www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  2004 Bilişim Almanağı
Aralık 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^sayfa 1 2

2004 Bilişim Yıllığı

Geride bıraktığımız yılda bilişimde neler yaşandığını, yenilikleri, sorunları hatırlayıp bir güzel yılı daha kapatacağız...
2004'te bilişim dünyasında hem ürün hem de hizmetlerde önemli gelişmeleri hatırlıyoruz

Hız kesmeyen
tıklayın, destekleyin:
Bilgi ve İletişim Teknolojileri, 2004'te hayatımızın daha da önemli bir parçası haline geldi. Yaşananları, geniş bir ziyaretçi kitlesinin takip ettiği "cihansalim.net Günce... Blog..." sayfasından alıntılarla hatırlayacağız. bu hizmetin yaygınlaşması kaçınılmaz.

Bu dosyada, gelişmelerden kısa başlıklarla söz edip haberin devamı için sizi sarı linklerle Günce.... Blog... sayfalarına yönlendireceğim. Ender olarak dış sitelere verilen linkler ise altı çizgili olarak ifade edilecek.

Yılın Olayı: Weblog, Blog ya da Web Güncesi
İnternet'in sunduğu sesini duyurma ve paylaşma olanaklarını son derece kolayca kullanıma sunan blog siteleri, kitlelerin başından geçen önemli önemsiz olaylar günce olarak İnternet'te yayınlamalarını sağlıyor. Özellikle bu yıl hem yayıncı, hem de okuyucular oldukça arttı. Öyle ki, cihansalim.net'de bile bir günce yayınlamaya başladım.

- Blog, yılın kelimesi seçildi.

- Özellikle bu yıl, ABD Başkanlık seçimlerinde bazıları gerçek olmak üzere pek çok haber, dedikodu ve yorumun kaynağı kişisel web günlükleri oldu. Bu nedenle Time dergisi de, yılın en önemli olaylarıyla ilgili yayınına, web güncelerini aldı. Ve güncelerle ilgili okumanızı tavsiye edeceğim bir sayfa hazırladı: Bloglar hakkında Öğrendiğimiz 10 Şey. Örneğin, Delta'da çalışan bir hostesin web günlüğü yüzünden işini kaybetmesi, Washington'daki bir siyaset ofisindeki bir bayanın politikacılarla yaşadığı yasak ilişkiler, ve daha nicesi gündemi sarstı!

- Biz ise, yine seçimli bir yılda, elektronik seçim muhabbetleri yapmakla yetindik. Zaten seçime katılım çok az oldu.

- Web günlükleri, tüm İnternet'in ilgisini çekti. Öyle ki, blog siteleri arama sonuçlarını etkilemeye başladı.

Türkiye'de ADSL Furyası
Yıllardır düşük hızda pahalı erişime makum kalan Türk kullanıcıları, bu sene yavaşça ADSL kullanımına geçmeye başladı. Fakat işler hiç de başarılı gitmedi.

- ADSL altyapısına 100 bin port ekleneceği açıklandıktan sonra, uzun süre gelişme olmadı.

- ADSL telefon danışma hattı çalışanları, altyapı sorunları ve kontrolsüz büyüyen abone sayısıyla baş edemeyip kullanıcılara yardımcı olamadığı gibi komik öneriler yapmaya, hatta "Sorun sizde" diye kestirip atmayı genel bir taktik olarak kullanmaya başladılar. Sonunda, artık ilk önerim "sabır" oldu(!)

- Biz hızlı bağlantıya kavuştuk sanarken, ünlü yazılım firması Blizzard, popüler oyunun deneme sürümünü 2 GB olarak İnternet'ten dağıtıma başladı. Bu da, elimizdeki bağlantı hızını gerçeklerle karşılaştırmamızı sağladı.

- Yılın son günlerinde bile İnternet erişiminde ciddi sorunlar yaşandı ve dış kaynaklara bağlandı. Bu da bir B planımız olmadığını gösterdi.

 

Google, Yahoo, MSN Rekabeti
İnternet kullanıcılarının olabildiğine geniş bir kesimini kendine çekmek isteyen devler gerek arama teknolojisi, gerek e-posta hizmeti, gerek günce yayıncılığı gibi pek çok konuda rekabete girdi.

- Google'ın GMail ile 1000 MB'lık e-posta depolama alanı vermeye başlaması heyecan getirdi. Fakat, GMail'in okunmakta olan e-postayı tarayıp ilgili reklam yerleştirecek olması, kişisel mahremiyet, özel bilgi korkusu yarattı. Hatta artan Google kullanımı, Google'ın hakkımızda ne kadar çok şey bilebileceği üzerine senaryoların meraklı okunmasına neden oldu.

- GMail'e karşı Yahoo! ve Hotmail de daha geniş depolama alanı sunma vaadinde bulundular. Fakat ikisi de bu vaatlerini gerçekleştirmede geç kaldılar. Öyle ki Hotmail, kısıtlı kullanıcıya 250 MB verip, geri kalanların arttırılmış kapasite almak için hileye başvurmasını tecrübe etti.

- Microsoft, Google'ın Blogger adlı kolay blog yayınlama sitesine MSN Spaces ile yanıt verirken, Apple'ın müzik işindeki başarına karşılık, MSN üzerinden online müzik satışına başladı.


» 2. sayfa »
Türk Bilişim Sektöründe Neler Yaşandı; Taşınabilir Cihazlar; Eğlence; Virüsler...