www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Bilgisayarda Yapılanları Takip Etmek
Haziran 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^sayfa 1 2 3

Evde Çocuğunuzu, İşte Çalışanınızı Gözetleyin

Nelerin Kaydı Tutuluyor?

Programın ilk özelliği, Activity Log adlı faaliyet kayıtları. Bilgisayarda
tıklayın, destekleyin:
açılmış programlar, web siteleri, ulaşıldıkları ve kapatıldıkları dakika, saat ve güne göre diziliyorlar. Program bir süre kayıt tuttu ve sizde artık bilgisayarınızda neler yapıldığını görmek istiyorsunuz. WinGuardian'ı yine aynı tuş kombinasyonuyla açtığınızda üst tarafta yer alan üç seçenekten faydalanmalısınız.

View Activity Log seçeneğine girince karşınıza en son kayıt çıkacak. Bu sayede İnternet'te girilmiş sitelerin, bilgisayarda çalıştırılmış programların listesini görebileceksiniz. Sol altta yer alan View Archive Log düğmesine basarsanız, daha önceki gün ve saatlerde yapılan işleri de görebilirsiniz.

Bu düğmenin hemen üstünde ise Display başlıklı bir bölüm bulunuyor. Özellikle WinGuardian'ın tuttuğu kayıt çok uzun ve karmaşık geliyorsa burada istediğiniz seçenekleri işaretleyerek faaliyetleri süzebilirsiniz. Normalde tüm seçenekler işaretlidir. İşaretini kaldırdıklarınız listede görüntülenmeyecektir. Örneğin hepsini boş bırakabilir, sonra her başlığı tek tek açıp inceleyebilirsiniz.

Web activity ile hangi web sitelerine girildiği, vb. bilgileri görebilir, Windows opened ile açılmış pencereleri, Closed ile de kapatılanları listeleyebilirsiniz. Windows Active ise üzerinde çalışılmakta olan pencerelerin listesini tutar. Diyelim ki, asıl merak ettiğiniz, farklı kullanıcı hesapları barındıran bir bilgisayarı geçtiğimiz dönem içinde hangi kullanıcıların açtığı. O zaman "Session Info" seçeneğiyle bilgisayarın ne zaman kimin tarafından açıldığını ve kapatıldığını görebilirsiniz. Bu bölümdeki diğer özellikler, listede yer alan bazı web sitelerine erişimi engellemek ve kaydı dosya olarak kaydetmektir. Gidilmiş web siteleri listesinde, engellemek istediğiniz siteler varsa, kaydın o satırına sağ tıklayın ve "Block This Site" deyin. Ayrıca tutulan kayıtları önemli buluyorsanız, sol tarafta bulunan "Export This Log" seçeneği ile, tüm listeyi sabit diskinize ya da başka bir yere metin dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Listeyi basmak için "Print This Log" düğmesinden, temizlemek içinse "Clear This Log" düğmesinden faydalanabilirsiniz. Faaliyet kayıtlarıyla işiniz bittiğinde bu pencereyi kapatarak WinGuardian ana menüsüne dönebilirsiniz.

Ana menüdeki ikinci liste, tuş vuruşlarını kaydeden "View Keystroke Log"dur. Buraya girdiğinizde, bilgisayarınızda yazılan tüm metinlere ulaşabilirsiniz. Program çalışılmakta olan pencereyi belirttikten sonra, eğer o pencerede bir şeyler yazılmışsa bunları gösterir.

Sol tarafta yer alan minik bölmede, tutulmuş olan kayıtlar tarih ve saate göre dizilir. Bunlardan istediğinize tıklayarak o gün o saatte bilgisayarınızda neler yazıldığına tanık olabilirsiniz. İşinize yaramayan kayıtları seçip, "Delete Selected Log" derseniz, o saat alınmış olan liste silinir. Özellikle ayrı olarak saklamak istediğiniz kayıtları seçip Export Selected Log derseniz, karşınıza farklı kaydet menüsü gelir. Bu kaydı, bir metin dosyası olarak başka bir yerde saklayabilirsiniz.

Tuş vuruşları, çalışanlarınız ya da çocuğunuz İnternet sohbetlerini izlemeniz için oldukça faydalı olabilir. Öte yandan, bilgisayarda basılan her tuşu kaydedeceğinden, kullanıcı adı ve şifre girildiğinde bunlar da listelenecektir. Bu, kayıtlara ulaşabilecek başkalarının da şifrelere görmesi tehlikesini oluşturabilir. Ayrıca bir İnternet kafeye gittiğinizde, ya da izlenmesi mümkün başka bir bilgisayar kullandığınızda da bu tehlikeyi göz önünde bulundurun. Şifrelerinizin bu yolla ele geçirilebilir. Nitekim sırf bu nedenle, web tabanlı bankacılık hizmetlerinde artık genelde şifreler kutucuklara yazılmıyor, ekranda çıkan numaralara tıklanarak sisteme giriş yapılıyor. Bir önlem olarak şifrenizi başına, ortasına ya da sonuna fazla karakter girerek yazıp sonra bu fazla karakterleri silebilirsiniz.

WinGuardian'a dönecek olursak, tuş kayıtları sayısı sürekli artacağından, hepsini inceledikten sonra isterseniz "Delete All Logs" düğmesi ile eski kayıtları silebilirsiniz.

Ekran Yakalama
WinGuardian'ın sunduğu üçüncü kayıt izleme yolu, belli aralıklarla çekilmiş "fotoğraflardır". Yani, bilgisayarınızdaki görüntü yakalanır ve bir resim olarak kaydedilir. Bu da son derece faydalı biz özelliktir ama en baştan hatırlatalım, biraz önce olduğu gibi yine bu yolla, kullanıcı adı ve şifreler izinsiz kişilerin eline geçmemelidir.

Faaliyet listesi, sol alttaki View Archive Log ile daha önceki kayıtlara da göz atabilirsiniz. Ayrıca Display başlığı altındaki seçeneklere faaliyetleri filtreleyebilirsiniz.
Faaliyet listesi, sol alttaki View Archive Log ile daha önceki kayıtlara da göz atabilirsiniz. Ayrıca Display başlığı altındaki seçeneklere faaliyetleri filtreleyebilirsiniz.

Program ana menüsündeki üçüncü seçenek olan "View Screenshot Log" ile ekran görüntülerine ulaşırız. Tuş vuruşu kaydeden bölümde olduğu gibi yine sol üstteki bölmede, farklı gün ve saatte yakalanmış karelerin listesi çıkar. Bunlardan istediğimize basarak sağ tarafta görüntüyü inceleyebiliriz. Görüntüyü sağa ve aşağıya kaydırabilir ya da pencerenin altında yer alan "Click Here To View Screenshot Full Screen" seçeneğiyle resmi tüm ekran inceleyebiliriz.

Bu yolla, hangi programların açıldığı, hangi dosyaların silindiği, oyun oynanıp oynanmadığı, kötü niyetli programların çalıştırıldığını ya da şiddet, cinsellik içerikli filmlerin seyredilip seyredilmediğini görebiliriz. Kısacası bu bölümün de katkısıyla, gözetleme işi tam olarak etkin yapılabilir. Bu arada, WinGuardian bazı durumlarda, izlenen filmlerin görüntüsünü alamayabilir, ama oynatıcı program yine de görüntülenecektir. Programın başlığı, ya da çalma listesine göz atarak hangi müzik, film, vb. medya dosyalarının oynatıldığını takip edebilirsiniz. Soldaki seçenekler, diğer bölümdekilerle yine benzerdir, kayıtları saklama ve silmek oldukça kolay.

1. sayfa «

» 3. sayfa »
E-Posta ile Rapor Alma, Detaylı Ayar ve Gözetleme...
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Bu dosya konusunda incelediğimiz izleme programlarının kötü niyetli kişilerce kullanılabi- leceğini unutmayın. Örneğin bu nedenle İnternet kafelerdeki yazışma- larınıza dikkat edin, bankacılık işlemlerinizde sanal klavye gibi yardımcıları kullanın. Bunu da yapamıyorsanız, tuş vuruşlarını kaydeden "key logger"lara karşı, önemli şifrelerinizi korumak için fazla karakter yazıp sonra silin. Örneğin şifreniz "şekerleme" ise "şkekrilaemae" yazıp sonra aradaki gereksiz karakterleri silin, böylece şifrenizi ele geçirmeye çalışanların işini zorlaştıra- bilirsiniz.

- Tabii ki bu tip programların sayısı oldukça fazla, farklı isteklere yanıt veren bu programlardan ben aslında eski bir program olan WinGuardian'ı seçtim, bu eski sürümü Download.com 'da arama yaptırarak kolayca bulabilirsiniz.

Tabii böyle konuları yayınlamakta tereddüt ederken, başkalarının hiç düşünmeden kötü amaçlı kullanılabilecek içeriği yayınladığını görmek de artık pek yadırganmıyor. Fakat "reyting" diye bu kadar uğraşmanın bir gün kendilerini de etkileye- bileceğini düşünmüyorlar.