www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  İstenmeyen e-postalara Son
Ağustos 2003
 

sayfa 1 2 3   

Spam Mail 'e Dur Deyin...

Asla...
Saldırmayın: Size spam atanlara
tıklayın, destekleyin:
spam atmaya çalışmak sizi de onlarla aynı konuma indirir. Bunun da ötesinde spamcilere karşı her türlü saldırgan mesajınız karşı tarafta tepki yaratacağından daha fazla spam mesaja hedef olabilirsiniz.
Sistemleri kırmaya, ping vb. yöntemlerle servisin kesilmesini sağlamaya çalışmak, tehdit ve zarar vermek, email bombardımanı yapmak, kısaca ne şekilde olursa olsun yasadışı yollarlarla karşıdaki sistemin devre dışı kalmasına çabalamak her iki tarafa da tehlike yaratır, bunun da ötesinde hem yanlış hedef almış olabilir, hem de sistemlere zarar vererek sizin gibi birçok suçsuz/ilgisiz kullanıcıya, dolayısıyla İnternet'e zarar verebilirsiniz.

Spamcinin İstediğini Yapmayın: Gerçekten de özel bir fiyata ürün alabileceğinizi ya da kendini duyuramayan amatör bir gruba manevi destek verebileceğinize inansanız da ilerde rahatınızın bozulmaması için bu tip mesajlarda size sunulanlara hiç ilgi göstermemeniz en iyisi. Bir spamci, sunduğuna ilgi gösterdiğiniz için daha çok mesaj göndereceği gibi adresiniz potansiyel "spam okuru" olarak daha fazla spamcinin eline geçecek, aldığınız e-postalara belki de logaritmik hızda artacaktır!

Normal Yoldan Yanıtlamayın: Gelen mesajı yanıtlayarak şikayetinizi belirtmeye çalışmak için "yanıtla" düğmesine basmaktansa, e-posta içinde bunun için verilmiş adresleri arayın ve buraya yönelin. Zira mesajın geri dönüş adresi gerçekte olmayan ya da konuyla ilgisiz bir kullanıcı olabilir.

Spamcileri Görmezden Gelmeyin: Mümkünse gelen spam hakkında, kaynak sunucuların yöneticilerini bilgilendirin. Seçeneklerden "Tam Başlık" (Full Header) isteyince gelen detaylı görüntüde, "From:" ile başlayan satırın üzerindeki ilk "Received:" satırına bakarak asıl kaynağı bulabilirsiniz. Sistem yöneticisi ile bağlantıya geçerken mesajin bu açık halini de iletiniz. Bazen bu gerçekten de oldukça kolay ve başarılı olabilir. Örneğin Turk.net gibi bir servis sağlayıcıdan aldığı adresle spam atan birini şikayet etmeniz halinde hesabının kapatılması işten bile değildir.

Spam Stratejiniz Olsun

E-posta hasatı yapan programlar, hatta web sayfalarındaki yazılımcıklarla siz ve e-posta adresiniz hakkında bilgi elde edebilen spamcilere karşı sizin de özel hamleler yapmanız haberleşme yeteneklerinizi serbest bırakacaktır.

İlk adım birden fazla e-posta adresi kullanmanız. Arkadaş ve ailenizle yazışırken kullandığınız çok temel bir hesap dışında iş görüşmeleriniz ve ciddi yazışmalarınız için ikinci bir adres alabilirsiniz. Bunların yanında mutlaka "önemsiz" hesaplar da açtırın. Sohbet siteleri, tartışma listeleri benzeri faaliyetler için açtığınız bu adresler geçici kimlikleriniz olsun.

Hatta şifreleriniz için yaptığınız gibi (yapıyorsunuz değil mi?), bu tip e-posta adreslerinizin kendilerini de değiştirin. Belli miktarda spam almaya başladıktan sonra, tavla oynadığınız sitede yeni bir e-posta adresiyle yeni bir kimlik yaratın. Bunu e-haberleşme güvenliğiniz için son derece normal bir adım olarak algılayın.

Ardından e-posta adreslerinizi vermek için kriterler oluşturun. Gizli bilgilerinizi nasıl kullandığını anlatmayan sitelere güvenecek misiniz, bu konuya önem veriyor gibi gözüken şirketlerin hangi açıklamalarına inanacaksınız, belirleyin. Bu kararlılık her ne kadar biraz tecrübeyle elde edilse de, en azından bu tip konulara eğilmeyen sitelere adres vermeden önce tekrar tekrar düşünün. Aynı şekilde hangi spam mesaja yanıt vereceğiniz de önemlidir. Daha önce yanıtladığınız spamlerin sonunda daha mı çok, daha mı fazla mesaj aldığınızı unutmayın ve yeni spamlerin eskiden yanıtladıklarınızla ortaklıklarını bulup karar verin.

Spam Düşmanı Yazılımlar

İnternet'te download.com gibi sitelerde "spam" diyerek aratma yapacak olursanız, istemediğiniz mesajlardan kurtulmanıza yardımcı olacak onlarca yazılım bulabilirsiniz. McAfee'nin SpamKiller'ı ve SpamCop profesyonel yazılımlar arasında başta gelenleri. İnternet'te spam merkezi olarak bilinen adreslerin listesini tutan, buralardan gelen mesajları silen bu tip programların en başarılı olanları geliştirilebilir filtreler sunanları. Siz süzülecek mesajların özelliklerini programınızla beraber belirledikçe, spamciler de attıkları e-postaları değiştirmeye çalışıyor. Bu durumda, programın spamciye yanıt verebilme yeteneği devreye giriyor.

Bunların dışında Spam Buster ve IHateSpam de rakipleri arasında öne çıkan programlar. Örneğin IHateSpam sadece spam mesajları filtrelemek, gönderenleri "iyi-kötü" olarak sınıflandırmakla kalmıyor, spam gönderene sahte mesajlar da gönderebiliyor.

Bounce seçeneği ile karşı tarafa mesajın iletilmediği, adreste sorun olduğu gibi bilgiler gönderilebiliyor. Eğer spam gönderen bu bilgileri dikkate alıyorsa, adresinizin çalışmadığını düşünüp belki de size daha fazla e-posta atmaktan vazgeçebilir. Sonuçta bu yazılımları en azından denemeniz önerilir.

Sistem Yöneticilerine Düşen Görevler

Sistem yöneticileri de spam postalara karşı çeşitli girişimlerde bulunmalıdırlar. Eğer bu tip mesajların, sunucunuzu ara sunucu (relay) olarak kullandığını fark ederseniz sunucunuzun relay özelliğini kapatmanız yerinde olur. Bunu nasıl yağacağınız hakkında daha detaylı bilgiyi www.spam.org.tr/relayturkce.html adresinde bulabilirsiniz.

Spam mesajlar karşısında bir politika oluşturup bunu varolan ve potansiyel müşterilerinize, kullanıcılarınıza iletiniz. Kötü niyetli kullanıcıları uyarıp gerekirse yaptırıma gidiniz. Spam trafiği sisteminize ve insan kaynaklarınıza, spam gönderen kullanıcılardan kazandığınızdan çok daha fazlasını kaybettirecektir. Size spam hakkında şikayette bulunulabilmesi için bir posta adresi açınız, aldığınız ihbarlar sonucu spam gönderenlere saldırı ile yanıt vermeyiniz.

Spam hakkında İnternet'te çok faydalı onlarca site mevcut. Zaten kısa bir aramayla hemen bunların listesine ulaşabilirsiniz. Türkçe bir kaynak olarak www.spam.org.tr ve yabancı olarak www.spam.org ilk akla gelenler. SpamCop.com sizin yerinize spam gönderenlerin peşinden gidip onları sunucularına şikayet edebiliyor. Suespammers.org, samspade.org ve benzeri birçok sitede spam kültürünüzü arttırabilir, böylece posta kutunuzu daha iyi koruyabilirsiniz...

« 2. sayfa

S O N
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Spam postalar hakkında Türkçe bir girişim mevcut, belki ilginizi çeker: spam.org.tr

- Anti spam programları, Outlook Express ve benzeri programlar kullananlar için denemeye değer. Download.com sitesinde arama kutusuna "spam" yazarak bu amaçlı programlara ulaşabilirsiniz.

İlk iki sayfada bahsettiklerimiz trajikomik olsa da, aslında virüslerin ne kadar tehlikeli olmaya başladığının göstergesi. O yüzden bu yazıyı dikkate almanız, en azından bazı mesajları otomatikman silmeniz önerilir ve tabii antivirüs program- larından da faydalanmanız.