www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Overclock Rehberi
Şubat 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8

Overclock ile Bedava Performans Artışı

Overclock Tehlikeli mi?
Bilgisayar meraklıları, sistemlerini yüksek hızda çalıştırmak için yıllardır yeni
tıklayın, destekleyin:
girişimlerde bulunurlar. Eskiden overclock demek çok daha fazla uğraş, deneme ve yanılma demekti. Birkaç sene öncesinde ise, işlemci üzerindeki iki noktayı bir iletkenle birleştirmek, ya da anakartta birkaç jumper'ın yerini değiştirmek yeterli hale geldi. Ve son dönemde, gerek üretilen işlemcilerin nitelikleri, gerekse de anakart ve BIOS'ların yazılımla ayar yapılmasına olanak sunması, eski donanım canavarlarına göre "overclock'u çocuk işi yaptı". Öyle ki artık Internet'te biraz araştırma yapıp elde edilenler kopyalanarak kolayca overclock yapılabiliyor.

İşler kolaylaştığına göre, ilk soru "Yapabilir miyim" değil "Daha hızlı bir sisteme ihtiyacım var mı"ya dönüştü. Zamanı yaklaşık olarak bildirirken artık dakikayı bile karşımızdakine söylediğimiz bir dönemde tabii ki hız demek avantaj demek. Fakat, konu bilgisayar olunca, günlük uygulamaların, ofis programlarının, müzik ve video gibi çoklu ortam eğlencelerinin yüksek performans istemediğini, oyunların, üç boyutlu tasarım ve üretim süreci simulasyonlarının bilgisayarı limitlerine ittiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu nedenle işlemciye fazla yük bindirmeyenler, en azından bilgisayarları yeni yazılımlar karşısında güçsüz duruma düşünceye kadar overclock ile uğraşmayabilir. Ya da, sisteme, ayarlara hakim olmayanlar çok önemli uygulamalar yaptıkları, sunucu olarak kullandıkları bilgisayarda overclock riskini almayabilirler.

Peki bu risk nedir? Overclock sanılanın aksine, bilgisayarınıza zararlı bir işlem değildir. Eğer sistemi yüksek sıcaklıktan koruyabilirseniz, işlemciye yüksek voltaj vermezseniz, yıllarca overclocklu bir sistem kullanabilirsiniz.

Tehlike ancak işlemcinizi mantık sınırlarının ötesinde zorlamak, örneğin 1.5 GHz'lik işlemciyi 3 GHz'de çalıştırmaya çabalamakla meydana çıkabilir. Yüksek hızda kararlı bir sistem için işlemci voltajını %10'dan fazla yükseltmek işlemci ömrünü kısaltabilir. En önemlisi ise, yüksek hızlarda gerek işlemci, gerekse de hızı artan diğer bileşenlerin fazla ısınması riskidir. Fakat tüm bu riskler, belli bir hız seviyesinin aşılması halinde ortaya çıkabilecek nadir sonuçlardır.

Öte yandan, yine de overclock denemeleri sonucu oluşacak bir sorun garanti kapsamı dışında kalacaktır. Donanımlarınıza vereceğiniz zarar, her ne kadar çeşitli yayınlarda ve Internet'te sizin yaptığınızın aynısı başarıyla yapanlar olsa da, sizi haksız konuma düşürecektir. Bu nedenle, overclock işlemi öncesi tüm sorumluluğun size ait olduğunu unutmamalısınız.


Overclock denemeleri boyunca ve ocerclocklu sistemi kullanırken, voltaj, sıcaklık gibi değişkenlerin tehlikeli seviyelere ulaşmadığından emin olmak için çeşitli yardımcı programlar kullanmalıyız.

Hız Kontrolü Elimizde
Bileşenlerimizin hızlarının ne anlama geldiğini öğrenirken, tüm rakamların birbiriyle ilgili olduğunu öğrenmiştik. Bu rakamlardan bazen birini, bazen ikisini birden değiştirerek sistemi daha yüksek bir vitese alacağız.

Örneğin 600 MHz'de çalışan bir Pentium 3 işlemcili sistemin FSB hızı 100 MHz olabilir. Bu durumda, işlemci çarpanı 6'dır. Ya da FSB 133 MHz olarak belirlenebilir. Bu durumda da, işlemci çarpanı 4.5 olacaktır. Bu olasılıklar da bize şunu söylemektedir: İşlemcimizi daha hızlı çalıştırmak için ya FSB hızımızı, ya çarpan hızımızı ya da ikisini birden değiştirmeliyiz.

Mesela 100 MHz'lik FSB'de kalıp işlemci çarpanını 6.5'e yükseltmek, işlemcinin 650 MHz'de çalışmasını sağlayacaktır. Ya da 110 MHz'lik bir FSB hızı belirleyip çarpanı 6'da tutmak, işlemciyi 660 MHz'de çalıştıracaktır. FSB'yi 105 MHz, çarpanı 6.5 kullanırsak da işlemci hızı 683 MHz olacaktır.

Sadece işlemci çarpanını yükselterek daha hızlı çalışan bir işlemciye sahip olmak çok kolay olduğundan, gerek yüksek hızlı modelleri satabilmek, gerekse de bilgisayar üreticilerinin düşük hızlı işlemcileri overclock edip aldatıcı sistem özellikleriyle satmasını engellemek için, işlemci üreticileri de işlemci çarpanını bir süredir kilitlemektedir. AMD Athlon 64 işlemcilerin, ve ASUS gibi bazı üreticilerin gelişmiş özellikli BIOS'larıyla yüksek hızlı Pentium 4'lerin işlemcilerin çarpanı değiştirilebilmektedir.

Fakat şu anda piyasadaki işlemcilerin çoğunun kilitli olması, bize sadece FSB hızını değiştirme olanağı sunmaktadır. Aslında FSB hızını değiştirmek sistem veriyolu ve tüm bileşenlerin birbiriyle haberleşmesini hızlandıracağından, sadece işlemci overclock'undan daha yüksek getiri sağlayacaktır. Az önce verdiğimiz örneğe dönersek, 600 MHz'de çalışan işlemciye sahip iki sistemden, 133 MHz FSB'yi 4.5 ile çarpanı, 100 MHz FSB'yi 6 ile çarpandan daha yüksek performans sunacaktır. Zira, diğer donanım bileşenleri bu veriyolu hızına ayak uydurabiliyorsa, 100 MHz'deki performanslarının üstüne çıkacaklardır.

« 1. sayfa «

» 3. sayfa »
Vites Arttırma Zamanı; Bileşenlere İnce Ayar; Sisteme Test ve İşkence! ve Alternatif Overclock Seçenekleri ve Ötesi...
  
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Overclock her ne kadar kolaylaşmış olsa da, bileşenlerin sıcaklık seviyesi oldukça önemli. Voltaj ve sıcaklıkta değişiklikler olacağından, küçük adımlarla ilerlemek gerekiyor. Ayrıca olası zararların sorumluluğunun kullanıcıda olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Parçalarınız zarar görürse, garanti kapsamı dışında kalabilir.

- Overclock çalışmalarında yardımcı programlar için sayısız alternatif var. Örneğin, fan kontrolörü ve basit bir voltaj ve ısı takibi özelliği için SpeedFan, buradan indirilebilir. CPU-Z, vb. pek çok programın deneme sürümleri de download.com gibi sitelerde bulunmakta. Bunlara ek olarak, Super Pi, Prime95 gibi test amaçlı kullanılan, sisteme yük bindiren programlar da artık ücretsiz dağıtıldığından bunları P2P dosya değişim programı ağlarından elde etmenizde bir sorun yoktur. (Tabii, ilerde bu durum değişebilir ve söz konusu iki program lisans koruması altına girebilir)

- Overclock konusunda başvurulabi- lecek sayısız kaynak var. Örneğin HardOCP, hazır tarif isteyenlere uygun olabilir...