www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Bilgisayarda Yapılanları Takip Etmek
Haziran 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^sayfa 1 2 3

Evde Çocuğunuzu, İşte Çalışanınızı Gözetleyin

İnternet'in artıları yanında zararlı eksileri de olduğunu düşünenler çocuklarını bunlardan korumak istiyor. Aynı şekilde işverenler de çalışanlarının Net'te ne yaptığını kontrol etmek isteyebiliyor...
Yardımcı Yazılımlarla Dedektiflik Yaparak Evde Çocuklarınızı, İşte Çalışanlarınızı Gözetlemek Mümkün

Bilgisayarlar artık her tarafta,
tıklayın, destekleyin:
öyle ki yapmak istediğimiz her ne olursa olsun onlardan yararlanıyoruz. Kuşkusuz hayatımızı oldukça kolaylaştırıyorlar ama aynı zamanda başka amaçlar için de kullanılabiliyorlar.

Peki ya başka türlü kullanım bize rahatsızlık hatta zarar verecekse, ya da en azından bizi huzursuz edecekse? Belki de kontrol ettiğiniz bilgisayarlarda yapılanları izlemeniz sizin ve etrafınızdakiler için en iyisi.

Özellikle bilgi işlem güvenliğine yüksek harcamalar yapamayacak olan küçük işletmeler ve ev kullanıcıları daha da dikkatli olmalı. Günümüzde bilgisayarlar ile ciddi suçlar işlenebiliyor ve sorumluluk da sistem sahibi ya da yöneticisine kalabiliyor. Bunun dışında evladınızın saatlerini karşısında geçirdiği bilgisayarında, kötü niyetli yazılım, web sitesi ve sohbet odalarındaki art niyetlilerden ne kadar uzak kalabildiğini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ya da şirketinizdeki bir ya da daha fazla sistemi kullananların, işlerini ne kadar verimli yaptığını, şirket sıfatı barındıran e-posta yazışmalarında ne gibi bilgileri paylaştıklarını görmeyi tercih edebilirsiniz.

Ajan Yazılımlar
Bahsettiklerimiz ve daha onlarca başka nedenle bilgisayarda yapılanları öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu durumda gözetleme görevi işlenen yazılımlardan faydalanabilirsiniz. Uzunca bir süredir bilgisayarı bir ajan gibi takip eden, yapılanların kaydını tutan programlar mevcut.

Fakat tabii ki göz önünde bulundurmanız gereken çok önemli bir konu var. Kişisel mahremiyet! Eğer başkalarının özgürlüğüne müdahale edecek noktaya varır, gözetleme işini uç noktalara vardırırsanız, yaptıklarınızın ciddiyetine göre kanunlara karşı gelmiş olabilirsiniz. Bunu hiçbir zaman unutmamalısınız. Ayrıca kişilere gözetlendiklerini haber vermek de bir çözüm olabilir, buna az sonra değineceğiz.

Bugün ciddi olarak piyasaya sürülmüş çok ileri seviyede ticari ajan yazılımlar bulunduğu gibi oldukça basit alternatifler de mevcut. Hatta sadece yazılım ile değil, bilgisayarın arkasındaki klavye girişine takılabilen tuş kaydedici donanımlar da bulunuyor.

Biz bu yazıda, İnternet'te kolayca bulabileceğiniz WinGuardian programıyla nasıl bilgisayarımızda yapılanlardan haberdar olabileceğimizi göreceğiz. WinGuardian aynı zamanda, izin vermediğiniz web sitelerine de ulaşılmasını engeller.

WinGuardian
Kurulum dosyasına çift tıkladıktan sonra kısa sürede program bilgisayarınıza yüklenecek. Tek yapacağınız, sadece siz programa ulaşabilesiniz diye şifre girmek ve ardından şifreyi doğrulamak. Ardından WinGuardian Windows arka planında çalışmaya ve kayıt tutmaya başlıyor ve Windows her açıldığında sistemi gözetlemeye devam ediyor.

Tabii ki izlenen kişi programın varlığından haberdar olmamalı. Bu nedenle WinGuardian'a Başlat menüsünden ya da benzeri bir noktadan ulaşamıyorsunuz. Bunun yerine aynı anda Ctrl, Alt, Shift ve Y tuşlarına basmanız gerekiyor. Ve WinGuardian karşınıza çıkıyor.

Önce programın kısıtlı sürümü olduğunu belirten bir pencereyle karşılaşıyorsunuz. Burada "Buy Later" seçeneğine basıyoruz ve gelen uyarıyı OK ile geçiyoruz. Ardından da, kurulum sırasında iki kez girdiğimiz şifreyi yazıyoruz. Programın ana ekranında yer alan "Start Logging" tuşu WinGuardian arkaya gizleyip kayıt tutma işini başlatmış oluyoruz. Zira ana menü açıkken program yapılanların kaydını tutmuyor.

Eğer programın şu anda kayıt tutmasını istemiyorsanız, "Shutdown" düğmesi ile kapatabiliyorsunuz. Program Windows kapatılıp tekrar açılana kadar çalışmıyor, ancak bir daha ki oturumda tekrar kayıt tutmaya başlıyor. Programın en sık kullanacağınız özellikleri enstantane ekran görüntüleri, tuş vuruşları kaydı ve faaliyet listesi. Öncelikle bunların ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını inceleyelim.


» 2. sayfa »
Nelerin Kaydı Tutuluyor, Kayıtlara Nasıl Ulaşılıyor, Ekran Yakalama, e-posta ile Rapor Alma, Detaylı Ayar ve Gözetleme...
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Bu dosya konusunda incelediğimiz izleme programlarının kötü niyetli kişilerce kullanılabi- leceğini unutmayın. Örneğin bu nedenle İnternet kafelerdeki yazışma- larınıza dikkat edin, bankacılık işlemlerinizde sanal klavye gibi yardımcıları kullanın. Bunu da yapamıyorsanız, tuş vuruşlarını kaydeden "key logger"lara karşı, önemli şifrelerinizi korumak için fazla karakter yazıp sonra silin. Örneğin şifreniz "şekerleme" ise "şkekrilaemae" yazıp sonra aradaki gereksiz karakterleri silin, böylece şifrenizi ele geçirmeye çalışanların işini zorlaştıra- bilirsiniz.

- Tabii ki bu tip programların sayısı oldukça fazla, farklı isteklere yanıt veren bu programlardan ben aslında eski bir program olan WinGuardian'ı seçtim, bu eski sürümü Download.com 'da arama yaptırarak kolayca bulabilirsiniz.

Böyle bir dosya konusunu yayınlayıp yayınlamamak arasında kararsız kalmak rahatsız edici. Bir yanda gerçekten bu yöntemlere iyi niyetle ihtiyaç duyanlar, diğer yanda kötü emeller, ya da sırf zevk için benzer eylemlere girenler... Siz siz olun, zevk için dahi başkalarını gözetlemeyin.