www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  E-postalarınızı Web'de Toplayın
Nisan 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^

Postanızı Web'den Okuyun, Güvenli ve Çabuk Olun!

İnternet sağlayıcınızdan ya da bir başka kaynaktan edindiğiniz POP3 tabanlı posta hesabınızı, Outlook dışında kontrol edebilmek dünyanın her yerinden mesajlarınıza ulaşabilmenizi sağlar. Hem de daha güvenli olarak.
Outlook'a gelen mesajlara Web üzerinden bakmak sizi bilgisayarınızdan bağımsız kıldığı gibi tehlikelerden de koruyabilir

İnternet,
tıklayın, destekleyin:
bazıları için "e-posta" demek. Sanal mektup arkadaşlıkları kuran, dünyanın öbür ucundaki akrabasına ulaşmak isteyen, iş yazışmalarını hızla ve ucuza yapan sayısız İnternet kullanıcısı o gün gelen mesajları kontrol etmeden yatmışsa bir şeyin eksik olduğunu düşünüyor.

Peki ya o gün, postalarınızı kontrol etmek için kendi bilgisayarınızın başına oturamazsanız, ama etrafınızda birçok bilgisayar varsa? Çoğu kişi hem bu olasılığı hem de hayat boyu kullanım kolaylığını düşünerek ücretsiz web tabanlı e-posta adresi alıyor.

Ama yazıştığı insanlara Turk.net, Superonline gibi servis sağlayıcılardan ya da şirketininden aldığı "resmi" adresini verenler ne yapacak? İşte bu yazıda, Hotmail gibi web tabanlı e-posta adresleri değil Outlook Express gibi programlarla ulaşılan POP3 adreslerini her yerden kullanmak isteyenlere yol göstereceğiz.

Farklı Amaçlara Hizmet
Bir zamanlar web tabanlı e-posta hizmetleri sadece "gezginler" için uygun kanısı yaygındı. Fakat bugün, gerek spam olarak adlandırılan reklam mesajların gerekse de e-posta virüs salgınlarının artması ile POP3 sunucudan e-posta indirmek bazı günler işkence olabiliyor. Uzun beklemeden sonra tanımadığınız birinin attığı dev mesajlar bir yana, virüslü bir eki açınca başınıza belayı almış oluyorsunuz.

Hele antivirüs, vb. önlemleri almayanlar, POP3 e-postalarına dahi web'den bakarak, Yahoo! gibi sitelerin virüs tarama gibi hizmetlerinden faydalanabilirler. Karar vermeden önce artıları ve eksileri gözden geçirin. Burada birçok artı noktadan bahsetmemiz de hizmeti tanıtmak amaçlı, yoksa normal kullanımda POP3 mesajlarınızı posta programınıza almanız en alışılagelmiş yoldur...

Ayrıca web sitelerinden ücretsiz olarak sadece mesajlarınızı alabildiğinizi, e-posta atmaya kalkınca yine web sitesinin verdiği isim@yahoo.com benzeri adresinizi kullanmak zorunda olduğunuzu da unutmayın. Tabii aynı hizmeti, İnternet servis sağlayınız da veriyor olabilir, araştırın.

Neleri Bilmek Gerekli?
Eğer bilgisayarınız içinde hazır İnternet bağlantısı ve kurulmuş e-posta, vb. programlarla gelmediyse, siz İnternet servis sağlayıcınızın verdiği e-posta adresinizi elinizle Outlook Express gibi mail programlarına eklemiş olmalısınız. Ama bunu yapmadıysanız, ya da nasıl yaptığınızı unuttuysanız, mesajlarınıza web'den ulaşabilmek için bazı şeyleri hatırlamalısınız.

POP3 sunucu adresi: Gelen e-postalar, servis sağlayıcının, ya da şirketinizin mail sunucusunda toplanır. Bu sunucunun adresi, genelde web adresinin başına POP3 eklenmesiyle ortaya çıkar. Örneğin, pop3.byte.com.tr, pop3.pcpratik.com. Fakat baştaki bölüm her zaman POP3 olmayabilir, "mail" gibi eklerden de oluşabilir. Eğer sunucu adresini bilmiyorsanız, servis sağlayıcınızdan, eğer şirketinizin verdiği adresse, görevlilerden öğrenin. Eğer Outlook Express, vb. programlardan e-posta alıp gönderiyorsanız, sunucu adresini kolayca öğrenebilirsiniz. Outlook'da Araçlar menüsünden "Hesaplar"a tıklayın. Burada Posta sayfasını seçin. Kullandığınız hesabınıza tek tıklayıp Özellikler düğmesine basın. Burada Sunucular sayfasına geçin ve Gelen Posta kutusunda yazan sunucu adresini not edin.

Outlook Express ile posta alıyorsanız, ihtiyacınız olan bilgileri, posta hesabınızın özelliklerinde bulabilirsiniz
Outlook Express ile posta alıyorsanız, ihtiyacınız olan bilgileri, posta hesabınızın özelliklerinde bulabilirsiniz.

Kullanıcı Adı, Şifre: Kullanıcı adını hatırlamıyor ama Outlook ile posta transferi yapıyorsanız yine aynı sayfaya gidin. Orada "Hesap adı" kutusunda yazan kelime kullanıcı adınızdır. Genelde kullanıcı adı ve şifreniz, İnternet'e bağlanırken kullandıklarınızın aynısıdır.

Web Tabanlı Çalışmanın Artıları ve Eksileri

Artılar
:
- Son zamanlarda hızla artan e-posta virüslerinin eklerini yanlışlıkla açma riski azalır. Ayrıca, belirttiğimiz gibi, Yahoo, vb. sitelerin virüs tarama desteği sayesinde rahat edersiniz. Yine minik kod parçalarını çalıştıran web sayfaları şeklinde gelen postalara karşı da daha güvende olursunuz.

- Kendi bilgisayarınız dışında, başka bilgisayarlarda mesajları almak için e-posta programı açıp ayarlarınızı kurmak her seferinde zaman kaybettirir. Ayrıca hesabınızı silmeyi unutursanız, başkaları e-posta trafiğinize hakim olabilir.

- Uzun iş yolculukları, hatta askere gidenler(!), dönüşte posta kutularını dolu bulduğu gibi, aynı nedenle birçok kişi de onlara ulaşamamış ve mesajları kendilerine geri dönmüştür. İnternet'e bağlı bir bilgisayar bulunca hemen POP3 postalarınızı alıp gözden geçirebilir ve temizlik yaparak kutunuzun dolmasını engelleyebilirsiniz.

- E-posta programınızda ne kadar filtre kullansanız da, yine de gelen birçok mesaj bilgisayarınıza indirilir. Bu hem zaman hem de para kaybı demektir. Halbuki, web tabanlı olarak mesajları kontrol ederken, büyük boyutta, istenmeyen veya virüslü postaları okumadan ve bilgisayarınıza indirmeden 2 tıkla silebilirsiniz.

Eksiler:
- Bu ticari web siteleri/ girişimleri dışında, servis sağlayıcınız mesajlarınızı web'den alıp okuyabilmenizi sağlıyor olabilir. Bu her zaman en iyi seçenektir.

- Postalarınızı normal şartlar altında bağlı olmadan okuyamazsınız. İnternet bağlantı ödemeleri bir miktar artabilir. E-postalar sonsuzu kadar sizin bilgisayarınızda, e-posta programınızda kalmaz.

- Tabii ki, her e-postanız için yeni reklamlarla karşılaşırsınız. Yazışma süreleriniz toplamda artar.

- Bazı web tabanlı posta hizmetleri kullanıcılarına düşük kapasiteli hesaplar açar. Eğer POP3 sunucunuza büyük boyutlarda mesajlar geliyorsa, bu örneğin Yahoo! hesabınızın dolmasına neden olabilir.

Adım Adım Postaları Yahoo!'ya Toplamak
Adım 1: Yahoo Mail! giriş sayfasında kullanıcı adı ve şifremizi yazdıktan sonra e-posta sayısını gösteren karşılama ekranıyla karşılaşırız. Burada sağ üst taraftaki "Mail Options" linkini takip edelim.

Adım 2: Seçenekler arasında "Mail Accounts" seçilir. Gelen sayfada şu anda kullandığımız Yahoo! Mail hesabımız bulunmaktadır. Bunun yanına POP3 hesabımızı eklemek için üstteki üç düğmeden "Add" yazana basarız.

Adım 3: Yahoo'ya ekleyeceğimiz varolan adresimiz yeni bir hesap olarak yerini alacaktır. Bu nedenle ilk olarak bu hesaba bir ad vermeniz istenir. Kutuya istediğimizi yazıp "Continue" düğmesine tıklarız.

Adım 4: Asıl ayarların yapılacağı ikinci ayar sayfası açılır. Burada Yahoo!'nun bağlanmasını istediğiniz posta sunucusunu ilk kutuya yazarız. Örneğin TTNet'den aldığı e-posta hesabını kullanmak isteyen, "mail.ttnet.net.tr" yazar. Genelde bu adres pop3.sunucu.adi şeklinde olur. Sunucu adı, e-postanızda @ işaretinden sonra yer alan bölümdür. Daha sonra kullanıcı adı ve şifrenizi alttaki kutulara girip son olarak bu hesaba bir renk kodu seçersiniz. Sonunda "Setup Mail Server" düğmesi tıklanır.

Adım 5: Bu iki basit adımdan sonra artık Yahoo!'dan POP3 postalarınızı alabilirsiniz. Bu yeni hesaba gelen mesajlar, Inbox'unuzda seçtiğiniz renk koduyla işaretlenir ki ayırabilesiniz.

Adım Adım Postaları Mail.com'a Toplamak
Adım 1: email.com, mail.com ve pek çok sunucu adını ve dolayısıyla kullanıcısını barındıran Mail.com anasayfasına yine kullanıcı adı ve şifremizle sisteme gireriz. Açılan sayfada, sol bölümdeki menüden "Options" seçilir. Burada "External Mail" linki takip edilir.

Adım 2: Mail.com, size 5 ayrı adresinizi bir kerede ekleyebileceğiniz bir sayfa açar. Burada, yine POP3 sunucu adresinizi yazar, sonrada o hesabın kullanıcı adı ve şifresinizi girersiniz. "Leave Mail on server" seçeneği işaretlidir ve aldığı mesajları POP3 sunucunuzdan silmeyeceğini belirtir. Silinmesini isterseniz bu işareti kaldırın. Yahoo'dan farklı olarak, Inbox'a geldiğinizde, "Get External Mail" linkine tıklayarak POP3 postalarınızı toplatırsınız.

 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Hazır web tabanlı e-posta sitelerinden bahsetmişken, Google'ın da yakında, hem de büyük disk alanı ile, posta hesabı dağıtmaya başlayacağını haber verelim.

Tinerci çocukların estirdiği teröre karşı bir şey yapılamaması, polislerin de artık bıkkınlık geçirmesi, yakaladıklarını tekrar salmaları, zaman kaybı, çocukların verdiği zararlar. Bizzat yaşadığımdan burada paylaşıyorum.
Ülke olarak hala çözemediğimiz ne sorunlar var...