www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Sanal Optik Sürücü Oluşturmak
Mart 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5

Sanal Disk Sürücü ile CD veya DVD Yazıcı Olmadan Disk Kopyalamak

Sanal Sürücüye Sanal Disk Takma Zamanı
İster sizin çoğalttınız,
tıklayın, destekleyin:
ister İnternet'ten indirdiğiniz bir görüntü dosyasını, Alcohol'ün emüle ettiği DVD sürücüye takarak kullanmak son derece kolay. Eğer az önce söz ettiğimiz ilk ayar penceresinde çift tıklayarak görüntü dosyası takmayı etkinleştirdiyseniz, dosyayı bulup çift tıklamanız sürücüye takmanıza yetecektir. Ama Alcohol dışında başka programlar da bu dosyayı açacak şekilde ayarlanmış olabilir. Örneğin Nero, görüntü dosyasını kopyalamak için açılabilir, ya da WinRAR bir ISO dosyasının içeriğini göstermek için ayarlanmış olabilir.

Bu nedenle daha garrantili bir yöntem, Bilgisayarım penceresinde yeni kurulan sanal DVD sürücüsüne sağ tıklamak. Gelen menünün üst kısmında yer alan Mount Image seçeneğine girip Open... demek. Gelecek araştırma penceresinde, görüntü dosyasını kaydettiğiniz yeri bulup dosyaya çift tıklayın. Artık diskiniz sürücünün
Alternatif Programlar
Nero ve Alcohol'e ek olarak, disk görüntüsü ve sürücü emülasyonu için başka alternatifler de var. Disk görüntüsü almak için MagicISO Maker, SoftDisc, sürücü emülasyonu için VirtualDrive CD/DVD Emulator 8, Virtual CD 6 gibi programlar önerilir. Ayrıca Deamon Tools da çok yetenekli, farklı özellikler sunan bir programdır.

Disk koruması gibi görüntü almaya engel oluşturan etkenler içinse www.makeabackup.com adresinde yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

içinde!

Diski çıkarmak içinse yine sürücüye sağ tıklayıp, Un-mount Image demek yeterli. Sürücüye takacağınız her dosya, Mount Image menüsüne eklenecek ve bir daha sabit diskte aramanıza da gerek kalmayacak.

Eğer disk görüntüsünü nereye kaydettiğinizi bulamıyorsanız, Alcohol'ü açarak soldaki görev menüsünde yer alan Image Finder'dan yararlanabilirsiniz. Image Finder ile tüm diskinizi aratın ve programın bulduğu dosyalardan istediklerinizi "Add selected files to Alcohol" diyerek ana program penceresine aktarın. Böylece Alcohol tüm disk görüntülerini ana pencrede görüntüleyecek ve disk takma çıkarma işlemini bu dosyalara sağ tıklayarak yapabileceksiniz.

Nero Geri Kalmıyor
En popüler CD ve DVD kopyalama yazılımı olan Nero ile bu diskleri bilgisayara kaydetmek oldukça kolay. Nero Express'i çalıştırdığınızda gelen karşılama ekranının üst bölümünde, "Which recorder would you like to use?" sorusunun altında yer alan sürücü seçeneğine tıklayın. Burada D, E, gibi sürücü harfleriyle birlikte bilgisayarınızda varsa CD ya da DVD sürücünüz görüntülenecektir. Buna ek olarak "Image Recorder" seçeneği de bulunmaktadır. Sabit diske kayıt yapmak için bu sürücüyü seçmelisiniz.

Ardından da Copy Entire Disc seçeneğine tıklayarak sabit diske kopyalayacağımız CD ya da DVD'nin hangi sürücümüze takılı olduğunu Source Drive olarak seçiyoruz. Eğer Nero Express karşılama ekranında Kayıt sürücüsü soran bir bölüm görünmüyorsa, gerekli değişikliği de bu ekranda yapma şansımız var.

Bunun için "Destination drive" seçeneğinin karşısında Image Recorder seçeneğini işaretlemek gerekiyor. Ardından Burn düğmesine basıyoruz. Gelen pencerede, diskin görüntüsünün sabit diskimizde hangi klasöre, hangi isimle kaydedileceğini belirtip Kaydet dediğimizde, CD ya da DVD, Nero Image File formatında tek bir dosya olarak sabit diske kaydedilmeye başlıyor. Kopyalama sonuçlandığında, "Burn Process Completed" mesajını alıyoruz. Artık CD ya da DVD'yi çıkarıp kutusu içinde emekli olması için unutabiliriz.


» 5. sayfa »
Nero ile Sanal Sürücü Yapmak; Disk Görüntüsü Almak; Sürücüye Disk Takmak
  
 
 

- Sanal sürücü oluşturmadan önce, önemli dosyalarınızı yedeklemenizi öneririm. Sanal sürücü oluşturma işlemi çok basit olsa da, ender olarak bazı sistemlerde, disk sürücü dosyalarındaki önceden sürmekte olan çatışmalar sorun çıkarabilmekte.

- Disk Kopyalama ve Sanal Sürücü oluşturma programlarının deneme sürümleri, kendi sitelerinde ve de download.com, inndir.com gibi sitelerde bulunmakta.

- Disk görüntüsü aldığınızda, programın ya da sizin tercihinize göre, birden fazla dosya oluşturulabilir. Örneğin, .mdf ve .mds, .cue ve .bin uzantılı gibi. İki dosya da, ilerde bu diski sanal sürücüye takmak ya da boş bir diske yazmak için gerekli olduğundan, "1 KB'lik bu küçük dosya ne işe yarar" diyerek küçük olan asla silinmemeli.