www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Adım Adım ADSL Bağlantısı
Mayıs 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^sayfa 1 2 3

ADSL Rehberi: Başvuru, Kurulum, Çözümler

Modem Ayarları
Sabırla bekleyip ADSL hattınıza kavuştuktan,
üstüne de harcama yapıp yeni bir modem alıp bağladıktan sonra iş bitmiyor. Aksine en çetrefilli bölüme şimdi geldik. ADSL modemlerin ayarlarını yapmak pek çok kullanıcı için oldukça zor.

Tabii ki bazı modellerin kurulum programları yükü oldukça hafifletmektedir, ama biz adım adım ilerleyelim. Modem bilgisayara başarıyla bağlandıktan sonra İnternet Explorer ya da Mozilla gibi kullandığınız İnternet tarayıcısını açın. Adres satırına, http://192.168.0.1 gerin. Modeminiz için doğru adresi kullanma kılavuzu ya da İnternet'ten edinebilirsiniz. Örneğin bazı Corecess modemlerde daha farklı ayarlar gerekmekte, ardından http://10.0.0.2 adresine girilmektedir.

Her modemin İnternet tarayıcısından ulaşılabilen bir ara birimi vardır. Burada DNS adresi ayarlarından istatistiklere kadar pek çok veriye ulaşılabilir.
Her modemin İnternet tarayıcısından ulaşılabilen bir ara birimi vardır. Burada DNS adresi ayarlarından istatistiklere kadar pek çok veriye ulaşılabilir.

Karşınıza ayarları yapabilmenizi sağlayan modem ara yüzü çıkacak. Türk Telekom, şebekesinde iki farklı altyapı olduğundan söz edebiliriz. 20 Kasım 2003 öncesi dağıtılan portlar, TT'nin Alcatel ağını kullanırken bundan sonra dağıtılanlar tartışmalı bir ihale sonrası NEC sistemine bağlanmakta. Biz, ilk dönem ADSL kullanıcılarının da yeni modem alması, yeni bilgisayarlarına kurulum yapması, vb. olasılıklar nedeniyle aradaki küçük farka da değinelim. Modem arabiriminde 20 Kasım öncesi hattını açtıranlar sırasıyla şu değerleri ayarlamalı:
protocol: PPPoA
Encapsulation: VC-Mux
20 Kasım sonrası hattını açtıranlar ya da bundan sonra başvuracak olanlar ise şu ayarları yapmalı:
protocol: PPPoE
Encapsulation:LLC
Bunun dışında tüm ADSL kullanıcıların yapması gereken diğer ayarlar şunlar: VPI:8 VCI:35 ve DNS NO 1: 212.156.4.4 ile DNS NO 2: 212.156.4.20

Bazı kullanıcıların merak ettiği, yurt dışından getirttikleri ya da satın aldıkları modemi şebekede kullanıp kullanamayacakları. Ortalama bir ADSL modemde doğru VPI ve VCI değerlerinin düzeltilmesi sonrası çoğu modemi burada da kullanabilirsiniz. Bağlantı ayarları yapıldıktan sonra kullanıcı adı ve şifresi TT'nin verdiği değerler olarak girilir. Bu yazı hazırlanırken kullanıcı adı için 19 ile başlayan ADSL numaranızın 19'dan sonra gelen bölümünün ardından boşluk bırakmadan @ttnet yazmanız gerekiyordu. Örneğin numaranız 19877655 ise kullanıcı adınız, 877655@ttnet olacaktır. Şifreniz ise telefon numaranızın bölge kodu eklenmeden yazdığınız 7 haneli bölümüdür. Örneğin numaranız 2129991999 ise şifreniz 9991999 olacaktır. Bağlantı ya da hizmet adına ise istediğiniz bir ismi giriniz, örneğin TT-ADSL gibi.

Sorunlara Çözüm
Bahsettiğimiz şekilde modeminizde sürekli bir yeşil ışık tüm bunlardan sonra yanmıyorsa Türk Telekom 124 data arıza servisini aramalısınız. Tabii oldukça farklı bir modeminiz varsa kullanım kılavuzuna başvurmayı unutmayın.

Unutulmaması gereken, bilgisayarın otomatik IP alması gerektiğidir. Normalde modeminiz ve ayarlarınız böyledir, fakat az önce örnek olarak kullandığımız Corecess modemlerde önce elle IP atanmaktadır, sonra yine otomatiğe dönülmektedir. Unutmanız durumunda, ya da kurulumu siz değil başkası yapmışsa, eksik bıraktıkları sonucunda bu gözden kaçabilir.

Otomatik IP alınıp alınmadığını kontrol için ping atmayı deneyebilirsiniz. Bunun için Başlat menüsünden Çalıştır (Start > Run) tıklanır. Kutucuğa command yazınız. 192.168.0.1 örneğinden devam edersek, karşınıza çıkan siyah ekranda ping 192.168.0.1 yazınız. Eğer modeminiz başka bir IP'ye göre ayarlanmışsa da ping kelimesinin ardından bu numarayı giriniz.

Eğer birkaç defa cevap alırsanız ve bayt, süre bilgileri sunulur, en altta kaybolan=0% olarak gösterilirse modemi görüyorsunuz demektir. Bu aşamada bir sorun yoktur. Fakat ping atınca yanıt gelmiyor, "istek zaman aşımına uğradı" mesajı alıyorsanız, en altta 100% kayıp gösteriliyorsa otomatik IP'ye ayarlamamış olabilirsiniz ya da modeminizin fiziksel bağlantısında sorun olabilir.

Otomatik IP ayarı için Windows XP'de bağlantının özelliklerinden TCP/IP'ye ulaşın. Windows 98'de ise ağ komşularından TCP/IP özelliklerine ulaşabilirsiniz. Ya da Denetim Masası'ndaki Ağ bölümünden faydalanabilirsiniz. Burada "Otomatik olarak bir IP adresi al" seçeneğini işaretleyiniz. İşletim sisteminize göre bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Sorunu bulmak için kontrol edebileceğiniz bir diğer nokta da modeminizin DHCP özelliğinin kapatılmamış olmasıdır. Yine kullanım kılavuzundan modeminizin DHCP ayarının nereden yapıldığını bulabilir ve kapatılmışsa açabilirsiniz. ADSL başvurusu için değil, bağlantıdaki sorunlar için Türkiye'nin her tarafından 444 03 75 numaradan yardım isteyebilirsiniz. Maalesef bazı modem satıcıları destek için ek ücret talep etmektedir, modem tercihiniz sırasında bunu da göz önünde bulundurup eğer teknik bilginiz yetersizse sonuna kadar destek veren bir firmayı seçebilirsiniz.

1. sayfa «


» 3. sayfa »
ADSL ile Neler Yapılabilir, Modem Ayarları, Sorunlara Çözümler, Dikkat Edilesi Pürüzler...
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Yeni dağıtımın sadece Türk Telekom tarafından değil, çözüm ortaklarıyla beraber yapılacağı açıklandı. Bu durumda, hattınızı kullanma aşamasında yeterli bir teknik destek almak söz konusu olacak gibi. Ayrıca yine bir süre sonra İnternet Servis Sağlayıcı şirketlerin de ADSL hizmeti vermeye başlaması bekleniyor.

- Telekom'dan duyuruları okumak için telekom.gov.tr sitesinden faydalana- bilirsiniz.

ADSL dağıtımından övgüyle söz edilmesine rağmen bugüne kadar sadece 60 bin, bundan sonra da ilk aşamada sadece 100 bin portun dağıtılmasının planlanıyor olması, 70 milyona yakın nüfusumuz göz önüne alındığından gülünç rakamlar. Ya bu sınırlı miktara bile 2004'te zar zor ulaşılması...