www.cihansalim.net
site içindeİnternet'te

 Dosya Konusu
 
  İstenmeyen e-postalara Son
Ağustos 2003
 

sayfa 1 2 3   

Spam Mail 'e Dur Deyin...

Bizi Bulanlardan Kurtulmak
Bir şekilde bize
tıklayın, destekleyin:
ulaşan spamlerden kurtulmak için çeşitli yollar mevcut. Bunlardan ilk akla geleni, mesajların içindeki "abonelik iptali" linklerinden faydalanmak. Fakat son yıllarda çıkan spamler ile ilgili başka bir söylenti burada devreye giriyor. "Beni listenizden çıkarın" türü yanıtların, adresin doğruluğunu spamciye ilettiği, bundan sonra spam sayısının azalmaktansa arttığı iddia ediliyor.

Spam mesajlar bilişim dünyasında test edilmesi ve kesin sonuçlara varılması en zor konulardan olduğundan bu konuda kesin bir şey söylemek zor. Sadece bunu denemek için yeni hesaplar açan bilişimci dostlarım bunun pek de doğru olmadığı sonucuna vardılar. Durum kişiden kişiye değişse de, ben mesajların içeriğine göre karar veriyorum. Hakikaten güvenilmesi zor olan ürün ve hizmetler pazarlayan bazı spamlere yanıt göndermektense katlanmayı seçiyorum ve onların benim adresimden vazgeçmelerini umuyorum.

En etkili yol ise, e-posta hizmeti verenlerin sunduğu ayarlanabilir filtre özellikleri. "Adres defterimde olmayan kişilerden e-posta almak istemiyorum" benzeri seçenekler, spam'i sıfıra indirirken, diğer yandan da adresi değişen arkadaşlarınızın mesajlarını da yanlış tanımlayabiliyor.

Otomatik filtreler ise bazı 'İSS'lerin ve web tabanlı sunucuların sunduğu bir başka özellik. Attıkları yüksek sayıda spam ile rekor kırma aşamasına gelen spam merkezlerini tanıyan filtreler yine de çok etkili olamayabiliyorlar. Mesela Hotmail'in başlangıç ayarlarındaki filtreler, gelen spam'in 1/3'ünü "fark edemiyor".

Az önce bahsettiğimiz söylentiye rağmen, filtrelerin ardından gelen çözüm spamlere yanıt vermek ama bu bazen çok uğraşmanızı gerektirebilir. Birçok hata mesajı ile karşılaşabilir ya da sizin gibi birçok kişinin abonelik iptali mesajı atmalarıyla alıcının limiti aşılmış olabilir. Yine de kolay pes etmeyin.

Son çözüm ise, adım adım örneklediğimiz gibi, e-posta programınızın ayarlarını değiştirip spam atan bireyleri tek tek engellemeniz. Sadece gönderen adresi süzmek ile sınırlı kalırsanız, onlarca farklı adres sahibini durdurmak için sınırsız çaba harcamanız gerekebilir, olası bir çözüm e-postaların içinde geçen kelimeleri de süzmektir.

ADIM ADIM

Outlook Express'i Ayarlayın, Sizin İçin Temizlesin

Gelen mesajları çeşitli kurallara göre düzenlemeniz Outlook Express'de çok kolay.

Adım 1- Araçlar menüsünden İleti Kuralları'na tıklayın ve Posta'yı seçin. Şimdi e-postalar için öğreneceklerimizi, haber grupları için de uygulayabilirsiniz. Açılan pencereden Yeni... tuşuna basın.
Adım 2- Önümüzdeki pencere dört parçadan oluşuyor. İlk bölüm Koşullar. Burada süzmek istediğiniz e-postaların özelliklerini belirleyeceğiz. Outlook bize oldukça fazla seçenek sunuyor. Eğer bize hep reklam gönderen bir kişi ya da kurumdan kurtulmak istiyorsak en üstteki "Kimden satırı kişi adını içersin" seçeneğini işaretliyoruz. Bu bölümde birden fazla seçenek işaretlemek olası. Örneğin ortak arkadaşımız Ömer'in eski karım Mualla'ya ve bana aynı anda gönderdiği mesajları okumak istemiyorsam, ilk bölümden "Kimden satırı" ve "Kime satırında kişi adları olan kişiler bulunsun" seçeneklerini işaretledim.
Adım 3- Seçtiğimiz seçeneklere göre pencerenin 3. alanında mavi linkleri olan bir cümle oluştu. Bu linklere tıklayarak ilk pencerede seçtiğimiz koşulları özelleştiriyoruz. Kişi'ye tıklayarak Ömer ya da Ömer'in e-posta adresini yazıyoruz. Ardından kişi adları yazan mavi linke tıklayarak Mualla yazıyoruz. Tabii siz eğer "Spam çılgını Bedeva Sitesi"nden bıkmışsanız onun adresini yazıyorsunuz.
Adım 4- Eğer birden fazla kural seçmişsek 3. bölümde oluşan mantıklı cümlenin ortasında koşulları birbirinden ayıran "ve" bağlacını göreceksiniz. Buna tıkladığınızda karşınıza bir seçenek gelecek. Her iki koşulun beraber oluştuğu mesajları silmek istiyorsanız bunu böyle bırakıyor, saydığınız koşullardan sadece biri bile gerçekleşse mesajı kurala göre işlemek istiyorsanız 2. seçeneği seçiyor, yani bağlacı "ve" yerine "veya" yapıyorsunuz.

Outlook'da belirttiğiniz özellikteki e-postaları süzdürüp birçok işleme tabii tutabilirsiniz. Seçenekler arasında aldıktan sonra silmenin yanında, sunucudan silmek de sunuluyor
Adım 5- Detaylandırdığımız koşullara uygun mesajlara ne yapacağımızı da pencerenin 2. parçasından seçiyoruz. Sil, hiç indirmeden posta sunucundan sil, başkasına gönder, işaretle gibi onlarca seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Son olarak da, dördüncü boşlukta bu kurala bir isim verebilir, oluşturacağınız diğer kurallara karışmamasını sağlayabilirsiniz. Üstüste iki kere "Tamam" diyerek iletilerimize geri dönüyoruz. Verdiğim örnekten de anlayacağınız gibi, kurallar sadece spam mesajlardan kurtulmak için değil, tüm iletilerinizi daha iyi yönetmeniz için elinizin altında olan ama pek kullanılmayan araçlardır.

Sanal Ama Çalışır Adresinizi Kullanın!
İnternet'te size verilen hizmetlerin haddi hesabı yok. İşte buna bir örnek de size hayali e-posta hesapları açan siteler. Şu anda spam mesajları durdurmanın en kolay ve geçerli yollarından birisi de bu hizmetlerden faydalanmak. Eğer İnternet'te e-posta adresinizi verdiğiniz siteye güvenmiyor ama yine de atacakları e-postaların önemli olabileceğini de gözden çıkarmıyorsanız en iyisi gerçek adresinizi vermemek. Bigfoot.com'un ücretli sunduğu bu hizmeti Spammotel.com ve Sneakemail.com da veriyor. Biz Sneakemail ile örnek bir hesap açtıracağız.

Adım 1- Online sohbet sitelerinden birine kayıt olurken e-posta adresiniz istendi. Ya da bir alışveriş sitesinden kitap almaya karar verdik. Kredi kartı ve adres bilgilerini verdik ama site e-posta adresimizi de istiyor. Kitabın bize ulaşmasında e-posta adresi pek de faydalı gözükmüyor ama yine şirket bize e-posta ile sipariş durumunu bildirmek isteyebilir. O zaman www.sneakemail.com adresine gidiyoruz. Ana sayfada "Create" düğmesine basıyoruz.
Adım 2- Hesap açtırma ekranında ilk kutuya istediğimiz kullanıcı adımızı yazıyoruz. Sonraki iki kutuya, sitede kullanacağımız şifremizi iki kez giriyoruz. 4. kutuya da, spam korkusuyla gizlediğimiz gerçek e-posta adresimizi yazıyoruz. Ve en alttaki Create Now düğmesine basıyoruz.

Sneakemail kaliteli bir hizmet sunuyor. Kullanıcı adı ve şifrenizi, boşluk olmadan yazın. Spam olduğundan korktuğunuz mesajları gizlice almak gerçek e-posta adresinizi ise ilerde değiştirebilirsiniz.
Adım 3- Kayıt formunu başarıyla doldurduktn sonra site gerçek adresimize bir e-posta gönderiyor. Birkaç dakika sonra bu mesajı alıyoruz. Ya yanıt atıyor ya da daha kolayı, gelen mesajın içindeki linke tıklayarak yeni bir Sneakemail sayfasına ulaşıyoruz. Bu sayfada hesabımızın aktif hale geldiği iletiliyor. Bundan sonra sadece alışveriş ya da sohbet sitesine özel bir adres yaratacağız.
Adım 4- www.sneakemail.com anasayfasına dönüp kullanıcı adı ve şifremizi yazıp Login tuşuna basıyoruz. Sonraki sayfada "No Thanks, i'm still evaluating Sneakemail" linkine basarak hizmeti ücretsiz kullanıyor, sonraki ekranda da "Create new Sneakemail address" linkine tıklıyoruz. Label kutusuna açmakta olduğumuz sanal adresimizi niçin açtığımızı hatırlatacak bir ad yazıyoruz. Rule karşısındaki menüye tıklayarak dört seçenekten birini seçiyoruz. Otomatik olarak seçilmiş "Allow" mesajı bize iletiyor. "Bounce" gönderene, "böyle bir adres yok" diyerek geri dönüyor. "Shred" mesajı sessizce yok ediyor. "Defer" ise gönderen sunucuya daha sonra tekrar denemesini söylüyor. Birkaç kez bunu yaptıktan sonra ayarı değiştirmezseniz mesaj sonunda ortadan kalkacaktır. Sonunda "Create Address" düğmesine basıyoruz.
Adım 5- Artık sanal e-posta adresimiz hazır. Alışveriş sitesine geri dönüp, bu örnekte sitenin bana verdiği vxtz0wm02@sneakemail.com adresini alışveriş sitesine iletiyoruz. Onlarda bu adresime mesaj gönderiyorlar. Yaptığımız ayara göre, ya attıkları mesajlar gerçek adresimize yönlendiriliyor, ya da bize hiç ulaşmıyor. Birkaç ay sonra bu siteyle ve e-posta adresiye işimizin bittiğini düşünürsek "Delete this address" diyerek hesabı siliyoruz. Zira sneakemail.com tüm kullanıcılarına iyi bir hizmet vermek için ayda belli sayıdan fazla spam mail'i kontrol etmiyor.

« 1. sayfa


» 3. sayfa »
Spam Karşısında Yapılmaması Gerekenler, Spam Düşmanı Programlar ve Bir Spam Stratejisi Kurmak
 
 

- Hazırladığım öteki dosya konularına ulaşmak için Diğer Dosyalar sayfasına göz atabilirsiniz.

- Spam postalar hakkında Türkçe bir girişim mevcut, belki ilginizi çeker: spam.org.tr

- Anti spam programları, Outlook Express ve benzeri programlar kullananlar için denemeye değer. Download.com sitesinde arama kutusuna "spam" yazarak bu amaçlı programlara ulaşabilirsiniz.

İnternet'te hızla yayılan MSBlast virüsüne suç atıp az çalışanlar arasında TTNet destek hattı da vardı. Eskiden birikimli ve son derece enerjik bayanların yanıtladığı hatta, yaz tatili midir bilinmez bu aralar son derece şaşırtıcı görevliler "Alo" diyordu. Konuyla alakasız bir soruna, odacı olduğunu tahmin ettiğimiz kişiler "Windows Update"e tıklayın diyordu. Peki "İnternet'e bağlanmadan nasıl update edeceğiz?" diye sorunca yanıt telefonu kapatmak için yeterliydi: "Abi, valla onu bir bilgisayarcıya sormak lazım."