www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  WiFi ile Mekandan Bağımsız İnternet
Şubat 2004
 
^ Dosya Konuları Listesi ^sayfa 1 2 3

Kablosuz Ağ ile Sınırsız İnternet

Wi-Fi olarak adlandırılan teknoloji ile evinizde ister mutfaktan, ister bahçeden İnternet'e bağlanabilir, iş yerinde masanıza hapis olmazsınız!
Wi-Fi ile kablolar mahkum olmadan her yerden İnternet bağlantısı kurabilirsiniz

Bilgisayarların
tıklayın, destekleyin:
hayatımıza girmesiyle değişmeye başlayan gündelik yaşam, bu cihazları birbirine bağlamamızla iyice renklendi. Artık bir ağın parçası olmayan bilgi işlem sistemlerinin etkinliği ve hatta varlık nedeni sorgulanmaya başlandı. Bundan böyle tüm bilgi işlem sistemlerinin diğerlerine ulaşması, hem ortak işlem gücüyle hem de haberleşme olanaklarıyla insan yaşamına daha büyük faydalar getirmesi bekleniyor.

Ve bu bağlanma ihtiyacı gittikçe daha bağımsız olarak, yani mobil cihazlarla tatmin edilecek. Cep telefonlarıyla yaptıklarımız ve yapabileceklerimiz buna bir örnek. Peki ya cep telefonu gibi küçücük olmayan ama kullanmak zorunda olduğumuz cihazlar, yani bilgisayarlar? Evet onlar için de bir çözüm var: Kablosuz ağlar kurmak ve bu ağların kapsama alanı içinde rahatça hareket etmek. Kullanım kolaylığı, hala sayısız kablodan kurtulamayan bilgisayarlar arasında bir de ağ kablosu bulunmaması ve hatta İnternet'e yine bu ağlar üzerinden bağlanmak kuşkusuz sadece teknoloji düşkünlerini değil herkesi heyecanlandırabilecek gelişmeler.

Kablosuz Ağlar Ne Vaat Ediyor?
Varolan ağ teknolojileri yüksek bir bant genişliği, ekonomik ve kolay bir kurulum sunsa da, hem kullanıcılar hem de bazı kullanım yöntem ve ihtiyaçları seyyar bağlantıya gereksinim duyuyor.

Bu bağlantı türleri kadar hızlı olmasa da, WiFi olarak adlandırılan kablosuz teknolojiler yeterli bir bant genişliği ve geniş bir kapsama alanı sunuyorlar. Sıradan birçok iş yerinde kablo döşemek sorun olarak gözükmese de, dijital haberleşme ihtiyacı duyan her kurum ve kuruluş, faydalandıkları ortama kablo çekme lüksüne sahip değil.

Satış yapılan dükkan ve alışveriş merkezlerinde, raf görevlileri ve gelecekte yaygınlaşacak elektronik rafların bağlantı ihtiyacını bu alanlara kablo döşemek yerine WiFi, vb. sistemlerle çözmek hem daha ekonomik, hem daha estetik olacaktır. Ya da hizmet sektöründeki kurumlar, örneğin hastaneler, her katta mümkün olduğunda noktaya kablo çekmektense kablosuz cihazlarla mekandan ve daha önemlisi zamandan kazanabilirler. Ellerindeki cihazlarla hasta bilgilerini güncelleyen, hatta hastanın diyet, vb. programlarını bir tıkla sisteme ve hemşireye ileten doktorların işi kolaylaşacağı gibi hizmet kalitesi de artacaktır.

Fabrika gibi mekanlarda ise zaten sınırlı alanda kurulan kablolu ağlar, bilgi işlem kullanımını belirli mekanlara kısıtlamaktadır. Farklı bölgelerden raporlama ihtiyacı, denetleme ve hatta anında duruma göre önlem almak artık daha kolay.

Örnekler daha çoğaltılabilir, ama ev ve ofis yaşamında dahi daha rahat ve temiz bir ağ kurmak çoğu kişinin ilgisini çekebilir. Telefon, elektrik uzatma kabloları derken bir de ağ kablosu yerleştirmekten, görüntüyü daha da bozmaktansa rahatça İnternet'e erişmek, diğer ağ kullanıcılarıyla sürekli bağlantıda olmak, iş yapmak, oyun oynamak ve hatta bahar gününde bahçeye çıkarak çalışmak yeni teknolojilerle bilimkurgu olmaktan çıktı.

Avantajları, Dezavantajları
Avantajlar:
- Kablo kalabalığından kurtulursunuz. Ağ kurmak istediğiniz mekanın oluşturduğu zorlukları aşabilirsiniz.
- Birbirine uzak olan sistemleri bağlamak için kablolu ağdan daha iyi alternatiftir.
- Sadece ağınız mobil ve "özgür" olmaz. USB aygıtları kullanıyorsanız, tüm kablosuz ağ donanımlarınızı başka sistemlere taşıyabilir, her ortamda kolayca kablosuz ağ kurabilirsiniz.
- Taşınabilir sistem kullananlar için, ellerindeki aygıtların sağladığı mobil özellikleri rahatça kullanmalarını sağlar.
- Herhangi bir sistemin yerini değiştirmek ne ağda ne de o sistemde ek ayar gerektirir. Kapsama alanı içinde istediğiniz kadar hareket ve değişiklik yapabilirsiniz.

Dezavantajları:
- Henüz yaygınlaştığından sıradan ağlara göre daha yüksek maliyetlidir.
- Çok yüksek bant genişliği isteyen özel uygulamalar için yetersiz kalabilir.
- Ethernet'e göre daha zor kurulur.
- Başlangıç ayarları değiştirilmezse güvenlik sorunu yaşanabilir. Hem ayarlar vasıtasıyla, hem de güvenlik kalkanı ile koruma gerekebilir.

Gerekli Aygıtlar
Kablosuz ağ kurmak için farklı aygıtlardan faydalanmanız gerekir. Eğer varolan bir İnternet bağlantısı ya da başka bilgisayarları birbirine bağlayan mevcut kablolu ağa bağlanmak istiyorsanız, Gateway/Router olarak adlandırılan aracılardan faydalanırsınız. Örneğin bunu, geniş bant İnternet bağlantınızı sağlayan modemle, erişim noktalarınızı birleştirmek için kullanırız. Router, ağ üyelerine adresler atar, her ağ için router'a ihtiyaç olmasa da, farklı özelliklerdeki ürünler ihtiyaçlara göre göz önüne alınmalı. Bazıları donanımsal firewall ve ötesi güvenlik desteği, bazıları da kablo veya ADSL modem yetenekleri barındırmakta.

Peki erişim noktaları (access point) nedir? Bu aygıtlar, ağ üzerindeki tüm kablosuz kartların bağlantı için kullandığı merkezi birimdir. Kablosuz kartlar birbirleriyle erişim noktası olmadan da irtibat kurabilir fakat erişim noktaları daha geniş bir sinyal alanına sahip olduğundan ağın kapsama alanını genişletmek için bu birimlere ihtiyaç duyarız. Doğrudan birbiriyle temas kuran kartlar yerine, erişim noktalarından faydalanmak ağın güvenlik sorunlarını azaltır. Bu erişim noktaları, sizi doğrudan varolan ağa bağlayabilecek router özellikleri de barındırır.

Bu erişim noktalarına ulaşabilmek için her bilgi işlem cihazının aracı "adaptörlere", diğer bir deyişle kartlara ihtiyacı vardır. Yeni nesil dizüstü sistemler, artık WiFi desteği vermelerini sağlayan donanımlarla satılmaktadır. Daha eski notebooklarda, bir PC karttan faydalanabilirsiniz. Avuçiçi bilgisayarlarla ağa ulaşabilmek için, pahalı olan Compact Flash kartlar çözüm sunuyor.

Ve gelelim masaüstü sistemlere. Aynı Ethernet kartları gibi, PCI kartları da sisteme takarak kablosuz ağa erişebilirsiniz. Bunun dışında, USB arabirimini kullanan kablosuz ürünlerini hem masaüstü hem de taşınabilir bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Cihazı USB yuvasına taktığınızda sistem otomatik olarak tanıyarak kolay bir kurulum sağlayacaktır. USB bağlantısının getirdiği diğer bir avantaj da sisteminizi kasasını açıp tornavida kullanmak zorunda kalmamanızdır.


» 2. sayfa »
Farklı WiFi Standartları, Nasıl Yerleştirmeli, Daha Geniş Bir Alan Kapsamak...
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.
Kıbrıs konusunda temel görüş ayrılıklarına düşülmesi şaşırtıcı değil. Fakat kutuplaşmanın da ötesinde, insanların birbirini sınıflandırması, "Dinozor, Geri Kafalı, Statükocu" ya da "Ver Kurtulcu" gibi saldırılar kaliteyi düşürmekten başka bir şeye yaramıyor. Hatta toplumda farklı fikirlerde olanların arasında uzlaşmayı engelleyici duvarlar çekmek ortak geleceğimiz açısından da çok tehlikeli.