www.cihansalim.net
site içinde
İnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Overclock Rehberi
Şubat 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8

Overclock ile Bedava Performans Artışı

Sadece uzmanların girişeceği bir risk sanılan overclock, aslında yeni sistemlerle birlikte çok daha kolay gerçekleştiriliyor. Böylece hiçbir ücret ödemeden bilgisayardan daha yüksek performans almak mümkün oluyor.
Overclock ile bilgisayarı limitlerine zorlamak ve böylece daha yüksek hızlarda çalışmak mümkün

tıklayın, destekleyin:
Çoğu kullanıcı, bilgisayarların teslim edildiği hızlardan daha yüksek performansta çalıştırılmasının bir yolu olduğunu ve "overclock" deyimini duymuştur. Fakat bu işlemi profesyonellerin yapabileceğini düşünerek kendini geri çekmiştir. Son dönemde ise, özellikle bilgisayar donanımlarının ayarlarının ve bu ayarları yönetmenin basitleşmesiyle, overclock merakı hem ülkemizde, hem dünyada yaygınlaşıyor.

Artık özel soğutma sistemleri, hem etkili hem şık fanlar satış noktalarında tüketiciye sunuluyor, Internet'te kullanıcılar bilgisayarlarını nasıl modifiye ettiklerini gururla anlatıyor. Tabii bu girişimler sadece bilgisayarı şık bir elektronik cihaza dönüştürmek için değil, yüksek performans almak ve sistemi uzun süre kullanmak için yapılıyor.

"Hız yükseltme", "hız aşırtma" gibi terimlerle Türkçe karşılığı bulunmaya çalışılan overclock, bilgisayar bileşenlerinin daha hızlı çalıştırılmasını özetleyen bir kavram. Basitçe açmak gerekirse, donanımlarımız, belli bir zaman diliminde belli miktarda işlem yapar. Bu zaman dilimini belirleyen çekirdeğin her bir saat vuruşunda, daha çok işlem yapmak için anakart, işlemci, RAM bellek, ekran kartı gibi bileşenler ayarlanır. Bu ayarların başarıyla uygulanması sonucu, sistem daha yüksek hızlarda çalışarak programlarınızın görevlerinini daha çabuk yerine getirmelerini sağlar.

Saat, İşlemci ve Veriyolu Hızı
Overclock denilince ilk akla gelen daha hızlı çalışan bir işlemcidir. AMD ya da Intel markalı işlemciniz, belli bir hızda çalışacak şekilde ayarlanmış olarak piyasaya sürülür. Örneğin 2.4 GHz'lik bir Pentium 4 işlemci, 2400 MHz hızındadır. Bu hız oranlarının temelinde saat hızı yatar. Saat hızı, işlemcinin dış saat hızı olarak da adlandırılabilir.

Fakat hem işlemcinin, hem de diğer bileşenlerin birbiriyle haberleşmesi, sistemin veriyolu üzerinden gerçekleştirilir. Saat hızının belli bir katında çalışan veriyolu hızı doğal olarak tüm bileşenlerin hızını etkiler. Bu hız, her bileşen için farklı katsayılarla çarpılarak bileşenin hızını belirler.

Rakamlar her şeyi kolayca açıklayacaktır. Saat hızı örneğin 200 MHz olarak ayarlanmış bir anakart ve 2.4 GHz işlemci, saat hızını 12 ile çarparak anlaşabilir. (200 x 12 = 2400) Bilgisayarınıza takılı ses kartı, faks modem, radyo kartı gibi PCI bileşenler ise 33 Mhz'de çalışır ve bu sefer de 200 Mhz'lik saat hızımız 1/6 çarpanıyla PCI kartlara uygulanır.


Kasa içi sıcaklığı, overclock için oldukça önemlidir. İlk adım ise, kasa içini, kabloları, kartları iyi yerleştirip, hava akımını olabildiğine kolaylaştırmaktır.
200 MHz olarak ayarlanmış saat hızında çalışırken, her saat vuruşu arasında dört kez veri transfer edilir ve sistem 800 MHz'de çalışmış olur. 800 MHz de veriyolu hızının karşılığıdır. Bugün pek çok ilanda gördüğünüz, FSB800, 800 MHz şeklindeki tanımlar da aslında saat hızının dört ile çarpılmasından kaynaklanmaktadır.

İşte bu örneklerle, bir sistemin hızının nasıl belirlendiğini anlayan bir kullanıcı da doğal olarak "Bu MHz'leri bir şekilde yükseltelim" diye düşünür. Nitekim, overclock da bu demek: Yapılan ayarlar ile, tüm parçaları daha yüksek tempoda kullanmak.

Overclock Fırsatı Nasıl Doğuyor
Yüksek teknoloji donanım ürünlerinin üretim yöntemlerini, ve pazarın rekabetçi olmayan yapısını bilmeyenler "Adı üstünde 2.4 GHz'lik bir sistem nasıl daha hızlı çalışır ki" diyerek overclock sevdalılarını bu yolda yalnız bırakıyor. Fakat, işin aslı, piyasada satılan farklı hızlardaki işlemciler birbirine tıpatıp benziyor. Örneğin Intel'in Hyper Threading özellikli Pentium 4 işlemcilerinden 2.4 ila 3 GHz modeller, arada rakamsal olarak büyük fark gözükse de aynı mimariyle üretilmiş ürünler.

Üretim sonrası ise, çok sıkı testlerden geçen her bir işlemci, başarılı olduğu hız testine göre paketleniyor. Örneğin 3.4 GHz olarak üretilen fakat bu testi geçemeyen bir işlemci, 3.2 GHz seviyesinde başarılı olursa böyle, bunu da geçemeyip 3 GHz testinde başarılı olursa 3 GHz olarak paketleniyor. Halbuki bu işlemci, 3.4'e ulaşamasa da 3 GHz'in oldukça üzerinde hızlarda çalışan bir işlemci.

Hem de bu üretim testleri, günlük kullanıma göre fazlasıyla zorlu olduğundan, bu testte başarılı olamayan bir işlemci, ev ya da iş kullanımında daha yüksek hızlarda bile başarılı olabilmekte. Özellikle ATI grafik kartları için söz konusu olan üretim başarımı, işlemci alanında da aldığınız ürünün sandığınızdan güçlü olmasını sağlayabiliyor.

Sadece Intel ve AMD'nin rekabet ettiği oligopol işlemci piyasasında, farklı hızlardaki ve fiyatlardaki işlemcilere talep de benzer sonuçlar doğurabiliyor. Belli bir üretim kapasitesi ve süreç sonucu, pek çok işlemci yüksek hızlarda üretilip, düşük hızlı işlemcilere olan talebi karşılamak için düşük bir hıza sabitlenerek piyasaya veriliyor.

Tahmin edilebileceği gibi, bu durum da farklı modellerin farklı overclock potansiyellerine sahip olmasına neden oluyor. Örneğin aynı mimariye sahip bir işlemci ailesinin orta hızda satılan modeli, en yüksek hızda satılan modele göre daha geniş bir overclock fırsatı sunuyor.


» 2. sayfa »
Donanım Seçerken Dikkat; Bileşenlere İnce Ayar; Sisteme Test ve İşkence! ve diğerleri...
  
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Overclock her ne kadar kolaylaşmış olsa da, bileşenlerin sıcaklık seviyesi oldukça önemli. Voltaj ve sıcaklıkta değişiklikler olacağından, küçük adımlarla ilerlemek gerekiyor. Ayrıca olası zararların sorumluluğunun kullanıcıda olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Parçalarınız zarar görürse, garanti kapsamı dışında kalabilir.

- Overclock çalışmalarında yardımcı programlar için sayısız alternatif var. Örneğin, fan kontrolörü ve basit bir voltaj ve ısı takibi özelliği için SpeedFan, buradan indirilebilir. CPU-Z, vb. pek çok programın deneme sürümleri de download.com gibi sitelerde bulunmakta. Bunlara ek olarak, Super Pi, Prime95 gibi test amaçlı kullanılan, sisteme yük bindiren programlar da artık ücretsiz dağıtıldığından bunları P2P dosya değişim programı ağlarından elde etmenizde bir sorun yoktur. (Tabii, ilerde bu durum değişebilir ve söz konusu iki program lisans koruması altına girebilir)

- Overclock konusunda başvurulabi- lecek sayısız kaynak var. Örneğin HardOCP, hazır tarif isteyenlere uygun olabilir...