www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Net Üzerinden Telefon Görüşmesi
Eylül 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^sayfa 1 2

İnternet Telefonu, Nam-ı Değer VOIP

VOIP ile sesler İnternet ağı üzerinden taşınarak telefon görüşmeleri ucuza yapılabiliyor. Peki bu sistem nasıl çalışıyor?
VOIP ile İnternet üzerinden telefon görüşmesi yapmak gittikçe kolaylaşıyor

İnternet telefonu son dönemde bilişim dünyamızın odaklandığı noktalardan konulardan biri. Özellikle 1 Ocak 2004 itibarıyla telekomünikasyonda serbestleşmeye geçilmesiyle daha önce engellenen
tıklayın, destekleyin:
bu hizmetin yaygınlaşması kaçınılmaz.

Peki nedir bu İnternet telefonu? Bilgisayarınıza ekleyeceğiniz donanım ve yazılımlarla telefon görüşmelerinde İnternet'i transfer kanalı olarak kullanmak, böylece bilgisayar vasıtasıyla Dünya'nın herhangi bir noktasıyla telefon görüşmesi yapabilmek basitçe İnternet telefonu olarak adlandırılmaktadır. Türk Telekom'un ses tekeli kalkmadan önce büyük tartışmalar yaşanan bu konu, tekel hakkının farklı yorumlanmasından kaynaklanmıştı. Zira analog sesi sayısala çevirip veri olarak göndermenin tekel dışında kaldığı inancıyla bazı şirketler hizmet vermeye başlamış ardından karşılıklı davalar açılmış, Türk Telekom elinden geldiğince bu hizmetleri engellemeye kalkmıştı.

Tabii ki benzer birçok konuda olduğu gibi yasal düzenlemelerin eksik olması ve doğal olarak da gelişmekte olan teknolojiyle ilgili bilgi dağarcığının yetersizliği bir türlü tatmin edici bir sonuca ulaşılmasını engelledi. Telekomünikasyon Kurumu konuyla ilgili raporunda veri yoluyla ses iletiminin Telekom tekelinde olmadığını savunmuştu.

Nasıl Çalışıyor
Yüzyılı aşkın süredir kullanılan telefon teknolojisi ile arama yapıldığında karşılıklı taraflar çağrı sonlandırılana kadar bağlantıyı korur. Böylece iki taraf bir devre oluşturmuş olur, bu sisteme devre anahtarlama denir. Önce yerel santrale bağlanırsınız, arama yapılınca aradığınız numaranın santraline aktarılırsınız.

VOIP'in Avantajları
- Telefon faturalarında çok ciddi tasarruf.
- Standart bir ağdan faydalanıldığı için düşük destek maliyeti.
- Operatörlere yeni hizmetler sunma ve gelir arttırma şansı.
- Ses, görüntü ve eklenecek yeni hizmetler ile üretkenlik artışı.
- Yeni abonelerin eklenmesi ekstra maliyet çıkarmadığından ölçeklenebilirlik.

PSTN olarak adlandırılan telefon ağında, ses saniyede 64 Kbit hızıyla aktarılır, karşılıklı olarak ulaşılan aktarma hızı 128 Kbit olur. Yani dakikada 1 MB'lık bir transfer söz konusudur.

Veri ağlarında ise söz konusu devre sistemi kullanılmaz. Örneğin bir web sitesinin herhangi bir sayfasını okuduğunuz 15 dakika boyunca siteye sürekli bağlı kalmazsınız. Sadece ihtiyaç olduğunda veri transferi yapılır ve bu nedenle paket anahtarlama kullanılır.

Bilgisayarlarımızla gönderip aldığımız dosyalar küçük parçalara bölünerek transfer edilmektedir. Yola çıkmadan önce dosya paketlere bölünür, her paket gidecekleri adresi ve paket özelliklerini de barındırır. Paket anahtarlama teknolojisiyle transfer yapılır, alıcı tarafta paketler sıraya dizilir ve aynı dosya yeniden oluşturulur.

İnternet telefonunda da, ses sayısal veriye çevrildikten sonra paketlere bölünür ve yollanır. Bildiğimiz IP teknolojisi ile veri dosyası alıcıdan hedefe yönlendirilir. Bu nedenle İnternet telefonunu yaygın olarak VOIP olarak bilinmektedir. "Voice Over IP" yani "IP üzerinden ses" transferi doğal olarak transferin yapıldığı ağın hızı, yani bant genişliğinden etkilenir. Öte yandan, İnternet telefonculuğu daha derin anlam taşımaktadır, birleştirilmiş farklı ağlar üzerinden ses, veri ve çoklu ortamı bir araya getiren yeni hizmetleri de yakında karşımıza getirecektir.

Paket transferinin artısı, paket gönderimleri dışında bağlantı olmamasıdır. Böylece iki sistem arasında bağlantının korunduğu süre azaltılır, ağ üzerindeki yük azalır ve doğal olarak diğer işlemler daha hızlı gerçekleştirilir. Aynı zamanda, haberleşmekte olan sistemler de meşgul konumda olmazlar.

VOIP'e Geçmeden Önce
» Bireysel kullanıcıysanız İnternet bağlantı hızınızın, kurumsal kullanıcısıysanız ağınızın performansını bilmeniz önemlidir. Trafiği ölçümleyerek ne kadar yoğun bir veri transferi yaptığınızı bulup buna ses transferinin eklenmesiyle bağlantılarınızın yeterli olup olmayacağına karar vermeniz gerekir.

» Özellikle kurumların farklı zaman dilimlerinde denemeler yapması ve ses kalitesi, güvenlik, paket kaybı ve gecikmesini, sinyal/gürültü oranlarını incelemesi ve ardından bu değerlere göre sistemde bir optimizasyon yapması faydalı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken normal telefon görüşmesini baz almamaktır.

» Sistemde kullanılacak VOIP gateway, sesli yanıt sistemleri, PBX ile uyumsuz olabilir. Ürün seçiminde buna dikkat edilmelidir. Ayrıca farklı üreticiler farklı dönüşüm metotlarıyla, kodlama standartlarıyla paketleri açma ve kapamaktadırlar.

Bir telefon görüşmesinde kavga edilmiyorsa(!), bir taraf ses gönderirken diğeri dinlemede olur, ayrıca görüşme sırasında iki tarafta da ses üretimi olmayan anlar bulunur. Paketle veri gönderimiyle görüşmenin yarısından fazlasından tasarruf edilir. PSTN ile 128 Kbps harcadığımız bir dakikalık görüşme yerine 20 saniyeliğine 64 Kbps'lik bir miktarı meşgul etmiş oluruz. Tüm bunlara ek olarak veri sıkıştırması yapılabildiğini de düşünürsek, VoIP'nin ne kadar ciddi tasarruflar sağladığı ortaya çıkar.

Böyle bir sistemde telefonu açtığınızda örneğin şirketinizin sayısal PBX'inden sinyal alır, numarayı çevirirsiniz. Numarayı kontrol eden PBX, aradığınız yönde nereye ulaşacağına karar verir, ve hedefteki bir PBX'e bağlanırsınız. Örneğin bilgisayar üzerinden VoIP yapan birini aradıysanız o sistemin IP sunucusuna ulaşırsınız. Bağlantı kurulur, ve iki cihaz karşılıklı paket bekleme ve karşılamaya hazırdır. Konuşma bittiğinizde önce PBX ile bağlantınızı kesersiniz, ardından PBX'de karşı tarafa "işim bitti" der.

Tabii ki tüm bu bağlantılar için çeşitli standartlar kullanılır. Bugün birçok farklı protokolden faydalanan H.323 protokolü ve IP telefonculuğuna özel gerçekleştirilmiş SIP protokolü VoIP'de kullanılan başlıca protokollerdir.

Arama Yapmak Çok Kolay
İnternet telefonunun söz konusu çalışma prensibiyle farklı şekillerde arama yapmak mümkün.

Tabii ki ilk olarak bir bilgisayardan başka bir bilgisayara arama yapılabilir. VoIP kullanmanın en kolay yolu, mikrofon, hoparlör, ses kartı ve arama yazılımı ile İnternet bağlantısından faydalanmaktır. Hele sürekli bir bağlantı için sabit bir ödeme yapanlar örneğin KabloNet, ADSL kullanıcıları başka ülkedeki bir bilgisayarı da arasalar bunun için ekstra bir harcama yapmaz, konuşmayı bedavaya getirmiş olurlar.

Bilgisayardan sabit bir telefon da aranabilir. Yine aynı donanım ve yazılımlara ihtiyaç vardır. Ama çağrı için bir noktadan sonra normal PSTN ağından faydalanacağınız için cüzi bir miktar ödenmesi gerekebilir.

Tam tersi, yani sabit telefondan bir bilgisayarı da aramak mümkündür. Bu durumda örneğin bir servis sağlayıcıdan arama kartı satın alınır. Fakat hedefteki bilgisayarın da genelde servis sağlayıcının yazılımını yüklemesi gerekir. Yine de uzun mesafeli bir aramada, normal ücretin çok daha altında bir fiyattan görüşülür.

Ve VoIP için gerekli cihazlarla, örneğin gateway olarak adlandırılan aracılarla, iki sabit telefon İnternet üzerinden görüşebilir. Şirketler ofisler arası böyle bir sistem kurabilir. Ya da kullanıcı aldığı arama kartında önce bir numarayı arar, gateway üzerinden İnternet vasıtasıyla karşı noktaya ulaşır. Ücret, yine geleneksel bir görüşmeye göre çok düşüktür.


» 2. sayfa »
Çok Ucuza Konuşun, Şirketler İçin Fırsat, İnternet Telefonculuğu İçin Başlıca Prensipler
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.