www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Overclock Rehberi
Şubat 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8

Overclock ile Bedava Performans Artışı

Overclock Performans Sonuçları
Her bir overclock sonrası, sistemi SiSoft'un işlemci, bellek ve çoklu ortam ve de
tıklayın, destekleyin:
3DMark 2001 ve 2003 testlerinden geçirdik.

İşlemci aritmatik beceri testinde artışlar, bu fiyata elde edilebilecek bir işlemci için son derece başarılı. 3.3 GHz'e, hiçbir ekleme yapmadan yükseltilen sistem, %35'lik bir kazanç sağladı. 3.7 GHz'de beklenilen artış gerçekleşti.

Öte yandan, veriyolunu hızlandırmak bellek performansını da etkilediğinden bellek bant genişliği ve cache testelerinden yine yüksek kazançlar sağladık. Kullanılan RAM, özellikle RAM'in çalışma frekansı bu rakamları overclock sonrası doğrudan etkileyen faktörler. 3.3 GHz'e ulaşan sistem, ilk haline göre %32'lik ciddi bir performans artışı sağladı.

Hız CPU Arithmatic Memory Bandwith Cache & Memory Multimedia
2.4 GHz 6217 3293 8150 13398
3.3 GHz 8387 4489 10761 18426
3.7 GHz 9323 5004 11981 20633

Bunlara ek olarak, sistemin özellikle çoklu ortam testlerinde, işlemci hızındaki oransal artışı aynen yansıtarak beklediğimizden yüksek kazançlar sağladığını da belirtmek gerekiyor.

Hız 3D Mark 2001 3D Mark 2003
2.4 GHz 12660 4004
3.3 GHz 14183 4099
3.7 GHz 14939 4137

Üç boyutlu görüntüleme testleri için kullandığımız 3D Mark'ın farklı sürümlerinde farklı kazançlar elde edilmesi ise, işlemcinin günümüz oyunları karşısında ekran kartının yardımına fazlasıyla ihtiyacı olduğunu gösteriyor. 2001 sürümündeki görüntüleme teknolojileri, 3.3 GHz'e çıkışta %12'lik bir kazancı ortaya koyuyor. Fakat Radeon 9600 XT'nin orta niteliklerde bir görüntü kartı olması, işlemciden elde edilen kazancı sınırlıyor. Örneğin bir 9800 XT ile, kazanç %20'lere rahatça çıkabilmektedir.

Oyunlar için daha yüksek performans peşinde olanlar da, bu nedenle, özel sürücüler ya da bizzat ATI'nin Catalyst Control Center ile sunduğu özellikler ile grafik kartlarını da overclock etmeyi, ya da yeni bir ekran kartı almayı düşünebilir. Zira işlemci ve veriyolunu hızlandırmak 3 boyutlu uygulama performansını sınırlı ölçüde etkileyebiliyor.

Öte yandan yüksek başarımlı bir ekran kartı olanlar ise, işlemci overclock'unun faydası çok daha fazla görebilmekte.

Alternatif Overclock Seçenekleri ve Ötesi...
Ülkemizde yüksek pazar payına sahip Intel işlemcilerden birini overclock etmemiz, bu işin sanıldığı kadar zor olmadığını ve de Prescott 2.4A'nın ciddi bir fırsat olduğunu göstermek içindi. Öte yandan, overclockçuların asıl gözdesi olan AMD işlemciler de ciddi olanaklar sunuyor. "Cool n Quite" teknolojili AMD 64 işlemciler, işlemci boştayken ısı üretimini düşürmek için işlemciyi yavaşlatıyor. Bu da, işlemci çarpanının sabitlenmediğini işaret ediyor. Böylece, soğutma sistemleri kullanarak, AMD 64'leri hem veriyolu, hem de çarpan arttırarak overclock etmek ve ciddi kazançlar sağlamak mümkün.

Gittikçe daha yetenekli BIOS ve anakartların çıkmasıyla overclock her kullanıcı için mümkün olacak. ASUS'un en yeni anakart modellerinden P5AD2 (925X) ve P5GD2, BIOS'larında "CPU Lock Free" özelliğiyle gelerek işlemci çarpanının değiştirilmesine olanak kılıyorlar. Böylece 3 GHz üstündeki Intel işlemciler, çok yüksek hızlara ulaşabiliyorlar. Kısacası, her bir işlemci için az, ya da çok, overclock şansı var. Fakat ayarların doğru yapılması, ısı sorununa önlem alınması kaydıyla...

« 7. sayfa «

  
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Overclock her ne kadar kolaylaşmış olsa da, bileşenlerin sıcaklık seviyesi oldukça önemli. Voltaj ve sıcaklıkta değişiklikler olacağından, küçük adımlarla ilerlemek gerekiyor. Ayrıca olası zararların sorumluluğunun kullanıcıda olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Parçalarınız zarar görürse, garanti kapsamı dışında kalabilir.

- Overclock çalışmalarında yardımcı programlar için sayısız alternatif var. Örneğin, fan kontrolörü ve basit bir voltaj ve ısı takibi özelliği için SpeedFan, buradan indirilebilir. CPU-Z, vb. pek çok programın deneme sürümleri de download.com gibi sitelerde bulunmakta. Bunlara ek olarak, Super Pi, Prime95 gibi test amaçlı kullanılan, sisteme yük bindiren programlar da artık ücretsiz dağıtıldığından bunları P2P dosya değişim programı ağlarından elde etmenizde bir sorun yoktur. (Tabii, ilerde bu durum değişebilir ve söz konusu iki program lisans koruması altına girebilir)

- Overclock konusunda başvurulabi- lecek sayısız kaynak var. Örneğin HardOCP, hazır tarif isteyenlere uygun olabilir...