www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Overclock Rehberi
Şubat 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8

Overclock ile Bedava Performans Artışı

Bileşenlere İnce Ayar
Bu aşamada, ayrı bir bölüm olarak, bu sayfada tüm önemli bileşenlerin özelliklerini daha yakından incelemek, overclock girişimlerimizi daha mantıklı yapmamızı sağlayacaktır.
tıklayın, destekleyin:

Overclock ayarlarının bulunduğu sayfada pek çok detayla da karşılacaksınız. BIOS modeline bağlı olarak size PCI ve AGP kartlar, bellek modülleri, voltaj ayarları hakkında değişiklik yapma imkanı sağlanacak. Bu detayları tanımak başarılı bir overclock için oldukça önemli.

İşlemci Voltajı
Çarpanı ya da FSB'yi hızlandırdığımızda işlemci daha yüksek frekanslarda çalışmaya başlayacaktır. Bir noktaya kadar bu hızlarda sorun yaşanmayacaktır, ama işlemci hızı sınırlara dayandığında sistem kararsız hale düşebilir. Bunun nedeni, işlemcinin bu yüksek hızda bazı sinyalleri kaçırma olasılığıdır.

Bu olasılık nedeniyle, işlemci sınırlarına zorlanarak overclock yapıldığında, voltajın bir miktar yükseltilmesi tercih edilebilir. Böylece çekirdekten gelen darbeler daha güçlü olacaktır ve işlemcinin bunları kaçırması, kaybetmesi daha düşük bir olasılık olacak, sistem daha kararlı çalışacaktır. İşlemci voltajı VCore, Core Voltage gibi tanımlarla gösterilmektedir.

Voltaj değişikliğine hangi düzeyde ihtiyaç duyulacağı, denemeler sonucu anlaşılabilir. Örneğin belli bir hızdan sonra, sistem belli aralıklarla kilitlenmeye, uygulamalar veri kaybetmeye başlarsa, bu hız ve üstünde küçük bir voltaj artışı yapılıp bir değişiklik olup olmadığı denenebilir. Ne noktadan sonra voltaj değişikliği yapıldığına bir örneği, Prescott 2.4'ü 3.7 GHz'de çalıştırdığımız bölümde görebilirsiniz.

Günümüzde işlemciler eskiye göre daha düşük voltajlarda çalışabilmekte. Bu nedenle voltaj ayarlarını değiştirmek isteyenlerin, %10'dan daha yüksek oranlarda değişiklik yapması işlemcinin ömrünü kısaltabilir.

Bellek Gecikme Hızları
Bazı BIOSlar, CAS# Latency, RAS# to CAS# Delay, RAS# Precharge, Cycle Time gibi değerleri gösterip değiştirmenize olanak sağlayabilir. Bu değerler, "Donanım Seçerken Dikkat" başlığı altında ele aldığımız gibi önemlidir ve bellek modülünüzün kalitesine göre düşük ya da yüksek olurlar. Düşük değerlerin yüksek performans sunduğu bu ayarlar, modülün başarılı olamayacağı değerlere indirilirse uygulamalarınız kilitlenecek, hatta bilgisayarınız yeniden başlayacaktır. Modülünüzün fabrika çıkış gecikme değerleri, kutusunda ya da üretici web sitesinde yer almaktadır. Bu değerleri, overclock sonrası değiştirmemeniz ve sonuçları denemeniz gerekmektedir.


Test için kullandığımız ASUS anakartın AMI BIOS'u, RAM gecikme ayarlarını Performance Mode seçeneğiyle sunuyor.

Zira overclock ile, yeni veriyolu hızında çalışan modül, daha uzun gecikmeler yaşayabilir. Aslında çoğu BIOS, bu ayarları tek tek değiştirmenize izin vermez, "RAM Performance" hatta "Performance Mode" başlığıyla önceden belirlenmiş, düşük, orta ve yüksek hızları denemenize izin verir.

Eğer overclock sonrası sisteminiz kilitleniyorsa, işlemciden önce bellek ayarlarınızdan şüphelenmeli, RAM performansını düşürerek yeniden aynı uygulamaları çalıştırmalısınız.

RAM ve AGP Kart Voltajı
İşlemci voltajını değiştirme nedenlerimize benzer şekilde, RAM belleklerin ve de AGP ekran kartının voltajını da değiştirebiliriz. Bunun için RAM bellek modülünüzün özelliklerine dikkat edip, yine CPU-Z gibi çok amaçlı yardımcılarda CAS gecikme değerlerini takip edebilir, farklı voltaj ayarları deneyebilirsiniz. Özellikle, bellek modülünüzün doğal çalışma hızını MHz cinsinden oldukça aştığınız durumlarda böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat yine de, gerek AGP, gerekse de DDR bellek voltajlarıyla çok oynamamanızı, ancak overclock sonrası yaşanan sorunlara bir cevap bulamadıysanız, bu değerleri gözden geçirmenizi öneriyoruz.

AGP/PCI Hızı
Overclock yapmak için işlemci çarpanı yerine veriyolunu hızlandırdığımızda, bu veriyoluna bağlı tüm donanımlarımız, hatta sabit disklerimiz bile kontrolörleri olduğu için etkilenecektir. Halbuki, PCI kartların daha yüksek hızda bir veriyolunda kazanabilecekleri ekstra yetenekleri yoktur. Saat hızına hassas olan bu kartlar, overclock denemesi sonrası çalışmayarak sistemin açılmaması, ya da belli özelliklerini yitirmesine sebep olabilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, PCI kartlar 33 MHz'de huzur içinde çalışırken AGP yuvasına takılan ekran kartları da 66 MHz'de mutludur. Anakart üreticileri, artan overclock merakı yükselen veriyolu hızları karşısında AGP ve PCI saat hızlarını FSB hızından ayıracak tasarımlar hazırlasa da, mevcut kartlarda her kart veriyolu hızından etkilendiğinden BIOS kullanıcıya PCI ve AGP saat hızlarını sabit kılma seçeneği sunar.

Daha kararlı bir overclok için, AGP/ PCI hız seçeneği otomatik değil, 66/33 MHz'de bırakmanız önerilir.

RAM Bellek Hızı
BIOS, FSB hızını değiştirmenizi sağladığı sayfada, bellek modülünün hızını da ayarlamanıza olanak sağlar. Normalde 333 MHz veriyollu bir sisteme takacağınız 333 MHz RAM modüller, 1:1 FSB:DDR oranında çalışır. Fakat daha yüksek hızda çalışabilen RAM'ler kullanmanız ve de overclock ile FSB'yi hızlandırmanız sonucu belleklerizin de hızını elle ayarlamanız gerekebilir. Bazı durumlarda, bu ayarı otomatik bıraktığınız için overclock edilmiş sistem açılmayacaktır.

Kaç MHz seçeceğiniz, elinizdeki RAM bellek özellikleri ve veriyolu hızına bağlı olarak değişecektir. Deneme yanılma yoluyla da size uygun bellek hızında karar kılabilirsiniz.

« 3. sayfa «

» 5. sayfa »
Nereye Kadar Overclock?; Bilgisayar Açılmazsa; Sisteme Test ve İşkence! ve Alternatif Overclock Seçenekleri ve Ötesi...
  
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Overclock her ne kadar kolaylaşmış olsa da, bileşenlerin sıcaklık seviyesi oldukça önemli. Voltaj ve sıcaklıkta değişiklikler olacağından, küçük adımlarla ilerlemek gerekiyor. Ayrıca olası zararların sorumluluğunun kullanıcıda olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Parçalarınız zarar görürse, garanti kapsamı dışında kalabilir.

- Overclock çalışmalarında yardımcı programlar için sayısız alternatif var. Örneğin, fan kontrolörü ve basit bir voltaj ve ısı takibi özelliği için SpeedFan, buradan indirilebilir. CPU-Z, vb. pek çok programın deneme sürümleri de download.com gibi sitelerde bulunmakta. Bunlara ek olarak, Super Pi, Prime95 gibi test amaçlı kullanılan, sisteme yük bindiren programlar da artık ücretsiz dağıtıldığından bunları P2P dosya değişim programı ağlarından elde etmenizde bir sorun yoktur. (Tabii, ilerde bu durum değişebilir ve söz konusu iki program lisans koruması altına girebilir)

- Overclock konusunda başvurulabi- lecek sayısız kaynak var. Örneğin HardOCP, hazır tarif isteyenlere uygun olabilir...