www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  WiFi ile Mekandan Bağımsız İnternet
Şubat 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^sayfa 1 2 3

Kablosuz Ağ ile Sınırsız İnternet

Kablosuz Ağa Geçiş

Ev veya iş yerinize kablosuz ağ yeteneğini
tıklayın, destekleyin:
etkinleştirmek istiyorsanız birden fazla bağlantı imkanınız var. Örneğin bulunduğunuz yerde hiçbir ağ altyapısı yok ve iki veya daha fazla bilgisayarı kablosuz ağ yardımıyla bağlamak istiyorsunuz. Bunun için Yöntem 1'deki adımları takip edebilirsiniz.

Mevcut bir ağınız var ve buna kablosuz ağ da eklemek istiyorsunuz. Bu özelliği sadece bahçede notebook'unuzla İnternet'e erişmek için kullanmak isteyebilirsiniz. Tabi çok başka sebepleriniz de olabilir. Bu yapı için bir örneği de Yöntem 2'deki adımlara göre gerçekleştirebilirsiniz. Burada kullandığımız Erişim Noktası gateway/router özelliği olmayan bir ürün. Router/Gateway özellikli bir Erişim Noktası farklı konfigürasyonlarda kullanılabilir.

Kolay bir kurulum için önerdiklerimiz, IP adreslerinin DHCP tarafından otomatik olarak verilmesini seçmeniz. Ve sadece başlangıçta WEP güvenliğini kapatmanız.

Yöntem 1
Adım 1
Erişim noktasını ana bilgisayar olmasını düşündüğünüz sisteme bağlayın. Diğer sistemler bu sistem üzerinden İnternet'e bağlanabilecekler. Erişim noktasını bilgisayarınıza bağlayabilmeniz için sisteminizde Ethernet kartı bulunması gerekiyor. Erişim noktasını Ethernet üzerinden bağlayabilmeniz için cross kablo kullanmanız gerekebilir. Erişim noktasının paketinden bu kablo çıkmazsa kendiniz yapabilir veya bir teknik servise başvurabilirsiniz.
Adım 2
Erişim noktasıyla birlikte gelen yazılım CD'sinden cihazı kontrol edeceğiniz yazılımı yükleyin. Cihaz varsayılan olarak 192.168.1.1 adresini (farklı cihazların varsayılan IP'si farklı olabilir) kullanıyor. (İnternet'e bağlı bilgisayarınızın IP adresi 192.168.0.1 olacaktır ve diğer sistemlere kendisi IP atayacaktır). Kontrol yazılımını kullanarak Erişim Noktasının otomatik olarak IP almasını sağlayın.
Adım 3
Bazı durumlarda IP numaralarını elle girmeniz gerekebilir. Bunun için hem Erişim noktası hem de ağa dahil olacak diğer sistemlerin IP numaralarını kendiniz girin. Örneğin Erişim noktası için 192.168.0.2'yi kullanın. Alt Ağ Geçidi (Subnet Mask) için 255.255.255.0, Default Gateway için İnternet'i paylaştıracak olan sistemin IP'sini yani 192.168.0.1'i girin.

Adım 4
Ağa dahil etmek istediğiniz diğer bilgisayarlara kablosuz kartınızı takın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yeni donanımınız tanınacak ve sizden sürücülerin yeri sorulacaktır. Birlikte gelen CD'yi kullanarak uygun ürünün sürücülerini yükleyin.
Adım 5
Kablosuz ağ kartını taktığınız bilgisayarda da IP yapılandırması yapmanız gerekiyor. Eğer sabit bir IP numarası atayacaksanız örneğin 192.168.0.3'ü kullanabilirsiniz. Eğer Erişim Noktası otomatik olarak IP almıyorsa ve DHCP Server fonksiyonu aktif ise IP'nin otomatik olarak alınmasını sağlayın.

Yöntem 2
Adım 1
Erişim Noktasını mevcut ağınızdaki hub/switch'e birlikte gelen kabloyu kullanarak bağlayın. Buradaki hub aynı zamanda Kablo, ADSL gibi yüksek bant genişliği sunan modem/router olabilir.
Adım 2
Ağa kablosuz olarak bağlanacak sisteme ilgili kartı taktıktan ve sürücülerini yükledikten sonra ağı görebilmesi ve İnternet'e çıkabilmesi için ağ yapılandırılması yapmanız gerekiyor. Bu yapılandırma için önceki yöntemdeki hatırlatmaları uygulayın.
Her şey bağlandıktan ve erişim noktası dahi kapatılıp açıldıktan sonra bir iki dakika süre verin. Ardından güvenilen, sürekli yayında olan bir siteye bağlanın. Sayfa gelmezse tekrar deneyin. Yine olmazsa, bilgisayar ve erişim noktası ayarlarının hepsinin aynı olduğunu kontrol edin, SSID, DHCP ve varsa şifreleme dahil.

Erişim noktasının göstergesi varsa kontrol edin, kitapçığa başvurun. Menzil içinde olduğunuzu ve sinyalin gücünü kontrol edin. Etrafta, aynı frekansı kullanan cihazların parazit yaratma olasılığını gözden geçirin. Web tarayıcınızın cache belleğini boşaltın, yeniden deneyin. Erişim noktası ayarlarında değişiklik yaptıysanız, tekrar varsayılan ayarlara dönüp deneyin. Ve tabii "para verdik olmadı" fikrini bırakıp sakince oturun ve basit hata olasılığını düşünün. Mesela her şey elektriğe takılı mı? İnternet bağlantınız çalışıyor muydu?

İpuçları, Dikkat Edilmesi Gerekenler
802.11b, 11 Mbps'de çalışan bir protokol kullanır. 802.11b de 802.11 gibi 2.4 GHz frekansını kullanır. Bu evlerimizde kullandığımız kablosuz telefon ve diğer cihazlarla aynı frekanstır.

Yaptığınız anten seçimi ve Erişim Noktanızın bulunduğu yer kablosuz ağınızın kapsama alanını oldukça etkiler. Küçük bir çok yönlü anten sinyal gücünüzü tahmin edeceğinizden çok daha fazla güçlendirebilir. Bu anteni nasıl yerleştirmeniz gerektiği ise bulunduğu ortama bağlıdır ve biraz denemeyle en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

Cihazınıza harici bir anten takabiliyor olmanız faydanıza olacaktır. Kapsama alanınızı arttıracak bir anteni kendi başınıza da yapabilirsiniz. Örneğin silindir şeklindeki metal bir kutu işinize yarayacaktır. Böyle bir anten hazırlamak için helix.remco.tk ve www.oreillynet.com/cs/weblog/view/wlg/448 adreHerhangi bir kutudan kendinize anten üretmek elinizdeslerini kontrol edin.

Anteninizi "daha" yükseğe koymak her zaman için daha iyi sonuç vermez. Anteninizin yönünü ve yüksekliğini deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. Bunu yaparken kablosuz kartla birlikte gelen yazılımın sinyal gücünü gösteren yazılımını takip edin.

Kablosuz ağın kullanım kolaylığı ve getirdiği kolaylıklar bir anda güvenlik önlemlerini unutturuyor. Halbuki ağınız ev ya da ofisinizin dışını da kapsıyor olabilir ve bahçedekiler, yoldakiler kolayca ağınıza ulaşabilir.

Çok basit olmasına rağmen fark edilmeyen bir nokta, ağınızın ismini verdiğiniz SSID. Bu genelde "wireless" gibi kelimelerden oluşuyor ve bunu böyle bırakmak, bahçe kapısını açık bırakmak gibi bir şey. SSID'i değiştirmek tahmini ağ isimleriyle sisteme ulaşmak isteyenleri biraz daha uğraştıracaktır.

Mümkün olan tüm güvenlik opsiyonlarını aktif yapın: WEP'i aktif hale getirin (wireless encryption protocol-kablosuz şifreleme prokolü). MAC adres filtreleme kullanın (Bu Erişim noktanıza bağlanabilecek sistem sayısını sınırlar) "Broadcast mode"u kapalı tutun.

Online bankacılık gibi hassas veri transferlerinde muhakkak SSL/SSH kullanan siteleri seçin.Erişim Nokta(lar)ınızı güvenli olmayabileceğini düşündüğünüz yerlerden uzak tutun. Aksi halde önemli verilerinize başkalarının da ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz.

Güvenlik ve sorunsuz bir sistem için cihazınızın firmware'ini güncelleyin. WECA logosu olan ürünler, WiFi standartlarına uygunluğu gösterir, bunları tercih edin.

2. sayfa «
1. sayfa «

^ Dosya Konuları Listesi ^
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.
Hazır Kıbrıs tartışmalarındaki etik sorununa dalmışken, R. T. Erdoğan ile R. Denktaş'ın medya ile karşılıklı "atışması" da bir başka gariplik. Neredeyse televoleler vasıtasıyla birbirine laf atan mankenlere benzeyecekler.