www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Sanal Optik Sürücü Oluşturmak
Mart 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5

Sanal Disk Sürücü ile CD veya DVD Yazıcı Olmadan Disk Kopyalamak

CD ve DVD disklerin görüntülerini almak son dönemde kolaylaştı. Sonraki adım ise sanal optik sürücüler oluşturmak. Böylece sanal sürücüye, CD veya DVD'nin görüntüsü "takılarak" yazıcı olmadan disk kopyalamak mümkün oluyor.
Sanal Disk Sürücü Oluşturup, Görüntüsü Alınmış CD ve DVD'leri, Disk Yazıcı Olmadan Çoğaltmak Hem Kolay Hem de Ekonomik

tıklayın, destekleyin:
CD ve DVD'ler uzun süredir teknoloji hayatımızın değişmez bir parçası. Hele bu diskleri yazmayı mümkün kılan sürücüler piyasaya çıktığından beri CD ve DVD kopyalamak hevesle ve sıklıkla yaptığımız bir işlem oldu. Hem ekonomik olarak medyalarımızı çoğaltıyor, hem de arşiv tutmuş oluyorduk.

Özellikle sabit disklerin kapasitesinin büyümesiyle birlikte, CD ve DVD disk kopyalamayı ve de bu diskleri kullanmayı daha kolay kılan yöntemler daha uygulanabilir hale geldi.

İstediğiniz CD ve DVD disklerin Image File olarak adlandırılan görüntüsünü sabit diske almayı sağlayan programlar sayesinde disklerin yedeğini boş CD ve DVD harcamadan almak mümkün oldu.

Sanal Sürücü Kullanmanın Hafifliği
Disklerin görüntüsünü almak yedekleme amacından ileriye geçmemekteydi. Fakat, bu görüntü dosyalarını aynen bir CD veya DVD gibi okuyabilen programların yaygınlaşmasıyla yepyeni fırsatlar doğdu. Söz konusu programlar, bilgisayarınızda CD veya DVD sürücü olsun olmasın, sistemin yeni bir DVD sürücüsü monte edilmiş gibi çalışmasını sağlıyorlar. Sanal bir sürücüyü simule ettikten sonra da, bu sürücüye istenen görüntü dosyası yüklenebiliyor.

Böylece hiçbir ek masrafa girmeden bir CD ve DVD okuyucusuna kavuşmuş gibi oluyorsunuz. Hem de bilgisayar uzmanı olmaya gerek olmadan. Ve bu okuyucu, hem Windows hem de üstünde çalışan programlar tarafından, gerçek bir donanım parçası olarak görünüyor. Bu da, sanal sürücüye yükleyeceğiniz disk görüntü dosyalarının, mevcut CD veya DVD sürücüsüne taktığınız disklerden farksız çalışmasını sağlıyor.
Sanal CD/DVD Sürücüsünün Faydaları
- Pahalı orjinal disklerinizi günlük kullanımda kayıp ve çizik tehlikelerinden korumak
- Başkalarından alınan diskleri kopyalamak için boş CD, DVD masrafından kurtulmak
- Internet'te özellikle değişim programlarından indirilen disk görüntülerini bir diske yazmadan çalıştırabilmek
- CD ya da DVD yazıcınız olmadan sabit diske CD, DVD kopyalamak
- Ofis dışındayken dizüstü bilgisayarınızla beraber CD ve DVD taşıma zorunluluğundan kurtulmak
- Çok kullanıcılı ağ ortamında kullanıcıların tek tek CD ya da DVD'yi kullanmasının verimsizliğini aşmak
- En hızlı DVD sürücüden bile daha hızlı erişim ile performans artışı
- Aynı anda pek çok diski pek çok sanal sürücüye kolayca takabilmek
- CD'nizi ödünç verdiğinizde hala diskteki kopyasını kullanabilmek
- Ofis bilgisayarlarında ağ sayesinde CDROM sürücüsüz sistemler kullanılabilmesi oluşuyor.

Sanal bir DVD okuyucu kuran bu programlar CDROM veya DVDROM emülator olarak adlandırılıyor. Bu sürücülere takılabilen görüntü dosyaları olan Image File'ları yapmak ya da bulmak da size kalıyor. Örneğin sürekli İnternet bağlantısıyla İnternet'ten ISO, CUE, MDS, CCD uzantılı 600-700 MB boyutlarında dosya indirenler bu dosyaları kolayca emüle ettikleri DVD sürücüye takabiliyorlar. Daha önce bir türlü açamadıkları bu dev dosya böylece çalıştıralabildiği gibi, daha tecrübeli olup bu dosyalarının ne olduğunu bildiğinden bunları boş CD'ye yazan kullanıcıların da bundan sonra boş disk harcaması yapması gerekmiyor.

En güzel müjde ise, böyle dosyaları indirip CD veya DVD yazıcıları olmayanlara gidiyor. Zira böyle kullanıcılar bu dosyaları bir diske yakamadıklarından tamamen boşuna indirmiş oluyorlardı.

İnternet kaynağına ek olarak, arkadaşlardan alınan diskler de böyle çoğaltılabiliyor. Bir arkadaşınızdan aldığınızdan CD veya DVD'yi zevkle kullandığınızı, ya da tam tersi bir kenarda unuttuğunuzu düşünün. Arkadaşınız arıyor ve diske ihtiyacını olduğunu, yarın sabah almak istediğini söylüyor. Eyvah, elde de boş CD kalmamış, yarın da orjinali geri vereceğiz. İşte imdada, disk görüntü alan ve bunu sanal sürücüde çalıştıran programlar yetişiyor.


» 2. sayfa »
Görüntü Dosyası Formatları; Alcohol ve Nero ile Sanal Sürücü Yapmak; Disk Görüntüsü Almak...
  
 
 

- Sanal sürücü oluşturmadan önce, önemli dosyalarınızı yedeklemenizi öneririm. Sanal sürücü oluşturma işlemi çok basit olsa da, ender olarak bazı sistemlerde, disk sürücü dosyalarındaki önceden sürmekte olan çatışmalar sorun çıkarabilmekte.

- Disk Kopyalama ve Sanal Sürücü oluşturma programlarının deneme sürümleri, kendi sitelerinde ve de download.com, inndir.com gibi sitelerde bulunmakta.

- Disk görüntüsü aldığınızda, programın ya da sizin tercihinize göre, birden fazla dosya oluşturulabilir. Örneğin, .mdf ve .mds, .cue ve .bin uzantılı gibi. İki dosya da, ilerde bu diski sanal sürücüye takmak ya da boş bir diske yazmak için gerekli olduğundan, "1 KB'lik bu küçük dosya ne işe yarar" diyerek küçük olan asla silinmemeli.