablo sınıflandırması altında diğer bir alternatif ise, USB kart okuyucular. "Card reader" olarak da satılan bu cihazlar, MMC, SD, Memory Stick, Compact Flash gibi pek çok bellek kartını okuyan, aynı disket sürücü gibi girişlere sahiptir. Küçük boyutta olan bu cihazlar ile, bellek kartına çok çabuk şekilde onlarca hatta yüzlerce MB veri transfer edebilirsiniz. Örneğin MP3 çalabilen telefona aldığınız 512MB'lık SD karta kısa sürede onlarca şarkı kaydedebilirsiniz. Bu alternatifin diğer artısı da, telefonun içinden kartı çıkararak veri transferi yapıldığından, transfer işine telefonu karışmamasıdır. Böylece veri alışverişi esnasında telefon istenildiği gibi kullanılabilir.

Sayısal fotoğraf makinası, avuçiçi bilgisayar, vb. cihazlarınız içindeki kartları da okutabileceğiniz kart okuyucular, kartlarınızı Windows'da Bilgisayarım altında sabit bir sürücü gibi görüntülerler.


» 3. sayfa »
Telefona Özel Yönetim Programları; Nokia'yı PC Suite İle Yönetmek...
  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Akıllı cep telefonu ile bilgisayarınızı birbirine bağladıktan sonra (ya da bunun için) gerekli olan telefona özel yazılımları, telefon üreticisinin web sitesinden kolayca temin edebilirsiniz. Telefon ile gelen CD'den çıkan yazılımların daha güncel sürümleri ve ek yazılımlar da yine üreticinin sitesinden bulunabilir.