www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Overclock Rehberi
Şubat 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8

Overclock ile Bedava Performans Artışı

Donanım Seçerken Dikkat
Her ne kadar eskiye göre overclock işleminin çok kolay olduğunu,
tıklayın, destekleyin:
hatta iki rakamdan birini değiştirerek yapılabildiği belirtsek de, sistem hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, hem daha güvenli çalışmak, hem de olası bir sorunun kaynağını tesbit etmek için önemlidir. Öncelikle iyi havalandırma sağlayan, kaliteli güç kaynağı olan bir kasaya sahip olmak önemlidir. Bugün, tecrübeli kullanıcılar dahi, kalitesiz güç kaynağı olan kasalara ya dikkat etmediğinden ya da ekonomik olduklarından tercih etmektedir. Fakat içinde CD sürücüler, kendi fanı olan yeni model bir görüntü kartı, pekçok PCI kart, RAM bellek içeren bir sistemin 300 W olduğu söylenen kalitesiz bir güç kaynağına emanet edilmesi ilerde büyük zararlara yol açabildiğinden ekonomik değildir. Satış görevlisine, "gerçek bir 300 ya da 350 W güç kaynağı istiyorum" dediğinizde size daha önce gösterilmeyen ürünler de sunulacaktır.

Donanımlarınızı monte ettiğiniz anakart da son derece önemlidir. Kaliteli bir chipset'i olan bir anakart almanız, işlemciden kazandığınız performansı düşük başarımlı bir anakart yüzünden kaybetmenizi engelleyecektir. Ayrıca alacağınız anakartın desteklediği FSB ve veriyolu hızlarına da dikkat etmelisiniz. 133 MHz'lik FSB hızını dört ile çarparak 533 MHz veriyolu hızında çalışan bir sistemi, 200 MHz x 4 yaparak 800 MHz veriyolunda çalışacak şekilde overclock edecekseniz, tabii 800 MHz'de çalışabilen bir anakart almalısınız.

RAM bellek seçeneklerinin oldukça arttığı bu günlerde, overclockçular için yüksek performans sunan, tabii yüksek fiyatlı modüller bulunmaktadır. Piyasadaki çoğu bellek modülü, birim zamanda iki kere veri transferi yapmaktadır, böylece 200 MHz'lik bir modül, 400 MHz olarak adlandırılmakta ve satılmaktadır.

Öncelikle, aynı anakart örneğinde olduğu gibi, eğer sistemi 133 MHz x 4 veriyolu hızından 200 MHz x 4 veriyolu hızına yükseltecekseniz, alacağınız RAM bellekleri de 200 Mhz x 2, yani 400 MHz'lik modüllerden tercih etmelisiniz. Daha düşük hızda çalışan modüller, overclocklu işlemci ve veriyoluna ayak uyduramayabilir. Bunlara ek olarak, RAM belleklerin gecikme değerleri de seçiminizi etkileyebilir. "CAS 3 / 3 / 3 / 8" benzeri ifadeler modüllerinizin çeşitli gecikme, döngü sürelerini açıklamaktadır. Bu rakamların düşük olması, belleğin yoğun kullanıldığı uygulamalarda ciddi oranda performans artışı getirecektir. Normal kullanımda düşük rakamlarla başarılı olan bir modül, overclock sonrası ise daha yüksek gecikme değerlerinde çalışmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle, CAS 3.0 ile 2.5 arasında, 512 MB'lık bir modülde 30 USD'lik bir fiyat farkını göze alıp almamak kullanıcıya kalmıştır. Ama çoğu test sonucunda, gecikme değerleri, veriyolu hızındaki artıştan daha önemli rol oynamaktadır.

Vites Arttırma Zamanı
Eskiden donanımlarımızda fiziksel değişiklik de yapmak gerekiyorken, artık sadece yazılım vasıtasıyla sistemi hızlandırmak mümkün. Bunun için BIOS'tan faydalanıyoruz. BIOS'u tecrübesiz kullanıcılara, sistemin temel ayarlarının, bileşenlerin çalışma özelliklerinin depolandığı bir yazılım olarak tanıtabiliriz. BIOS'a ulaşmak için bilgisayar açıldıktan birkaç saniye sonra klavyeden Delete tuşuna basmak gerekmektedir. Aslında bilgisayarınız açılırken, "Press F8 to enter SETUP" benzeri bilgilerle BIOS'a nasıl ulaşacağınızı size bildirir.


BIOS modelinize göre veriyolu ve işlemci hızı ayarları farklı isimlerle adlandırılmış olabilir, önemli olan tüm alt menüleri araştırıp FSB, CPU hızı gibi ayarları bulmaktır.

BIOS'ta pek çok farklı bölüm bulunmaktadır. Örneğin "Hardware Monitor" bölümünde işlemcinizin sıcaklığı, çalıştığı voltaj değeri, fan hızları gibi bilgilere erişebilirsiniz. Sistemimizi overclock yapmak içinse buna özel bir bölümden yararlanacağız. BIOS modelinize bağlı olarak bu bölümün adı değişecektir, örneğin BIOS Features, Advanced gibi bölümler altında CPU Soft Menu, Jumper Free Configuration, System Frequency/Voltage alt başlıkları bulmalısınız.

İlgili bölümü bulduktan sonra, anakartınızın yetenekleri ve BIOS'un özelliklerine göre farklı seçeneklerle karşılaşacaksınız. Bazı anakartlar, detaylı ayarlarla uğraşmak istemeyenler için çeşitli, önceden belirlenmiş overclock seçenekleri de sunabiliyor.

Ayarları BIOS'a bırakmaktansa elle yapmak istersek, DDR voltajı, AGP voltajı, işlemci voltajı, PCI/AGP hız seçenekleri gibi ek seçeneklerle de karşılacağız. Bu önemli detayları, "Bileşenlere İnce Ayar" bölümünde detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Temel olarak, BIOS'ta yapacağımız basit işlem ise, işlemci modeline göre ender olarak elimize bu fırsat geçse de, çarpan hızını değiştirmemek, onun yerine saat hızını, BIOS'una göre CPU External Clock, Clock Speed değerini yükseltmek olacaktır. Örneğin 133 MHz saat hızlı bir sistemde, bu değerin üstüne gelip klavyedeki Page Down ve Page Up tuşlarıyla istediğimiz değeri verebiliriz.

Eğer sisteminizin veriyolu hızı ve çarpan değerini bilmiyorsanız, Windows ortamında CPU-Z gibi çeşitli yardımcı programlar, ya da anakartınızla gelen CD'den çıkan yardımcılardan yararlanabilirsiniz. Bunlara ek olarak, işlemcinizin çalıştığı hızı, örneğin 2.4 GHz'i bildiğinizden, anakart kitapçığını tarayarak, 2.4 GHz'lik bir işlemci takılıyken sistemin hangi FSB hızında çalıştığını bulabilirsiniz. Bunlara alternatif olarak, eğer daha önce BIOS'unuzdaki değerleri değiştirmemiş, overclock denememişseniz, karşınıza çıkan saat hızı değeri, mesela 133 MHz, sistemin orjinal saat hızıdır. Bu durumda çarpanı, 2400 MHz'i 133 MHz'e bölerek kolayca bulabilirsiniz. Örneğin Prescott 2.4 işlemci 133 MHz'de 18 çarpanı ile çalışmaktayken, Hyper Threading'li bir 2.4 işlemci ise 200 MHz'i 12 çarpanı ile çarparak çalışmaktadır. Tabii bazı BIOS modellerinde, değiştirmenize izin verilmese de, çarpan, "CPU Multiplier", "Multiple Bus Frequency", "Multiplier factor" gibi isimlerle gösteriliyor olabilir.

Çarpanı bilmemiz, değişiklikleri sonucu tahmin ederek yapmamıza olanak sağlayacaktır. Zira, 200 MHz'de, 12 çarpanı sabitlenmiş olan işlemci, FSB'yi 225'e çıkardığımızda 2.7 GHz'de çalışacaktır.

Gerek FSB değerlerini, gerekse de diğer bileşen detaylarını değiştirdikten sonra ayarları saklamak için, BIOS'un Exit menüsüne geçilip, "Save Changes and Exit" seçeneğini seçip, tekrar onaylamak için "Y" tuşuna bastığınızda ayarlar kaydedilecek ve sistem yeni hızında tekrar başlatılacaktır.

« 2. sayfa «

» 4. sayfa »
Bileşenlere İnce Ayar; Sisteme Test ve İşkence!; Alternatif Overclock Seçenekleri ve Ötesi...
  
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Overclock her ne kadar kolaylaşmış olsa da, bileşenlerin sıcaklık seviyesi oldukça önemli. Voltaj ve sıcaklıkta değişiklikler olacağından, küçük adımlarla ilerlemek gerekiyor. Ayrıca olası zararların sorumluluğunun kullanıcıda olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Parçalarınız zarar görürse, garanti kapsamı dışında kalabilir.

- Overclock çalışmalarında yardımcı programlar için sayısız alternatif var. Örneğin, fan kontrolörü ve basit bir voltaj ve ısı takibi özelliği için SpeedFan, buradan indirilebilir. CPU-Z, vb. pek çok programın deneme sürümleri de download.com gibi sitelerde bulunmakta. Bunlara ek olarak, Super Pi, Prime95 gibi test amaçlı kullanılan, sisteme yük bindiren programlar da artık ücretsiz dağıtıldığından bunları P2P dosya değişim programı ağlarından elde etmenizde bir sorun yoktur. (Tabii, ilerde bu durum değişebilir ve söz konusu iki program lisans koruması altına girebilir)

- Overclock konusunda başvurulabi- lecek sayısız kaynak var. Örneğin HardOCP, hazır tarif isteyenlere uygun olabilir...