www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Overclock Rehberi
Şubat 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8

Overclock ile Bedava Performans Artışı

Nereye Kadar Overclock?
Gerek detaylı ayarları, gerek veriyolu hızını ne kadar yüksek noktalara çekmek
tıklayın, destekleyin:
gerektiği, sisteminizdeki donanımların kalitesine ve işlemcinizin ne kadar overclock olanağı sunduğuna bağlıdır. Öncelikle sisteminizin voltaj, ısı, bellek gecikme değerlerini not etmelisiniz. Ardından bu parçaların kitapçık ya da üretici web sitelerine uğrayarak, hangi şartlar altında çalıştıklarıyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmalısınız.

Bu bilgiler ışığında, BIOS'ta veriyolunu, toplam performansı %5 oranında arttıracak kadar hızlandırarak ilk overclock denemenizi yapabilir, günlük uygulamalarınızı çalıştırarak herhangi bir sorun olup olmadığını görebilirsiniz. Tabii bu arada da, arkaplanda çalışan bir yardımcı programın ısı ve voltaj değişimlerini not etmesi ve gelişmeleri takip etmeniz faydalı olacaktır.

Eğer sorun yaşamadıysanız, tekrar veriyolunu hızlandırabilirsiniz. Fakat, her zaman bu artışları küçük küçük yapmanızda fayda var. Ardından yine bilgisayarınızı kullanarak değişimleri gözleyebilirsiniz. Aklınızdan çıkmaması gereken, işlemci sıcaklığıdır. Günlük Windows kullanımı değil, oyunlar, işlemciyi yoran uygulamalar kullanırken, arkada sıcaklığı takip eden bir program, siz uygulamadan çıktıktan sonra incelemeniz için faydalı bilgiler sunacaktır.

Anakart ve işlemci modeline göre değişmekle beraber, işlemcinizin 60 derece sıcaklıklara ulaşması ovcerclockta, yeni önlemler almadan yolun sonuna geldiğinizin bir göstergesidir.

Onlarca benzeri bulunan SpeedFan gibi bir programla, işlemci ve anakartın ne kadar ısındığını takip etmelisiniz.
Hatta uzun süre yüksek ısılarda çalışan bir işlemci, soğutucu ve anakartın kalitesine göre, anakarta bile zarar verebilir.

Bu arada Internet'te sizinle aynı donanımlara sahip olanların tecrübelerini de takip edebilirsiniz, fakat başka bilgisayarlarda elde edilen sonuçlar aynen sizin sisteminizde de gerçekleştirilir diye bir kaide yoktur.

Deneme yanılmalar sonucu, sistemin hangi noktada kararlı çalıştığını bulmak, sisteminizin ne noktaya kadar hızlandırılabileceğinin bir göstergesidir. Önce zorlamalar sonucu, bellek modüllerini daha gecikmeli kullanmak, ardından ek soğutucu birimler eklemek gerekecektir. Herbir işlem, bir aşamanın sonu, yeni bir aşamanın başlangıcıdır.

Sisteme Test ve İşkence!
Sistemlerini overclock eden kullanıcıların azımsanmayacak bölümü, bu işi daha ucuza daha yüksek performans için değil, donanım bilgileri ve tecrübelerini başkalarına kanıtlamak için fırsat olarak görmektedir. Yüz doları aşan özel soğutma sistemlerine harcanan paralar, Internet'te yayınlanan overclock sonrası performans sonuçları bunların göstergesidir.

Doğal olarak her overclockçu, sisteminin ne kadar kararlı çalıştığını ve bu işlemden ne kazandığını deneyerek öğrenmek ister.

Overclock Güvenliği
Internet'e bağlanmak, sohbet etmek, muhasebe programını kullanmak bilgisayarı zorlamayan işlemlerdir. Bu uygulamaların overclock sonrası her zamanki gibi çalışmaları da, ilerisi için yeterli bir işaret değildir. Bilgisayarı zorlayan bir uygulama çalıştırıldığında, önemli bir aşamada sistemin çökmesi beklenmedik kayıpları getirebilir. Fakat sistemin ne kadar güvenli olduğunu ölçen özel overclock uygulamaları yoktur.

Bu nedenle, overclock meraklıları, kendi aralarında işlemciyi yoran programları "kararlılık testi" olarak kullanırlar. Örneğin Prime95, Super Pi gibi akademik amaçlı yazılmış programlar, matematiksel sonuçlar aradıklarından işlemciyi sonuna kadar kullanırlar. Overclockçular da bu programları 6, 12, hatta 24 saat çalıştırarak sistemlerinin bunu kaldırıp kaldıramayacağını ölçerler.

Aslında Prime95, en büyük doğal sayıyı aramakta, Super Pi ise 3,14 olarak kullanılan pi sayısının virgülden sonra olabildiğince çok rakamını, ki milyar haneye ulaşılmıştır, bulmaya çalışmaktadır. Bu gibi programlara ek olarak CPU Stability Test gibi işlemciyi yoran, ısıtan programları Internet'ten temin edebilirsiniz.

Performans Testleri
Gerek yeni kurulmuş, gerekse de overclocklu bir sistemi test edip başka sistemlerle karşılaştırmaya olanak sağlayan pek çok test programı bulunmaktadır. Özellikle ekran kartına yüklenen 3D Mark dışında yine Futuremark firmasının PC Mark gibi programları bulunmaktadır. Bu programların deneme sürümlerici www.futuremark.com adresinden indirebilirsiniz.

Bu oldukça profesyonel yazılımlara ek olarak, SiSoftware Sandra Utilities gibi ücretsiz programlar da bulunmaktadır. Bu programlarla overclock öncesi ve her overclock denemesi sonrası ne kadar hız artışı kazandığınız hakkında bir fikriniz olacaktır.

« 4. sayfa «

» 6. sayfa »
Bilgisayar Açılmazsa; 2.4'ten 3.7'e Uçmak; Alternatif Overclock Seçenekleri ve Ötesi...
  
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Overclock her ne kadar kolaylaşmış olsa da, bileşenlerin sıcaklık seviyesi oldukça önemli. Voltaj ve sıcaklıkta değişiklikler olacağından, küçük adımlarla ilerlemek gerekiyor. Ayrıca olası zararların sorumluluğunun kullanıcıda olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Parçalarınız zarar görürse, garanti kapsamı dışında kalabilir.

- Overclock çalışmalarında yardımcı programlar için sayısız alternatif var. Örneğin, fan kontrolörü ve basit bir voltaj ve ısı takibi özelliği için SpeedFan, buradan indirilebilir. CPU-Z, vb. pek çok programın deneme sürümleri de download.com gibi sitelerde bulunmakta. Bunlara ek olarak, Super Pi, Prime95 gibi test amaçlı kullanılan, sisteme yük bindiren programlar da artık ücretsiz dağıtıldığından bunları P2P dosya değişim programı ağlarından elde etmenizde bir sorun yoktur. (Tabii, ilerde bu durum değişebilir ve söz konusu iki program lisans koruması altına girebilir)

- Overclock konusunda başvurulabi- lecek sayısız kaynak var. Örneğin HardOCP, hazır tarif isteyenlere uygun olabilir...