www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Sanal Optik Sürücü Oluşturmak
Mart 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5

Sanal Disk Sürücü ile CD veya DVD Yazıcı Olmadan Disk Kopyalamak

Nero ile Sürücü Emülasyonu
Alochol'ün uzmanlığına
tıklayın, destekleyin:
Nero başarıyla cevap veriyor. Nero ile CD, DVD sürücü emülasyonu yapmak için Nero 6 Ultra Edition'u kullanacağız. Başlat menüsünden Programlar'a geçip Nero grubunu bulun. Nero 6 Ultra Edition altında Nero Image Drive'ı tıklayın. Size ImageDrive'ı etkin kılmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Evet diyerek kurulumu yapabilirsiniz.

Eğer bu program grubunu sildiyseniz ya da bulamıyorsanız, daha uzun yoldan da aynı noktaya varabilirsiniz. Başlat menüsünden Çalıştır deyip, nerostartsmart yazıp Tamam deyin. Nero StartSmart çalışacak, arabirim İngilizce ise, kolayce Türkçe'ye çevirebilirsiniz. Arabirimin alt bölümündeki üç düğmeden ikincisine basınca açılan ayar ekranında Language satırında Türkçe'yi seçebilirsiniz.

Kullandığınız Nero sürümünde Türkçe desteği olmayabileceğini düşünerek işlemleri detaylı olarak anlatacağız. Öncelikle arabirimin alt bölümündeki üç düğmeden ilkine basıp uzman modunu etkinleştirelim.

Sanal CD/DVD sürücüsü emüle etmek için, StartSmart ekranının en sağ tarafında yer alan Extras/ Ek Ayarlar bölümüne geçin. Burada Kalıp Yerleştir/ Mount a Disc Image seçin. Bu noktada, size ImageDrive'ı etkin kılmak isteyip istemediğiniz sorulacak ve az önce Nero Image Drive yoluyla ulaşamadığınız ayara ulaşmış olacaksınız. Bundan sonra da StartSmart'tan faydalanabilirsiniz.

Etkinleştirmeyi onayladıktan sonra gelen uyarıya da Tamam deyin. Ardından eğer Windows XP kullanıyorsanız, size Donanım Yüklemesi başlıklı bir uyarı ekranı daha gelecektir. Bu pencerede de, Devam Et'i tıklayın ve kurulum bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Windows yeniden başladıktan sonra, Nero sistemi güncelleyecek. Eğer bir önceki oturumda sormadıysa, Windows bu sefer Donanım Yüklemesi sorusunu soracaktır. Devam Et dedikten sonra, Nero KalıpSürücüsü/ Nero ImageDrive penceresi ile karşılaşacaksınız.

Nero KalıpSürücüsü penceresinde eğer bir sanal sürücü istiyorsak ilk kutuyu, iki sürücü istiyorsak ilk iki kutuya işaret koyuyoruz. Nero Kalıp Sürücüsünün güzel bir özelliği de, sanal sürücünün Windows ile beraber başlangıçta yüklenip yüklenmeyeceğine karar verebilmek. Bunun için "Başlangıçta kalıpları etkin kıl"/ "Mount images at startup" seçeneğini kullanarak karar verebilirsiniz. Eğer her gün kullandığınız bir müzik ya da oyun CD'sinin görüntüsünü aldıysanız, başlangıçta sanal sürücünün etkinleştirilmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı pencerede yer alan "KalıpSürücüsü'nü Etkinsizleştir" şeklindeki garip Türkçe düğme ise, ilerde sanal sürücüyü iptal etmek için kullanacağınız bir seçenek.

Artık Diski "Takalım"
Yeni sürücü kurulduktan sonra, CD ve DVD görüntülerini sürücüye takmak için daha önce belirttiğimiz gibi Nero grubundan Nero ImageDrive, ya da SmartStart'tan Kalıp Sürücüsünü çalıştırmak gerekiyor. Gelen pencerenin ikinci sayfasında sanal sürücünüze yüklenecek dosya seçiliyor. Bunun için Kalıp satırının yanındaki üç noktalı düğmeye basıp, açılan pencerede disk görüntüsünün kaydedildiği yeri ve görüntüyü bulup çift tıklamak, sonra da ilk penceredeki Yükle/ Load düğmesine basmak yeterli.


KalıpSürücüsü penceresinde üç noktalı düğmeye basarak diskte görüntüsü alınmış olan CD ve DVD, sürücüye takılıyor.

İki sanal sürücü yaratıldığında, her biri için ayrı sayfalar yaratılacak ve her sürücüye yüklenecek disk görüntüsüni ayrı olarak seçmeniz gerekecek. Sanal sürücüye sabit diskimizde yer alan başka bir görüntü dosyası takmak içinse önce varolan diski Çıkar/ Eject diyerek çıkarıp, sonra da yeni dosyanın yerini ilk seferde olduğu gibi göstermek gerekiyor.

Bilgisayara format atmak ya da diski bir arkadaşa vermek için de görüntü dosyalarını CD'ye yazmak kolayca mümkün. Nero Express'de "Disc Image or Saved Project" diyebilir, ya da yine StartSmart'da "Kalıbı Diske Yazdır" /"Burn Image to Disc" seçeneği kullanılarak dosya boş bir CD ya da DVD'ye yazılabilir. En kolayı ise, disk görüntüsü olan dosyayı bulup çift tıklayarak Nero'yu çalıştırmak.

Son Söz
Bilgisayara disk görünütüsü alıp sonra bunu yedekleme amacı dışında kullanmak telif hakları olan ve ticari yasalarla korunan ürünler söz konusu olduğunda bir suç olduğundan, ve de zihinsel üretim emeğinin karşılığını verme açısından sorumluluğun sizin üstünüzde olduğunu unutmayın.

Disk görüntülerini bilgisayara almadan önce sabit diski Disk Birlşetiricisi ile defrag etmek, ilerde bu görüntü dosyasını kullanırken performans artışı sağlayacaktır.

Ek olarak, İnternet'ten indirilen görüntü dosyalarını virüs taramasından geçirmeyi unutmayın.


« İlk Sayfaya Dön «
  
 
 

- Sanal sürücü oluşturmadan önce, önemli dosyalarınızı yedeklemenizi öneririm. Sanal sürücü oluşturma işlemi çok basit olsa da, ender olarak bazı sistemlerde, disk sürücü dosyalarındaki önceden sürmekte olan çatışmalar sorun çıkarabilmekte.

- Disk Kopyalama ve Sanal Sürücü oluşturma programlarının deneme sürümleri, kendi sitelerinde ve de download.com, inndir.com gibi sitelerde bulunmakta.

- Disk görüntüsü aldığınızda, programın ya da sizin tercihinize göre, birden fazla dosya oluşturulabilir. Örneğin, .mdf ve .mds, .cue ve .bin uzantılı gibi. İki dosya da, ilerde bu diski sanal sürücüye takmak ya da boş bir diske yazmak için gerekli olduğundan, "1 KB'lik bu küçük dosya ne işe yarar" diyerek küçük olan asla silinmemeli.