www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Overclock Rehberi
Şubat 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8

Overclock ile Bedava Performans Artışı

2.4'ten 3.3'e Sıçrayış
Prescott 2.4A'yı seçiş nedenlerimizin yüksek başarım ve
tıklayın, destekleyin:
fiyat seviyesi olduğuna dikkat çekmiştik. Öyle ki, bu işlemci herhangi ek soğutma sistemine ihtiyaç duymadan, kutudan çıkan soğutma ünitesiyle yüksek hızlara sıcaklık sorun olmadan çıkartılabiliyor ve bu da kullanıcının soğutma ünitesine para harcamasına gerek bırakmıyor. Gerçekten de Pentium 4 işlemcilerin kutusundan çıkan soğutucu birimler Intel'in eski ürünlerine oranla daha çok güven sağlıyor. Ucuz bir fandan farklı olduğu açıkça belli olan soğutucu, işlemcinin yüzeyiyle temas kuran bakır bölgenin etrafında ısıyı dağıtma görevini başarıyla yerine getiriyor.

İşlemcinin kendi artılarına geri dönecek olursak, sistemin kararlı çalışması için 3 GHz aşılmasına rağmen voltajı yükseltmeye gerek duyulmuyor. Tüm bunlar da, overclocktan çekinenler için seçtiğimiz

İşlemci, aynı voltaj değerleriyle 3.3 GHz'e rahatça dayanıyor
2.4A'nın ne kadar kolay hızlandırılabildiğinin bir göstergesi. Yapılanlar sırasıyla BIOS'ta saat hızını 183 MHz'e çıkarmak. Voltaja dokunmamak, belleğin kalitesine göre RAM'e mümkünse hiç, değilse küçük bir miktar daha fazla voltaj vermek ve de AGP/PCI hızını 66/33'de sabit tutmak.

Bu ayarlarla, 2.4 GHz'lik Prescott'u, 183 MHz'de 18 işlemci çarpanı ile 3.3 GHz'de çalışıyor. Ve elimizdeki 900 MHz'lik artış için, doğru donanımları seçmek ve ardından üç beş ayar değişikliği dışında hiçbir şey yapmıyoruz. Bu hızda oldukça dayanıklı olan sistem ile, işlemciyi en çok yoran oyunları dahi saatlerce takılmadan oynama mümkün.

2.4'ten 3.7'e Uçmak
Prescott 2.4A'nın overclock için uygun olduğunu söylememizin bir diğer nedenini şimdi açıklıyoruz: 2.4A, tam tamına 3.7 GHz'de, yine saatlerce oyun oynanacak, pek çok uygulamayı aynı anda çalıştıracak performansta çalışıyor.

Fakat böyle bir overclock için, ek soğutma sistemlerinin mutlaka kullanılması gerekiyor. 3.3 GHz sonrası işlemci voltajını yükseltmeden kararlı bir sistem elde edilemiyor. Tabii, daha yüksek voltaj ve de %50'nin üstünde hızlandırılmış bir veriyolu ve işlemci de çok daha fazla ısınıyor. Bu nedenle, özel soğutma donanımları kullanarak 3.3 GHz'in üstüne çıkılabiliyor.

Böyle bir hıza ulaşmak içinse, test sistemimizde saat hızını 205 MHz yaptık, işlemci voltajını yaklaşık olarak 1.6 volta yükselttik. RAM ve AGP voltajlarında da küçük artışlar yaptık.

Soğutma Yöntemleri
Overclock işleminin en önemli sonucu artan sıcaklıktır. Donanımları artan sıcaklıktan korumak hem tehlikeyi azaltacak, hem de daha yüksek hızlara giden kapıyı açacaktır.

Sıcaklığı azaltmak için kasa içini düzenlemekle işe başlanmalıdır. Kasadaki kartlar, IDE kabloları hava dolaşımını olabildiğine kolaylaştıracak şekilde yerleştirilmelidir. Güç kaynağından çıkan ve kullanılmayan kablolar da mutlaka bir araya getirilerek dar bir alanda toplanmalıdır. Kasa içinde sirkülasyonun engellenmemesi birinci amaçtır. Ardından kasaya, dışardan soğuk hava verecek ek bir fan eklenebilir. Bu fan, soğuk havayı içeri sokacağından, içerdeki havayı dışarı veren fanlardan daha alçakta olmalıdır. Ayrıca, eğer çalışma ortamında toz miktarı düşükse kasayı açık kullanmak da, şık olmasa da bir çözümdür.

Kasa içindeki hava dolaşımına ek olarak, son dönemde çok farklı soğutma sistemleri piyasada yer bulmakta. İşlemci fanından daha etkili, daha büyük fanlar uygun fiyatlara iyi çözümler sunabilyor. Fanın işlemci ile pürüzsüz teması ısıyı alıp dağıtması için oldukça önemli. Bunun için termal macunlar kullanabilir, ya da daha önceki sayılarımızda ele aldığımız zımparalama gibi metotlarla yüzeyleri pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

Alternatif soğutma sistemleri, sabit diskleri korumak için yakın yuvalara, çeşitli kartları korumak için PCI kartlara ayrılan bölgelere de yerleştirilebiliyor. Ayrıca özel basınç sistemleri ve sulu soğutma kullanan ileri seviye çözümler de daha yüksek fiyatlara sunuluyor. Bu sistemler ile işlemciyi sıfırın altında sıcaklıklara indirmek bile mümkün hale geldi. Su kullanan sistemler de meraklıları için hem faydalı hem eğlenceli çözümler sunmakta.

« 6. sayfa «

» 8. sayfa »
Overclock Performans Sonuçları; Alternatif Overclock Seçenekleri ve Ötesi...
  
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Overclock her ne kadar kolaylaşmış olsa da, bileşenlerin sıcaklık seviyesi oldukça önemli. Voltaj ve sıcaklıkta değişiklikler olacağından, küçük adımlarla ilerlemek gerekiyor. Ayrıca olası zararların sorumluluğunun kullanıcıda olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Parçalarınız zarar görürse, garanti kapsamı dışında kalabilir.

- Overclock çalışmalarında yardımcı programlar için sayısız alternatif var. Örneğin, fan kontrolörü ve basit bir voltaj ve ısı takibi özelliği için SpeedFan, buradan indirilebilir. CPU-Z, vb. pek çok programın deneme sürümleri de download.com gibi sitelerde bulunmakta. Bunlara ek olarak, Super Pi, Prime95 gibi test amaçlı kullanılan, sisteme yük bindiren programlar da artık ücretsiz dağıtıldığından bunları P2P dosya değişim programı ağlarından elde etmenizde bir sorun yoktur. (Tabii, ilerde bu durum değişebilir ve söz konusu iki program lisans koruması altına girebilir)

- Overclock konusunda başvurulabi- lecek sayısız kaynak var. Örneğin HardOCP, hazır tarif isteyenlere uygun olabilir...