www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Sanal Optik Sürücü Oluşturmak
Mart 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5

Sanal Disk Sürücü ile CD veya DVD Yazıcı Olmadan Disk Kopyalamak

Görüntü Dosyası Formatları
Özellikle İnternet'ten indirilen
tıklayın, destekleyin:
, fakat sonra ne yapılacağı bilinemeyen 700 MB'lık dosyaların farklı uzantıları olabilmekte. Farklı uzantıların bir nedeni, CD ya da DVD'nin görüntüsünün alınırken kullanılan metodun farklı olmasıya, daha çok öne çıkan bir neden de, görüntü alan çoğu programın kendi formatının olması.

Özellikle Linux dağıtımlarında kullanılan ISO ya da ISO-9660 formatı, sıkıştırılma kullanılmadan, bir medya üzerindeki dosyaların birebir kopyasını alıyor. Dosyaların erişim izinleri ve dosya sistemini tanıtan meta bilgisi kaybolmuyor. Tek bir dosyadan oluşan görüntü, kopyası alınan medya ile tam olarak aynı boyutta oluyor. WinRAR gibi bazı programların da ISO'ların içini açıp istenilen dosyaları arşivden çıkartabilmesi bir avantaj.

Görüntü Dosyası Boyutu
702 MB'lık bir CD'nin görüntüsünü aldığımızda elde ettiğimiz sonuçlar değişkenlik gösterdi. Fakat boyuta rağmen her formatın artı ve eksisi olduğunu unutmamak gerekiyor.
Ayrıca, görüntü dosyasını boş bir diske yazmaya kalktığınızda, boyuttan bağımsız olarak, boş disk üzerindeki orjinal diskin tuttuğu kadar yer tutacaktır.
ISO: 702 MB
CUE: 806 MB
MDS: 806 MB
CCD: 839 MB

BIN formatı ise, CDRWin için geliştirilmiş olup görüntü dosyası küçük bir CUE dosyası ve de asıl dosyaların bulunduğu BIN'den oluşmakta. BIN dosyası, tüm diskin 0 ve 1'lerden oluşan ikili sistem verisini saklar. Böylece sadece dosyalar değil, diske özel boot sektörü bilgisi, hacim, vb. Özellikler saklanır. Birebir kopya olmadığından, bu format daha büyük bir dosya oluşturur. BIN ile gelen CUE dosyası ise, aslında bir metin dosyasıdır ve BIN dosyasının içinde ne olduğunu tanımlar. Not defteri ile açarsanız, şu satırları görürüsünüz:

FILE "YEDEK.BIN" BINARY
TRACK 01 MODE1/2352
INDEX 01 00:00:00

(Aslında üstteki gibi basit olduğundan, BIN dosyasını yanlışlıkla silseniz bile yukardaki gibi bir metin dosyası yaratıp uzantısını .bin olarak değiştirerek sorunu çözmek mümkün olabilir. "Yedek" adını, CUE dosyanın adıyla aynı yapmak ve de alttaki satırlarda denemeler yapmak yeterli olabilir)

Popüler CD/DVD Görüntü Formatları
Alcohol 120% .mds/.mdf
BlindWrite .bwi/.bwt
CDSpace .lcd
CDRWin .bin/.cue
CloneCD .img/.ccd
DiscJuggler .cdi
Duplicator .tao/.dao
EasyCD Creator .cif
Fantom CD .mdf/.mds
Farstone .vcd
Gear .p01/.md1/.xa
ISO .iso
Nero .nrg
Noum Vapor .vaporcd
NTI CD Maker .ncd
Prassi .gcd/.gi
WinOnCD .c2d
VCDrom Extension .fcd
Virtual CD .vc4/.000
Virtuo .vdi

Birden fazla track içeren disklerin görüntüsünü almak için ISO değil BIN tercih edilmelidir. ISO, koruma olmayan disklerde rahatça kullanılabilecek, az yer tutan bir formattır.

Bu iki temel formata ek olarak, CloneCD ve Alcohol programlarının kullandığı CCD ve MDS formatları da yaygınlaşmaktadır. MDS de BIN/CUE formatı üzerinden gelişmiş ve bu formatla aynı, ISO'dan ise daha yüksek boyutta görüntü almaktadır. CloneCD'nin başarılı formatı CCD görüntüler, 3 dosya olarak gelir. CCD 1 KB'lik bir metin dosyası, IMG ana dosya, SUB ise ek bilgiler taşıyan ve hata düzeltme olanağı sunan 25-35 MB boyutunda bir dosyadır. Yer sıkıntısı olmadığında, ya da İnternet'te aynı CD'nin birden çok görüntü alternatifinden birini seçme şansı olmadığında, daha güvenli olarak CCD görüntüyü seçebilirsiniz.


» 3. sayfa »
Alcohol ve Nero ile Sanal Sürücü Yapmak; Disk Görüntüsü Almak...
  
 
 

- Sanal sürücü oluşturmadan önce, önemli dosyalarınızı yedeklemenizi öneririm. Sanal sürücü oluşturma işlemi çok basit olsa da, ender olarak bazı sistemlerde, disk sürücü dosyalarındaki önceden sürmekte olan çatışmalar sorun çıkarabilmekte.

- Disk Kopyalama ve Sanal Sürücü oluşturma programlarının deneme sürümleri, kendi sitelerinde ve de download.com, inndir.com gibi sitelerde bulunmakta.

- Disk görüntüsü aldığınızda, programın ya da sizin tercihinize göre, birden fazla dosya oluşturulabilir. Örneğin, .mdf ve .mds, .cue ve .bin uzantılı gibi. İki dosya da, ilerde bu diski sanal sürücüye takmak ya da boş bir diske yazmak için gerekli olduğundan, "1 KB'lik bu küçük dosya ne işe yarar" diyerek küçük olan asla silinmemeli.