www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  WiFi ile Mekandan Bağımsız İnternet
Şubat 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^sayfa 1 2 3

Kablosuz Ağ ile Sınırsız İnternet

Nedir Bu 802'li Standartlar?

Bir süre öncesine
tıklayın, destekleyin:
kadar kızılötesi bağlantı ile, en azından kablosuz bir şeyler yapabilmeye başlamıştık. Ama IrDA ile haberleşebilmek için cihazların birbirini oldukça yakından görmesi gerekiyor, bu da etkin bir ağ oluşturmanın önünde engel.

Daha sonra gündeme gelen, 10. yy Danimarka Kralı'nın adını alan Bluetooth ile önemli sayılacak bir ilerleme kat edildi. Kısa sürede tüm cep telefonlarının sunacağı tahmin edilen Mavidiş, aygıtlar birbirini görmeden ve ortada bir merkez nokta olmadan kolayca haberleşmeyi sağlıyor. Birebir iletişim kurabilen aynı ortamdaki tüm aygıtlar sayesinde, örneğin sürücü yüklemekle uğraşmadan, Mavidiş bir yazıcıdan çıktı almak önemli bir kolaylık. Yine de, çok düşük bant genişliği ile ciddi miktarda veri transferi için yeterli bir alternatif olamıyor.

StandartMenzil (teori)Elde Edilen HızFaydalandığı FrekansParaztit RiskiEnerji TüketimiMaliyet
802.11b50 m5 Mbps2.4 GHzYüksekOrtaDüşük
802.11g35 m20 Mbps2.4 GHzYüksekOrtaOrta
802.11a50 m22 Mbps5 GHzAzYüksekYüksek
Bluetooth10 m0,5 Mbps2.4 GHzYüksekAzOrta

Teoride 11 Mbit/s bant genişliği sunan 802.11b standardı, ekonomik olması ve sunduğu menzille iş yerleri ve çoğu kullanıcının başlıca tercihi. Fakat cep telefonu, Bluetooth, kablosuz telefonlar, bebek izleyicisi ve daha pek çok aygıtla aynı frekanstan faydalandığından parazitlenme sonucu elde edilebilen serbest bant genişliği saniyede 5 Mbit'e kadar düşüyor.

11b'yi takip eden 802.11a, daha az aygıtın faydalandığı bir frekansta çalıştığı parazitlenmeden daha az etkileniyor. Ama 11b ürünlerinizle farklı frekans kullanacağından aynı ağda iki tür ürün kullanmak için ekstra harcama gerekebiliyor. Teoride 54 Mbps bant genişliği uygulamada 22 Mbps olarak gözlense de, bu yine de 11b'den oldukça fazla. Böylece büyük dosya transferleri ve geniş bant İnternet paylaşımı daha verimli oluyor. Bazı ek ürünler genişliği arttırmayı vaat ediyor, fakat asıl sorun daha kısa menzil.

Menzili arttırmak zorunda olanlar, daha fazla erişim noktası kurarak daha çok harcama yapmak zorunda kalıyorlar. Ayrıca ucuzlamaya devam etse de, 11a ürünler bir miktar daha pahalı. Yine de vaat ettiği performans buna değer.

Kablosuz ağları daha heyecanlı kılan son standart ise 11g. 11b'nin sunduğu menzilde ve faydalandığı frekansta 11a'ya yakın bant genişliği sunuyor. Yüksek hızda, hem de daha önce kablosuz ağ yatırımı yapmış olanlara yeni ürünleri alıp sisteme eklemede özgürlük sunmasıyla bu yaz başında bir standart olarak kabul edildi. Ama dikkat edilmesi gereken, daha resmen standart olarak kabul edilmeden önce üretilen 11g ürünlerin "firmware"lerini yenilemek gerekiyor olması.

Nasıl Yerleştirmeli
Özelliklerine dikkat ederek, faydalanmayı planladığınız ortama uygun standardı kolayca seçebilirsiniz. Yaklaşık 20000 m2lik bir alanı 802.11b ile ağ kapsamına alabilirsiniz. 11a ile de orta boydaki bir evi ya da daireyi çevreleyebilirsiniz.

Tabii aygıtların sadece yatay değil, dikey de etkin olduğunu unutmayın. Buna göre iş yeri ya da birkaç katlı evde kapsama alanını arttırabilirsiniz. Duvar vb. aradaki katmanlara gelince, metal ve taş duvar ve nesneler sinyalleri yutar ve alanı daraltır. Cam ise sinyali geri yansıtır. Bildiğimiz sıva katmanlı duvarlar ise en iyi ortamı sunar. Tabii en iyisi, sürekli deneme ve yanılma yoluyla en iyi noktayı bulmak.

Tabii ki erişim noktasının erişebildiği mesafeleri göze alın ve çok zorlamayın. Mümkünse kalın duvarlardan uzak durmaya çalışın. Kablosuz ağın adına uygun olabilmesi için, kablosuz ağı birleştireceğiniz varolan network ya da sürekli İnternet bağlantısına yakın yerleştirilen bir erişim noktası etrafta daha az kablo olmasını sağlayacaktır. Ayrıca yere yerleştirmeniz de duvarları tırmanan bir kablo görüntüsünü engeller.

Öte yandan eğer ortamdaki eşya kalabalığından çekiniyorsanız, erişim noktasını yükseklere yerleştirmek de bir alternatif olabilir. Zaten hem estetik görüntü hem de aygıtın güvenliği açısından, pek görünmeyen ve kimselerin takılmayacağı, düşürmeyeceği buzdolabı üstü, kitaplık gibi noktalara yerleştirmeniz iyi bir tercih olur. Tabii erişim noktasının da elektrik tükettiğini, prize fazla uzak olmamasının daha hoş görüntü sağlayacağını unutmayın.

Son olarak, eğer daha geniş bir kapsama alanı için birden fazla aygıt kullanacaksanız, az bir alan da olsa, her iki aygıtın ortak etki alanları olması ağınızın tamamen etkili olmasını sağlayacaktır.

Kime, Nasıl Ağ?
Ev için: WiFi ekipmanlarıyla evinizi kablolara boğmadan kolayca hızlı bağlantılar kurabilirsiniz. Eğer varolan İnternet bağlantınızı paylaşmak istiyorsanız, modeme bağlanacak bir router ilk adım. Erişim noktası ve bilgisayarlarınıza WiFi adaptörleriyle ağı tamamlayabilirsiniz.

Oyun ve Eğlence Meraklıları: Yüksek bant genişliği isteyen İnternet ya da network tabanlı oyunların yanında büyük dosyalar değiştirmek isteyenler 802.11a standardına uygun donanımları tercih edebilir. Ayrıca bütçeniz yüksekse, henüz ülkemizde sayılı örneği bulunan dijital medya bağlantı ürünleriyle, müzik seti veya TV'nizi de ağa bağlayabilirsiniz.

Bedeva İnternet Peşindekiler: Ülkemizde Atatürk Havalimanı ve bazı üniversitelerimizde uygulanmaya başlanan kablosuz sürekli İnternet erişim hizmeti ile artık WiFi ürünü olanlar buralarda ücretsiz ve sınırsız İnternet erişim şansı bulduk. Dünyada çok sayıda olan ve hotspot olarak adlandırılan bu noktaların ülkemizde de artacağını umanlar, bu alanlardan faydalanmak için dizüstü ya da avuçiçi sistemlerine WiFi adaptör ekleyebilir. Burada, 802.11a standardını tercih etmemenizi öneririz, 11b ya da 11g standardına uygun frekansta "yayın yapan" noktalarda, frekans farklılığı nedeniyle bağlantı kuramazsınız. Ayrıca Centrino notebookların bu destekle geldiğini de hatırlatalım. Menzil arttırıcı antenlerden faydalanarak WiFi adaptörünüzün etkinliğini arttırabilirsiniz.

Geçici İhtiyaçları Olanlar: İş yerinde, bir toplantıda geçici olarak yapılacak dosya transferleri, el bilgisayarıyla masaüstü sistemi senkronize etmek ya da dizüstünden, sürücü yüklemeden, birkaç resim basmak için gereken bağlantıyı Bluetooth ile sağlamak en akıllıcası olabilir. Mavidiş destekli el bilgisayarı ve dizüstü, Bluetooth yazıcı kiti ve Bluetooth özelliği olmayan bilgisayar, vb. sistemlere de Mavidiş adaptörü ekleyerek ihtiyaçlarınızı ekonomik olarak giderebilirsiniz.

Daha Çok Alan Kapsayın
İster karşı apartmandaki arkadaşınızla, ister yakındaki satış mağazanızın ağıyla mevcut ağınızı birleştirmek, hatta müşteri çekmek için iş yerinize kablosuz ağ kurarak yeterli donanımı olanlara ücretsiz İnternet bağlantısı sunmak için kapsama alanını genişletmek isteyebilirsiniz. Bu durumda çeşitli alternatifler mevcut.

Bir anten ekleyerek kablosuz ağınızı daha geniş alana yayabilirsiniz. Farklı anten tipleriyle yakındaki bir alanda daha çok kişiye alan açabilir, ya da uzaktaki kısıtlı bir bölgeye doğrudan sinyal gönderebilirsiniz. İhtiyaca göre farklı antenler bulmak olası.

Sinyal güçlendiriciler ise kapsama alanınızın daha etkin ve bir miktar daha geniş olmasını sağlar. Ama bu ürünler ile ağınız diğer ev/ofis cihazlarıyla daha çok parazit yaşayabilir.

Bunlar dışında kablosuz köprüler ve sinyal yenileyiciler (repeater) alternatif olabilir. Köprüler birçok kablosuz ağı birbirine bağlamak, bir noktadan diğerlerine ulaşmak için çok kullanılır. Ama iki köprünün de aynı standartta çalışması, ya da aynı markadan tercih edilmesi daha sağlıklı olur. Yenileyici özellik bazı köprüler ve erişim noktalarında zaten vardır. Tek amacı sinyal yenilemek olan ürünler, mesafe arttıkça gücünü yitiren sinyalleri toplayıp daha güçlü olarak daha ileriye gönderen basit ve faydalı cihazlardır. Bazen tüm erişim sorunlarınızı böyle basit bir parçayla halledebilirsiniz.

1. sayfa «

» 3. sayfa »
Kablosuz Ağa Geçiş: Kurulum ve İpuçları, Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.
Kıbrıs konusu açılmışken para piyasalarının hareketleri de ilgi çekici. Yatırımcının kazancının ya da kaybının KKTC yönetimi elinde olduğu hissi de kuşkusuz oldukça sağlıksız. Görüşmelerin Kıbrıs'ın geleceğinin yanında Türkiye'nin geleceğini ne kadar etkileyeceği de oldukça göreceli bir kavramken "piyasaların" bu konuya odaklanması da dikkat edilmesi gereken bir durum.