www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Yeni Windows Neler Getirecek
Ocak 2005
 
^ Dosya Konuları Listesi ^ sayfa 1 2 3 4 5

Windows'un Geleceği Longhorn Ne Vaat Ediyor?

Microsoft işletim sistemlerinin Windows 95'ten sonraki en büyük değişimi Longhorn'da yaşanacak. Dosya yönetiminden üç boyutlu arabirime kadar pek çok yeniliği kullanıcılara sunacak.
Bir sonraki Windows sürümünün kod adı olan Longhorn

» Ön açıklama: Bu
tıklayın, destekleyin:
dosya konusu, orjinal yazı hazırlanıp Byte Türkiye dergisinde yayınlandıktan birkaç ay sonra, yine de İnternet gezginlerinin faydalanabilmesi için yayınlanmıştır. Henüz hazırlanma aşamasında olan bir proje incelendiğinden geçen dönemde değişiklikler yaşanmıştır. Örneğin, yazı yayınlandıktan bir süre sonra, Microsoft, yeni dosya saklama sisteminin temeli olan WinFS'in, Longhorn'a yetişmeyeceğini açıkladı. Bu nedenle WinFS ile ilgili yazılanları, yeni işletim sistemiyle beraber gelecek değil, ona sonra eklenecek bir yeni teknoloji olarak okumak yerinde olacaktır.

Microsoft'un Windows işletim sistemi, dünya üzerindeki bilgisayarların büyük çoğunluğunda kullanılıyor. Windows XP'nin pek çok kullanıcının başlıca sıkıntılarını hafifletmesinin ardından, yeni Windows sürümünden beklentiler gittikçe artıyor. XP'den sonra masaüstü kesinleşmediğinden Longhorn kod adıyla anılıyor.

Longhorn, daha önceki sürümlerle karşılaştırıldığında temel değişiklikler sunacak ve bu nedenle de iki Windows sürümü arasında oldukça

Yeni Windows'da klasör öğeleri farklı olarak sunulacak
sistemlerdeki yeni Windows sürümünün kesin adı henüz uzun bir süre bekleyeceğiz. Zira XP takipçisi yeni Windows'un 2006 yılı ortalarında hazır olması bekleniyor. 2001'de kullanıma sunulan XP'nin ardından bu kadar uzun sürede nelerin değişeceğini yakından inceleyeceğiz.

Başlat: Longhorn
Longhorn kod adı, ilk aşamada Windows XP'ye yapılacak küçük çaplı değişimler için kullanılmıştı. Fakat 2002 başında, Longhorn'un aynı XP gibi geniş çaplı bir sürüm olmasına karar verildi. Yeni nesil Windows, Office'den, MSN'e, .NET'den tablet PC yazılımına kadar yenilikler ve yeni yazılımlar getirecek.

Longhorn Süreci
Microsoft merkezinin bulunduğu British Columbia'daki kayak bölgelerinden biri olan Whistler, XP'nin kod adı idi. Whistler Dağı'nın altında bulunan, kayakçılara hizmet veren Longhorn adlı salonun adını alan yeni Windows içinse takvim şöyle:

Haziran 2001: "Longhorn" projesinin varlığı açıklandı
2002 Ağustos: Longhorn'un ilk alpha sürümü, 3670
2003 Şubat: Longhorn'un 4008 numaralı alpha sürümü ve Internet'e sızdırılması
2003 Ekim: Windows Server Release 2
2004 Sonu: Yazılım geliştiricilere Longhorn tanıtımı
2005 Ekim: Longhorn'un ikinci beta sürümü
2006 Şubat: Longhorn Release Candidate 0
2006 Nisan: Longhorn Release Candidate 1
2006 Mayıs: Açıklanan piyasaya sunuş tarihi

2002 yazında, kısıtlı miktarda özellik içeren ilk alpha sürümler denenmeye başlandı. Bu dönemde Longhorn, sadece masaüstü sistemler için hazırlanıyordu, zira bir Windows Server sürümünün müşterilerin beklentileriyle uygun bir döneme denk getirilemeyeceği fikri hakimdi.

Alpha sürümlerin ikincisi Eylül 2002'de, üçüncüsü ise 2003 Şubat'ında şirket içinde test edilmeye başlandı. Üçüncü alpha sürüm, henüz on gün geçmeden şirket dışına sızdırıldı ve bir anda Internet'te en çok aranan dosyalar arasına girdi. Biz de bu kısıtlı sürümü deneme fırsatı bulmuş ve 2003 ortasında Byte Türkiye'de ilk izlenimlerimizi paylaşmıştık. Yine aynı dönemlerde, Longhorn'un güvenlik ve grafik özellikleri tanıtıldı. Artık yeni Windows'un neler getireceği yavaş yavaş belirginleşmeye başlamıştı. Ayrıca Longhorn'un sadece masaüstü teknolojisi olmayacağına, yeni bir Windows Server versiyonuna da dönüşeceğine karar verilmişti.

Zira Longhorn, yeni bir depolama teknolojisi ile dosyalarının daha etkin saklanması ve kullanılmasını, gelişmiş bir grafik arabirimi, daha güvenli bir bilgi-işlem tecrübesi ve uygulama tabanlı daha farklı bir kullanım sunmayı hedefliyordu. Tabii tüm bunlar için daha uzun bir süre ve temelden değişmiş yeni bir Windows ailesi gerekiyordu.


» 2. sayfa »
Longhorn'un Son Hali; Görsel Tasarım; Yeni Dosya Saklama Sistemi; Güvenli Bilgi İşlem