www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Adım Adım ADSL Bağlantısı
Mayıs 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^sayfa 1 2 3

ADSL Rehberi: Başvuru, Kurulum, Çözümler

Dikkat Edilesi Pürüzler
Telefon hatları
üzerinden aldığımız ADSL hizmeti, hattın kalitesinden doğal olarak etkileniyor. Sık sorulan sorulardan biri olan "dial-up bağlantıdan düşüyorum, hattım çok eski, kalitesiz, ADSL'de aynı sorunu yaşar mıyım?" çekincesinin yanıtı, tabii ki ADSL de parazitten etkileniyor. Fakat bu parazit santral ile kutu arasındaysa başvuru sonrası Türk Telekom tarafından gideriliyor. Ama parazit bina içi sorunların sonucuysa doğal olarak TT karışmıyor.

Daha da önemlisi ADSL hizmetinin henüz çok kısıtlı miktarda sunuluyor olması. Sayılı şehirde bazı ilçelerde ADSL mevcut. Buna ek olarak santrale mesafe çok önemli. Uzaklaştıkça hız da düşüyor, hatta kullanılan bakır kabloların kalınlığı 0.4 mm olduğundan 3 kilometreden uzaktaki telefonların ADSL hizmetinden tam kapasite faydalanamayacağı da teoride biliniyor. TT, size ADSL hizmetini açmadan önce bu konuda bir araştırma yapmıyor ve hattınız açılıyor, faturanız da işlenmeye başlıyor. Fakat burada TT'yi suçlamak biraz acımasızca olur, birkaç yıl önce DSL dağıtımına başlayan ABD'de Telekom şirketleri bu tip araştırmaları
ADSL ile Neler Yapılabilir?
- Tek bir ADSL bağlantısı ile evde ya da iş yerinde birbirine bağlı birçok bilgisayar İnternet'e çıkabilir.

- İnternet üzerinden görüntü ve ses yayınlarını anında izleyebilirsiniz.

- Dosya transferinde çok daha yüksek performans yaşarsınız.

- Hızlı İnternet bağlantısı gerektiren, süre ve içerik kalitesinin hayati olduğu iş uygulamalarını verimli kullanabilirsiniz.

- Şirketler farklı ofislerini birbirine daha ucuza bağlayabilir.

- İnternet üzerinden çok oyunculu oyunlar daha verimli oynanabilir.

- Tüm bunlar dışında sürekli ve hızlı İnternet bağlantısı ile sunucu hizmetleri verebilirsiniz. Örneğin başka bir şirkete hosting ücreti ödemektense, kendi sitenizi kendi bilgisayarlarınızdan yayınlayabilir, FTP ve mail server kurabilirsiniz.

yapmadan hizmeti başlatıyordu, ayrıca ilk dönemde yüksek faturalar her ülkede söz konusu.

Türk Telekom'un kendi personelini bilgilendirmek için dağıttığı raporda buna ek olarak parazitin, yüksek hız seçeneklerinde bağlantının düşmesine neden olabileceği de belirtiliyor.

Sanki yeterli talep yokmuş, ADSL'ye ilgi azmış gibi "promosyon" adı altında fiyatın düşürülmesi, TT'nin ceza almasında etkili olduğu gibi kullanıcıların da aklını karıştırdı. Şu an yürürlükte olan nispeten düşük "promosyon" fiyatları Haziran 2004'e kadar böyle devam edecek. Ama ardından, TT Genel Müdürü "amacımız düşük fiyatı sürdürmek" dese de, fiyatlar artabilir, abone olurken bunu da göz önünde bulundurun.

Lafın kısası, ADSL dağıtımının başlaması sonrası "Türkiye Geniş Bant erişime kavuştu" şeklindeki tanıtımlar gözünüzü boyamasın, zira siz bu hizmeti almaya hak bile kazanamayabilirsiniz. Ülkemizde DSL hizmeti olarak ADSL verilmekte, kısa vadede alternatiflerle karşılaşmamız pek olası değil, fakat SDSL, IDSL gibi DSL bağlantı türleriyle farklı taleplere yanıt verilebiliyor ve de santrale daha uzak olunsa da bağlantı kurulabiliyor.

Donanım ve Güvenlik
ADSL modem seçerken daha önce de belirttiğimiz gibi dahili bir modem seçebilirsiniz, böyle bir durumda artık bilgisayarların bir parçası olan Ethernet ağ kartına da gereksiniminiz olur. Sisteminizde yoksa maliyeti 5 $ civarındadır. Yer sıkıntısı çekenler için de harici USB modemlerden daha uygundur. Öte yandan bazı TT teknik servislerinin dediklerinin aksine, USB modemlerle daha çok sorun yaşamazsınız.

Alacağınız modemde splitter özelliğindan bahsetmiştik. Bunun dışında profesyonel kullanıma yönelik çok port'lu modemler de piyasada bulunmaktadır. Böylece tek hattan gelen ADSL bağlantısını birçok bilgisayara dağıtabilirsiniz. Örneğin 4 port hub'lı ve de detaylı yönetim seçenekleri sunan kurumsal modeller 300 milyon TL civarında fiyatlarla satılmaktadır.

KabloNet Alternatifi
ADSL'den önce telefon üzerinden standart bağlantıya alternatif olan "kablonet" ile kablo TV şebekesi üzerinden İnternet bağlantısı kurulabiliyor. ADSL almaktaki zorluklar göze alındığında kablo İnternet de ciddi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Kısa bir karşılaştırma yapmak gerekirse, kablo ile bağlantının mesafeden bağımsız olduğunu, daha yüksek transfer hızları vaat ettiğini görüyoruz. Fakat kısa bir süre öncesine kadar oldukça yüksek fiyatlarda sunulan bu hizmetin bir diğer eksisi de maksimum hızı kullanıcıların paylaşması. Eğer sadece e-posta kontrol etmekle yetinmeyen kullanıcılarla aynı şirketten hizmet alıyorsanız bağlantı hızı ADSL'e göre çok daha değişken oluyor. Ve de kurulum için kablonet görevlisini beklemek zorunda kalıyorsunuz. Tüm bunlara rağmen eğer ADSL dağıtımı sonrası kablonet firmaları küçülmek zorunda kalmazsa ve de altyapılarını korurlarsa, yoğunluk derecesine bağlı olarak, daha yüksek hızlara ulaşmak mümkün.

Çok sayıda model bulunduğundan ve de kullanım amacı değişken olduğundan kesin önerilerde bulunmak çok zor. Hele stoklar sürekli değişirken, arkadaşınızda araştırdığınız modem bir anda piyasada kalmayabilir. Örneğin Alcatel Thomson Speedtouch akla gelen başarılı modellerden. Ayrıca Zoom'un 5551 4-port LAN, vb. modelleri hem splitter, hem İnternet'i dağıtan router, hem de bir Firewall barındırıyor. Tabii bu model de birden çok kullanıcının, switch ya da hub olmadan bağlanmak istediği ofis, vb. durumlarda uygun. Yine Link, Corecess, Paradigm, Zyxel ve burada isim saymadığımız pek çok modeli rahatça kullanabilirsiniz, zira piyasadaki modeller önce onay alıyor, sonra dağıtılıyor.

Çok farklı özelliklere sahip değişik modemler bulunduğundan acele etmemenizde, bağlantıyı nasıl kullanacağınızı belirtip ona göre modem istemenizde yarar vardır.

Modemlerde dikkat edeceğiniz bir diğer özellik de "firewall" yeteneğidir. Sürekli İnternet'e bağlı kalacağınızdan İnternet saldırganlarının hedefi olmanız daha kolaydır, zira uzun süre aynı İnternet adresini meşgul edersiniz. Windows ME ve öncesi kullanıcılar, eğer bağlandıkları ortamda bir ağ üyesi değillerse, dosya ve yazıcı paylaşımını mutlaka kapalı tutmalıdır. Bir kalkan ile daha güvende olursunuz. Ama modeminiz fiziksel bir firewall desteği vermiyorsa, ZoneAlarm, Norton İnternet Security gibi yazılım 'firewall'lar gerekli güvenliği sağlar.

Birçok yazımı bitirirken olduğu gibi yine İnternet güvenliğine önem vermenizi, firewall ve antivirüs yazılımlarını bir arada kullanmanızı öneriyorum. ADSL için fazladan gereken bir diğer şey de "sabır"…

2. sayfa «

 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Yeni dağıtımın sadece Türk Telekom tarafından değil, çözüm ortaklarıyla beraber yapılacağı açıklandı. Bu durumda, hattınızı kullanma aşamasında yeterli bir teknik destek almak söz konusu olacak gibi. Ayrıca yine bir süre sonra İnternet Servis Sağlayıcı şirketlerin de ADSL hizmeti vermeye başlaması bekleniyor.

- Telekom'dan duyuruları okumak için telekom.gov.tr sitesinden faydalana- bilirsiniz.

ADSL'nin yetersiz miktarda dağıtılması bir yana, şu anda faydalandığımız ADSL teknolojisinin yıllar öncesinden kalma olduğunu, ADSL standartlarına yapılan eklenti ve geliştirmelerle günümüzde pek çok ülkede, ADSL'nin çok daha yüksek hızlar sağladığını da belirtmek gerekli.