www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Sanal Optik Sürücü Oluşturmak
Mart 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5

Sanal Disk Sürücü ile CD veya DVD Yazıcı Olmadan Disk Kopyalamak

Alcohol ile Disk Görüntüsü Almak
Alcohol 120% ve Alcohol 52%,
tıklayın, destekleyin:
CD ve DVD görüntüsü almada ve de sanal DVD sürücü yaratmada şu anda en ünlü ve başarılı program. Alcohol'ü kurduğunuzda program otomatik olarak sanal sürücüyü de sisteme tanıtıyor. Bu yeni donanım kurulumu nedeniyle Windows'u yeniden başlatmak gerekiyor.

Kurulum sonrası Alcohol'ü çalıştırdıktan sonra CD ve DVD disklerin görünütüsü almak oldukça kolay. Bunun için program içerisindeki menüde en üstte yer alan Iamge Making Wizard'a tıklamak gerekiyor. Gelen pencerede ilk satırda, hangi sürücüdeki diskin görüntüsünün alınmak istendiği seçiliyor.

Programı başarılı kılan özelliği, disk görüntüsü almada fazlasıyla detay sunması. Eğer görüntüsünü alacağınız CD, farklı oturumlarda birkaç kere yazılmış, farklı parçalar içeriyorsa, bunlardan istediklerinizi kutu içinde seçebiliyorsunuz.

Kopyalanacak diskin okuma hızı, okuma hatalarının atlanıp atlanmayacağı, hatalı blokların hızla geçilmesi gibi seçenekler okuma işleminin verimliliği ile ilgili kontrol sunuyor. Alt katman bilgisi, data yerleşim ölçümü ve diskin veri tipini özelleştirmek mümkün. Böylece ister farklı biçimlerde üretilmiş olan Audio CD+, PlayStation disklerinin görüntüsünün doğru alınması sağlanıyor, hem de korumalı disklerin görüntüsünün alınması mümkün olabiliyor.

Next diyerek ulaşılan ikinci pencerede, görüntü dosyasının sabit diskte nereye kaydedileceği belirtilip, Image Format altında da .MDS, .CCD, .CUE, .ISO gibi formatlardan hangisiyle kayıt yapılacağına karar verilebiliyor. Alcohol MDS uzantısını kullanmak üzere hazırlanmış olmasına rağmen MDS kullanamayacak olan kişilere vermek, ya da dosya türü özelliğini göre seçim yapmak için Clone CD, ISO gibi format seçenekleri de sunuyor. Ardından Start diyerek, görüntü alma işlemi başlatılıyor.

Alcohol ile Sanal Disk Sürücü Oluşturmak / Emüle Etmek
Alcohol 31 adet sanal disk sürücüyü sisteme kurabiliyor. Böylece aynı anda istediğiniz kadar CD ya da DVD diske erişmek mümkün oluyor. Sanal sürücü ayarlarına, Alcohol programının sol bölümünde yer alan

Kaç sanal DVD sürücü istediğinizi Virtual Drive ayarlarında karar vereceksiniz
görev seçeneklerinden Options başlığı altındaki "Virtual Drive"dan ulaşılıyor. Gelen pencerede ilk seçenek kaç adet DVD sürücünüzün olmasını istediğiniz. Eğer aynı anda birden fazla diskten veri alarak çalışmaya ihtiyacınız yoksa boşuna fazla sürücü kurmaya gerek yok. İkinci seçenek ise, en son taktığınız disk görüntü dosyasının, sanki diski gerçek CD/DVD sürücünüzde bırakmış gibi, bir dahaki Windows açılışında da yüklenmesini isteyip istemediğinizi soruyor. Üçüncü seçenek ise, bir görüntü dosyasına çift tıklayarak onu sanal sürücüye takmayı mümkün kılıyor.

Peki hangi görüntü formatlarını Alcohol'ün emüle ettiği DVD sürücüye takmak mümkün olacak. Olabildiğine fazla dosya formatını seçmeyi unutmamak için, hemen Options penceresinde, Virtual Drive'ın altındaki Shell Extensions bölümüne geçiyoruz. Burada "Select all" düğmesine basarak çoğu görüntü dosyası formatlarını Alcohol'ün sürücüye takabilmesini sağlıyoruz.

Yine ayarlar bölümünde, Drive Parameters bölümüne geçip, görüntüsü alınan DVD filmlerin seyredilmesi için gerekebilecek DVD bölge kodunu seçmek mümkün. Drive Letter sayfasında ise, Edit tuşuyla sanal DVD sürücünüze E, F, U, gibi hangi sürücü harfinden ulaşmak istediğinizi seçebilirsiniz.


» 4. sayfa »
Sanal Sürücüye Disk Takmak; Nero ile Sanal Sürücü Yapmak; Disk Görüntüsü Almak...
  
 
 

- Sanal sürücü oluşturmadan önce, önemli dosyalarınızı yedeklemenizi öneririm. Sanal sürücü oluşturma işlemi çok basit olsa da, ender olarak bazı sistemlerde, disk sürücü dosyalarındaki önceden sürmekte olan çatışmalar sorun çıkarabilmekte.

- Disk Kopyalama ve Sanal Sürücü oluşturma programlarının deneme sürümleri, kendi sitelerinde ve de download.com, inndir.com gibi sitelerde bulunmakta.

- Disk görüntüsü aldığınızda, programın ya da sizin tercihinize göre, birden fazla dosya oluşturulabilir. Örneğin, .mdf ve .mds, .cue ve .bin uzantılı gibi. İki dosya da, ilerde bu diski sanal sürücüye takmak ya da boş bir diske yazmak için gerekli olduğundan, "1 KB'lik bu küçük dosya ne işe yarar" diyerek küçük olan asla silinmemeli.