www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  Şifrelenmiş Dosyaları Kurtarmak
Mart 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^sayfa 1 2

Kayıp Şifreleri Çözün

Kayıp Office Şifreleri
Microsoft Office programlarıyla hazırlanan çalışma dosyaları en çok şifre kullanılanlardandır. Tabii ki Word, Excel, Access gibi programlarda şifrelediğiniz dosyaları da çözmeye çalışan programlar var. Passware'in bir kit olarak sunduğu çözücüler arasında Office dosyaları için olanlar da yer alıyor. Ama biz az önce incelediğimiz zip, rar çözümünü sunan Elcomsoft'un Advanced Office XP Password Recovery yazılımını kullanacağız.
tıklayın, destekleyin:

Bu sefer en üstteki ilk düğme ile Office dosyamızı buluyoruz. Saldırıya başlamak ise Start Recovery düğmesiyle oluyor. Ve yine kaldığınız yerden devam edebilmeniz için projeyi kaydedebiliyor ve ilerde tekrar açıp devam edebiliyorsunuz.

Bu program ile yine Brute Force, Mask ve Dictionary saldırıları yapılabiliyor. Ayrıca "Custom Charset" ile arama yapılmasını istediğiniz özel karakter setini belirtebiliyorsunuz. Programın deneme sürümü en fazla dört karakterlik şifreleri çözebiliyor. Programın tam sürümünü İnternet'ten elde edebilirsiniz.

ICQ Şifrenizi Kurtarın
Aslında diğer şifre unutma problemlerinden biraz daha sık karşılaşılan ve farklı olan anında haberleşme ve sohbet programlarının şifresinin unutulmasıdır. Genelde kullanıcılar ICQ, Messenger gibi programları kurduktan sonra sadece bir kez şifre kullanırlar. Zaten asıl neden, sizin sohbet numaranızı ilerde başkasının almasını, sizin adınızı kullanmasını engellemektir.

Ve bir gün gelir, bilgisayara yeni işletim sistemi yüklenir, ya da bir arkadaştan anında haberleşme programını çalıştırmak gerekir. Program kurulduktan sonra numarınızı sorar, ardından şifre gelir ve sizde bir anda hiç kullanmadığınız bu şifreyi hatırlamadığınızı fark edersiniz. En iyisi siz siz olun, bilgisayarınız sorunsuz çalışıyor olsa da bugünden şifrenizi öğrenin ki rahat edesiniz.

ICQ şifresini kurtarmak için Passware'in Messenger Key programından faydalanacağız. Programı kolayca kurduktan sonra çalıştırıyoruz ve ardından Recover düğmesine basıyoruz. Eğer program ihtiyacı olan dosyayı kendisi bulamazsa biz ICQ'nün kurulu olduğu klasörü buluyoruz. Ardından da ICQ numaramızdan oluşan .dat uzantılı dosyayı buluyoruz, örneğin 94112641.dat gibi. Dosyaya çift tıklayınca ICQ numaranız ve nick'iniz görüntüleniyor. Burada mavi olarak yazılmış UIN numaranıza sol tıklayın ve program şifrenizi göstersin.

Yıldızların Altında...
Ünlü şarkı "yıldızların altında..." derken, Windows da bazı durumlarda şifreleri asterisk olarak da bilinen yıldız benzeri işaretler ile gizler. Windows XP'de ise yıldız yerine kalın noktalar kullanılır.

Eğer İnternet Explorer'ın şifreleri hatırlama özelliğini kullanıyorsanız, örneğin bir forum sitesine girerken kullanıcı adını yazdığınızda Explorer da şifrenizi otomatik olarak girer ama tüm şifre kutularında olduğu gibi bu yuvarlak ya da yıldızlarla gizlenir. Uzunca süre Explorer'dan yardım aldıktan sonra bu şifreyi unutma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Aynı şey, şifreleri maskeleyen her Windows uygulamasında olabilir. Örneğin bir FTP sitesine ya da kendi kişisel web alanınıza CuteFTP benzeri FTP programlarıyla bağlanırken bir hesap oluşturur, ardından da sadece bu hesaba tıklayarak ne kullanıcı adı ne şifreyle uğraşmadan siteye bağlanırsınız. Ya da Outlook Express gibi programlar, hesap özelliklerinde şifreyi meraklı gözlerden böyle korurlar. Ama ben dahil pek çok kişi bu şifreler, hele karışıksa unuturlar. Bu duruma verilebilecek en basit örnek belki de İnternet'e bağlanırken kullandığımız arama programlarıdır. Şifreyi içinde barındıran bu programlar ile bağlantı şifremizi unuturuz ve başka bir bilgisayardan kendi hesabımızla İnternet'e bağlanmaya kalkınca bocalarız.

Bazı minik yardımcı programlar ekranda yıldız ya da nokta ile gizlenen şifreleri bildiriyor.
Yıldızların altındakileri görebilmek için tek yapacağınız yıldızlı şifre kutuları barındıran pencereleri açmak ve ardından Asterisk Key'de Recover demek.

Bu durumda da Passware'in Asterisk Key yazılımından yararlanabiliriz. Öncelikle, şifrenin yıldız ya da noktayla gizlendiği pencereleri açın ve ardından da Asterisk Key'i çalıştırın. Tek yapacağınız merak ettiğiniz şifre pencereleri arkada açıkken, Asterisk Key'de Recover düğmesine basmak. Eğer birden fazla pencere açıksa, Asterisk Key her şifrenin hangi pencereden alındığını yazacaktır.

Son Söz
Bu yazıda bazı çok popüler şifre sorunlarına eğilmeye çalıştık. Bunun dışında İnternet'te neredeyse her dosya türünün şifresini çözmeye adanmış yazılımlar bulabilirsiniz. Örneğin kolayca bulunabilen "Passware" kitiyle WordPerfect'ten FileMaker'a onlarca dosya türüne "saldırabilirsiniz".

Şifre kurtarma yazılımlarını inceledikten sonra bu programlar ile size ait olmayan şifreleri elde etmeye çalışmamanızı öneririz. Aksi halde hem ahlaki açıdan yanlış bir hareket yapmış, hem de kanunlara karşı gelmiş olursunuz.

Son olarak şifre seçerken daha dikkatli olunması gerektiğini hatırlatalım, kimse çözemesin derken kendimizin bile hatırlayamayacağı şifreler oluşturmamaya dikkat.

1. sayfa «

^ Dosya Konuları Listesi ^
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Bu yazıda örnek olarak kullanılan şifre kırıcı programlar download.com adresinde arama yapılarak kolayca bulunabilir. Yine İnternet'te web tabanlı olarak, çoğu zaman ücret karşılığı şifre kıran siteler de bulabilirsiniz. Genellikle "Password Recovery" şeklinde arama yapmak İngilizce sitelerde doğru sonucu verecektir.

Belki kulağınıza gelmiştir, bazıları özellikle "Biz Evleniyoruz" vb. programların farklı bir faydası daha olduğunu belirtiyorlar: Özellikle küçük yerleşim birimlerinde insanların, tanıdıklarının dedikodusu yerine TV'dekilerin dedikodusunu yapıyor olması!