www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Ekran Kartından Umudu Kesmeyin
Haziran 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4

Ekran Kartı Optimizasyonu İle Daha Yüksek Görüntü Performansı

En gelişmiş oyunlar ve en güçlü üç boyutlu uygulamalar için yepyeni bir ekran kartına ihtiyacınız yok. Elinizdeki gücü doğruı ayarlar ve yeni sürücülerle ortaya çıkarın
Ekran kartının sürücülerini güncelleyip ayarları elden geçirerek ciddi bir görüntü performansı kazancı elde etmek mümkün

tıklayın, destekleyin:
Bilgisayar içinde bilgisayar olarak görülebilecek ekran kartları oldukça gelişti. Ekran kartları basılı elektrik devre üstünde grafik işlemcisi ve de 512 MB’a varan RAM bellekler taşıyorlar, tıpkı anakart üstünde merkezi işlemci ve sistem belleği gibi. Bu gelişmiş donanımlar bu nedenle daha iyi yönetilmeyi hak ediyor. Hele son bir yıl içinde çoğalan, inanılmaz görsel şölenler sunan oyunlar düşünüldüğünde, ekran kartınızı tüm özellikleriyle kullanarak paranızın karşılığını almak daha da önemli.

Sisteminizdeki donanımlarının ayarlarıyla oynamadan önce önemli dosyalarınızı yedek almanızın faydalı olacağını da hatırlatalım.

Temel Faktörler, BIOS ve Çipset
NVIDIA ve ATI’nin en yeni ekran kartları ciddi miktarda elektrik üretirler. Buna ek olarak sistemde birden fazla CD, DVD sürücü, sabit diskler, TV kartı, USB cihazlar da elektrik yükünü arttırır. Bu nedenle, artık çok daha fazla kullanıcının kaliteli bir kasa ve de güç kaynağına (PSU) sahip olması gerekmektedir. Sistemi zorlayan uygulamalar esnasında kilitlenmeler, kapanıp açılmalar bileşenleri tatmin edemeyen kalitesiz ya da Watt olarak yetersiz güç kaynağından kaynaklanıyor olabilir.

Bir sonraki temel kontrol noktası ise, anakartın çipset sürücülerinin doğru yüklenip yüklenmediğidir. Intel, VIA, SIS ve NVIDIA çipsetlerinin sürücülerini anakart CD’si ya da yeni sürümlerini Internet’ten indirerek kurduğunuzda, AGP portunun nasıl yöneltileceği hakkında sistemin daha doğru karar vermesini sağlayabilirsiniz. Çipset sürücülerinin yüklenmemesi, sorunların temel kaynağı olabilir. Anakartın çipset üreticisi, kitapçığında belirtilir. Bu yöntemle bulunamazsa, sistemi test etmek için önerdiğim SiSoft Sandra ve 3DMark 2005 gibi bir programın bilgi menüsünden de öğrenilebilir.

Eğer sisteminizi yeni almamışsanız, bilgisayarın temel ayarlarını barındıran BIOS’unuzu güncellemeniz faydalı olabilir. Bunun için anakart üreticinizin web sayfasına girip “update”leri aramanız gerekir. Artık BIOS güncellemek oldukça kolaylaşmıştır. Yeni BIOS dosyasını indirdikten sonra anakartınızın CD’sinden kurduğunuz ya da Internet’ten elde ettiğiniz yardımcı yazılım, BIOS’u günceller.

Bilgisayarınız açılırken, Delete, F1, F8 gibi tuşlara basarak ekranına ulaşabilirsiniz. BIOS menülerinde, ekran kartınızla ilgili başlıca ayarlar, eğer henüz sayılı örneği olan PCI Express bir kart kullanmıyorsanız, AGP seçenekleri altındadır. AGP Speed, ekran kartınızın özelliğine bağlı olarak 1 ila 8X arasındadır. Ekran kartınızın kılavuzu ve kutusunda yazan hızdan daha düşük bir ayar varsa, bu ayarı düzeltmeniz önerilir. Fakat, 4X’i 8X olarak düzeltmek iki kat performans artışı sağlamasını beklemeyin.


» 2. sayfa »
BIOS Ayarlarının Devamı; Ekran Kartı Sürücülerini Güncellemek; Direct X ve OpenGL ...
  
 
 

- Öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Ekran kartları ve oyunlar için oldukça detaylı ve fazla sayıda rehberi, Tweakguides 'da İngilizce olarak bulabilirsiniz.

- Ekran kartınızın yeni sürücü dosyalarını, NVIDIA.com veya ATI.com'dan elde etmeniz gerekiyor.

- Tüm optimizasyon girişimleri sonucu, her ne kadar tüm uygulama ve oyunlarda elde edeceklerinizi tam olarak özetlemeyecek olsa da, performansınızı 3DMark, SiSoft Sandra gibi programlarla ölçebilirsiniz. Optimizasyon öncesi ve sonrası rakamlar size fikir verecektir. Bu tip programların deneme sürümleri, kendi sitelerinde ya da İnternet'teki inndir.com, download.com gibi dosya indirme sitelerinin "benchmark" bölümleri altından elde edilebilir.